Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Ceviz Ticaret
Esmergil
Asi Künefeleri
Zeno Mobilya
Haas Taş Sanatları

ALO Böcek'ten birlik çağrısı 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
ALO Böcek'ten birlik çağrısı 
Gökçesan

ALO Böcek'ten birlik çağrısı 


Hatay’ın uzman ilaçlama ve dezenfeksiyon uygulama firması Hatay Alo Böcek, yaptıkları işlemlerle ilgili kamuoyuna bilgilendirme yaparak birlik olma uyarısında bulundu. 


Hatay Alo Böcek firması tarafından yapılan açıklamada, “Ülkemiz ve insanlık covid19 salgını yüzünden zor günler geçirmektedir. Gün ülkemizi bu illetten en az zararla kurtarmak için birlik olma günüdür. Bizler T.C. Sağlık Bakanlığı Biyosidal Ürün Uygulama İzinli yani İlaçlama firmaları olarak tanınan Zararlı Yönetimi uzmanlarıyız. Son günlerde Dezenfeksiyon uygularımız yoğun talep alıyor bu işlemler ruhsatı olan firmalar tarafından gerçekleştirilmelidir. Dezenfeksiyon Patojen (hastalık yapıcı) mikroorganizmaların öldürülmesi veya üremelerinin durdurulması işlemidir.

Mikroorganizmalar üzerine değişik mekanizmalarla etki gösteren birçok yöntem ve ticari ürün yaygın olarak kullanılmaktadır. Bir dezenfektanın, kullanıma sunulmadan önce mutlaka uluslararası kabul görmüş standartlarda etkinlik testleri ile değerlendirilmesi ve T.C. Sağlık Bakanlığından ruhsat almış olması gerekmektedir. Doğru dezenfektan seçimi, etki edeceği mikroorganizma spektrumu, etki süresi, ortamın kirlilik durumu, toksisitesi, yapısal kararlılığı, çevresel uyumu, dezenfekte edilecek yüzey ve ekipmanın yapısı, dezenfektanın yapısı ve maliyet gibi birçok faktör düşünülerek yapılmalıdır. 


UYGUN DEZENFEKTAN KULLANILMALI 


Dezenfeksiyon işlemlerinin doğru ve yeterli uygulanmaması durumunda, kimyasallara dirençli mikroorganizmaların ortaya çıkışı hızlanmaktadır. Bu nedenle amaca uygun dezenfektanın, yöntem ve ekipmanın seçilmesi ile uygulamalarda KKD kullanımı büyük önem taşımaktadır. Dezenfeksiyon uygulamalarını; T.C. Sağlık Bakanlığı Biyosidal Ürün Uygulama Ruhsatı olan profesyonel kuruluşlar gerçekleştirmelidir.

Çünkü bu kuruluşlar Bakanlık tarafından eğitim verilerek sertifika sahibi uzmanlardan oluşmaktadır. İlaçlama firmaları bakanlık tarafından fiziki koşulları denetlenerek ruhsatlandırılmıştır. Uygulamalarda kullanılacak dezenfektanlar amaca yönelik etiket bilgilerine göre kullanılmalıdır. Dezenfeksiyon dolaysız ve büyük bulaşmaları sınırlayan uygulamalar olup bu uygulamaların uygulama sonrası etkinliği saatlerdir; uygulama sonrası herhangi bir yeni giriş olduğunda ortamın yeniden enfekte olacağı unutulmamalı ve dezenfeksiyon işleminin tekrarı sağlanmalıdır. Dezenfeksiyon uygulamalarının günlerce aylarca kalıcılığı söz konusu değildir. Biyosidal Ürün Uygulama izinli profesyonel firmalardan dezenfeksiyon için; her gün, iki günde bir, 3 günde bir, haftada bir ve 15 günde bir talepler değerlendirilmekte uygulama periyotları planlanarak gerçekleştirilmektedir. Her türlü denetimden geçmiş kullanıma uygun bir dezenfektanın saha uygulamalarında amacına ulaşabilmesi için en önemli faktör uygulayıcısı olmaktadır.

Toplumun her kesiminin bilgi ve beceri düzeyinin artırılması için bu konuda eğitim alan mesul müdürlerin ve Biyosidal Ürün Uygulama İzinli kuruluşların öğrendiklerimizi anlatma ve uygulama sorumluluğu söz konusudur. Dezenfektan Ürünleri 4 tipte ruhsatlandırılmaktadır; İnsan hijyeni ile ilgili biyosidal ürünler, Kişisel alanlarda ve umumi alanlarda kullanılan dezenfektanlar ve biyosidal ürünler, Veteriner hijyenine yönelik biyosidal ürünler, Gıda ve yem alanlarında kullanılan dezenfektanlar ile içme sularının dezenfeksiyonunda kullanılan ürünlerdir. 


ZOR GÜNLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ 


Ülkemiz ve insanlık covid19 salgını yüzünden zor günler geçirmektedir. Gün ülkemizi bu illetten en az zararla kurtarmak için birlik olma günüdür. Bu zor günleri hep birlikte aşacağız. Bu süreçte dezenfeksiyon uygulamaları için halkımıza doğru bilgi aktarılması kadar işin tekniğine uygun doğru yapılması da önemlidir. Halkımızın da işin ehli ve ruhsatı olmayan firmalara itibar etmemeleri ve hizmet alımlarında Sağlık Bakanlığının Biyosidal Ürün Uygulama İzinli Firmalar listesinden kontrol ederek hizmet alımı gerçekleştirmelidirler. Kimyasalların yanlış kullanımı insan sağlığını tehlikeye sokar. Unutulmamalıdır ki dozunda olmayan her şey zehirdir.

Herkesi bu konuda bilinçli olmaya davet ediyoruz. Önce İnsan Önce Sağlık mottomuzla kamuoyuna saygıyla duyurulur” ifadeleri kullanıldı.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Gönen kaymakamı Yurttan, sosyal mesafe uyarısıÖnceki Haber

Gönen kaymakamı Yurttan, sosyal mesafe u...

Kapadokya adeta hayalet şehre döndüSonraki Haber

Kapadokya adeta hayalet şehre döndü

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!