Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Komagene
Arslanoğlu
Ceviz Ticaret
Zeno Mobilya
Haas Taş Sanatları

Antakya Akademi Hastanesinden Yine Bir İlk

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Antakya Akademi Hastanesinden Yine Bir İlk
Gökçesan

 

ANTAKYA AKADEMİ HASTANESİ İNVAZİV KALP CERRAHİSİ AMELİYATIYLA DOKTOR MESLEKTAŞLARINI AMELİYAT EDEREK İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİ.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları Prof.Dr Orhan Veli Doğan ve Doç.Dr.Celalettin Karatepe yaptıkları açıklamada.

Yaklaşık 2 ay önce kalp cerrahisi hizmeti vermeye başladığımız akademi hastanesinde bugün itibari ile 50 nin üzerinde açık kalp cerrahisi ameliyatı gerçekleştirdik.

 

Bize güvenen hatay halkına teşekkür ederiz ve tüm halkımıza teknolojinin ve tıbbın en son yenilikleri ile hizmet vermeyi kendimize borç biliriz. Bu bağlamda minimal invaziv kalp cerrahisi ameliyatlarına da başlamanın mutluluğu ve gururunu yaşamaktayız. 
    Standart kalp cerrahisinde göğüs kemiğinin tamamı  kesilerek kalbe ulaşılmakta ve işlem yapılmaktadır . Minimal invaziv kalp cerrahisi işleminde ise göğüs kemiğinin 5-10 cm lik kısmi kesisi ile yada koltuk altından yapılan 5-10 cm lik kesi ile işlem yapılmaktadır.  Hastanemizde minimal invaziv cerrahi ile yani küçük kesi kalp kapak tamir ve değişim ameliyatları , By-pass ameliyatları, doğumsal kalp deliklerinin kapatılması, kalp içi tümörlerin çıkarılması ameliyatları başarıyla yapımaktadır.
Geleneksel açık kalp cerrahisinde  hastalar ameliyat sonrasında 6-7 gün hastanede kalmakta, genellikle de1-2 aylık bir süre sonunda da işlerine geri dönebilmektedirler. Bu sürecin önemli bir kısmını kesilen göğüs kemiğinin iyileşme süreci oluşturmaktadır. Minimal invaziv kalp cerrahisi sonrasında ise hastalar genellikle ameliyat sonrası 4. günde taburcu olmakta ve günlük işlerine daha kısa sürede geri dönebilmekte
              Standart kesiye göre daha küçük bir alandan yapılan bu ameliyatlarda sternum adı verilen göğüs ön duvarındaki kemik kesilmediği için göğüs duvarı bütünlüğü korunur.  Bu da ameliyat sonrası en çok karşılaşılan sorun olan solunum sistemi problemlerinin ve ağrının daha az görülmesine neden olur.

 


          Ameliyat esnasında ve sonrasında kanama miktarı çok düşük olup çoğu ameliyatta kan transfüzyonu işlemine gerek kalmadan hasta taburcu olabilir.
 
standart ameliyatlarda kemiğin kaynama süresi yaklaşık 1-2 ay olup bu süre içerisinde hasta yatarken sağa sola dönmemeli, araba kullanma ve ellerinde  yük taşıma gibi işlerden uzak durmalıdır. Küçük kesi ile yapılan ameliyatlarda Hasta ameliyattan sonra drenleri çekildiği andan itibaren istediği şekilde yatabilir, kendisini iyi hissettiği andan itibaren araba kullanmak, yüzmek, bisiklete binmek elinde yük taşımak gibi ameliyat öncesi yaptığı her şeyi rahatlıkla gerçekleştirebilir.

 

•             Özellikle genç hastalarda göğsün önünde büyük bir ameliyat iziyle yaşamak psikolojik olarak bir sorun oluşturabilir. Koltuk altı ya da meme altı kesiler ile yapılan ameliyatlarda kesinin uzunluğu 6-7 cm arasında değişmekle beraber kollar yukarı kaldırılmadığı sürece herhangi bir ameliyat izi görülmez. Operasyon izi oldukça başarılı iyileşme gösterir ve hasta ameliyattan yaklaşık 1 yıl sonra çok belli olmayan bir kesi izi ile hayatına devam eder.

•        Sağlık ocağında Aile hekimi olarak çalışmakta olan DR. M. B hekim arkadaşımıza  minimal invaziv yöntemi ile 8 cm lik bir kesi ile AORT KAPAĞINI  değiştirdik başarılı bir ameliyat sonrasında hastamız sağlık ve iyilik haliyle taburcu oldu.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 1
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sınıra ZBT ve Mühimmat SevkiyatıÖnceki Haber

Sınıra ZBT ve Mühimmat Sevkiyatı

Şanlıurfada 17 Şubat şehitleri unutulmadıSonraki Haber

Şanlıurfada 17 Şubat şehitleri unutulmad...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!