Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Yükseliş Koleji
Altıneller Vestel
Altıneller Vestel
Serdar Kayhan

Serdar Kayhan

Mail: [email protected]

ADALETİN MÜKEMMEL ROLÜ

 

ADALETİN MÜKEMMEL ROLÜ

Adaletin toplumlar için en büyük kazanımı hakem rolünü ifade etmesidir.

 Zira toplumda çok değişik gruplar fikirler ve düşünceler vardır.

Herkes kendini haklı karşı tarafın haksız ve günahkar olduğunu iddia eder ve  bunları dinlediğinde toplumda büyük bir kafa karışıklığı meydana gelir insanlar kime inanacağımı hangisinin haklı hangisinin haramzade olduğunu tespit etmekte zorlanırlar. Hiç kimse ayranım ekşi demez.ve bazen kimin sesi yüksek çıkarsa kimin medyası güçlü ise haksız da olsa haklı bir algı oluşturmasına vesile olabilir. 

Ancak mükemmel işleyen bir hukuk sistemi adeta turnusol kağıdı gibi toplumun yerine kimin haklı kimin haksız kimin günahkar kimin değerli olduğunu bir vekalet ilişkisinde hiç kimsenin itiraz edemeyeceği bir tonda toplum adına ortaya koymaktadır.

Bir pazar düşünün ki terazi yok ne alıcılar vicdanen müsterih olur ne de satıcılar ne de o pazarda huzur meydana gelir sürekli kavga, sürekli münakaşa ve sürekli bir gerginlik hasıl olur.
Ancak düzgün işleyen bir terazi hem satıcıyı hem alıcıyı hem de pazardaki tüm halkı memnun ve müsterih  kılar.

Bu nedenle toplum kimin haklı kimin haksız olduğu hususunda bir çatışma içine girmek ve enerjisini boşa tüketmek  yerine adaleti yücelterek Adaletin hakem rolünü ifade etmesine yardımcı olarak toplumdaki gereksiz gerilimleri sona erdirmelidir.

Son söz
"Adalet öyle bir cevher ki değil bütün insanlık bütün dinler bile ona muhtaç"

Serdar Kayhan

Komagene

Yorum Yazın