Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Sonay İnşaat
Yükseliş Koleji
Yılmaz Tuhafiye
Halep Tur
Kamil Akdoğan

Kamil Akdoğan

Mail: [email protected]

Gönül Kahvesi

ÂLİMİN UYKUSU

Tarkan

 

ÂLİMİN UYKUSU

Yaşadığı küçük kasabada geçim sıkıntısı çeken dürüst ve temiz yaradılışlı bir genç adam, memleketine çok uzakta bulunan bir şehre giderek iş bulup çalışmaya, kendisine yeni bir düzen kurmaya karar verir. 


Bu niyetle vakit kaybetmeden hazırlanıp yola koyulur.
Genç adam bu yolculuğu sırasında yorumu ve açıklaması kendisi için imkânsız olan bir takım olaylara tanık olur.

Bunlardan biri şudur: Bazı kimseler bir tarlaya buğday ekiyorlar, ekilen buğdaylar hemen yetişip olgunlaşıyor, onlar da hiç vakit kaybetmeden hasat ediyorlar, sonra bunları ateşe verip yakıyorlar;

İkinci olarak şuna şahit olur: Bir adam büyük bir taşı kaldırmaya çalışıyor ama kaldıramıyor; lakin bu taşa bir tane daha ekleyince kaldırabiliyor, bir üçüncüyü ekleyince daha da rahat kaldırabiliyor;

Şahit olduğu üçüncü olay da şudur: Bir adam bir koyuna binmiş, yetmezmiş gibi birkaç kişi daha arkasına yerleşmiş koşturuyorlar. Arkalarından birileri de onlara yetişmek için çabalıyor ama yetişemiyorlar.

Adam bunlarla kafası karışmış bir halde uzun yolculuğun nasıl geçtiğini anlamadan şehrin kapısına gelir.

Burada bilge bir kişi olduğu her halinden belli olan bir ihtiyar kendisini durdurup nereden ve niçin geldiğini, yolculuğun nasıl geçtiğini sorar.

Genç adam o şehre neden geldiğini ve bununla ilgili olan her şeyi anlatır ve yolda karşılaştığı alışılmamış hadiseleri de hikayesine eklemeyi unutmaz.
Bunun üzerine bilge kişi bu genç adama tanık olduğu olayları bir bir açıklar:

“Senin yolda ilk rastladığın buğday ekip hemen hasat eden ve sonra ateşe verip yakan insanlar, iyilik edip de onu sağda solda konuşarak değerini sıfıra indiren insanları simgeler.”

“Taş kaldırmaya çalışan kimse de şunu anlatır: İnsana ilk işlediği günah ağır gelir, onun altında ezilir Ama ona tövbe etmeden başka günahlar işlemeye devam ederse artık o günahlar ona hafif gelmeye başlar.”

“Koyun ve ona binenlere gelince, koyun Cennet hayvanıdır. Sırtındakileri Cennete taşımaktadır. Koyuna ilk defa binen âlimlerdir. Ondan sonra binenler her sınıftan müminlerdir. Bunlara yetişmek için koşanlar ise inançsızlardır.”
*****
Bir iyiliğin gerçekten iyilik olabilmesi için Allah rızası için yapılması, bunun için mümkünse yapılan iyiliğin gizli yapılması;
Ayrıca yapılan iyiliğin halkın görmesinin istenmemesi, onu yaymaktan, açığa vurmaktan sakınılması gerekir.

İyiliği başa kakmamak ve onu yapmakla övünmemek de ayrı bir erdemdir.

Bunlarla birlikte
Âlimin Uykusu, Cahilin İbadetinden Daha Hayırlıdır 
(Hz. Muhammed)

Sevgiyle kalın
Kamil AKDOĞAN

Kapan Mobilya

Yorum Yazın

Esmergil
İstanbul Oto Gaz
Yılmaz Tuhafiye