Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Sonay İnşaat
Yükseliş Koleji
arslanoğlu
Halep Tur
Recep AYDÖNER

Recep AYDÖNER

Mail: [email protected]

Ovalı

AYRI DÜNYALAR

Tarkan

AYRI DÜNYALAR

“Testinin içinde ne varsa dışına o sızar” şeklinde bir atasözümüz vardır. Evet, toplumların yaşam tarzları onların yiyip içtiklerinden dizilerine, hatta belgesellerine kadar hayatın tüm katmanlarına yansır. Hasan’ı Basri’ye gittiğimiz yerlerdeki insanları nasıl tanıyacağız diye sorulduğunda “Sokaklardaki köpeklere şöyle bir bakın, onlar nasılsa insanları da aynıdır” cevabını verir. Yani insanların yaşamları beslediğiniz, hatta beslemediğiniz yaban hayvanlarının bile davranışlarına yansıyor. Batılı toplumlara şöyle bir bakış attığımızda inanç noktasındaki eksiklikler, tatminsizlik sebebiyle ana düşüncelerinin daha iyi bir yaşam, iyi yemek, iyi ev ve binek araçlar, zevklerin doruğunda olmak şeklinde bir yaşam şeklini kendilerine gaye edinmişlerdir. Hatta bazı ülkelerden gelen haberler; zevklerin tamamını yaşadık, bir tek ölümü tatmadık, onu da yaşayalım düşüncesiyle bazı gençler intihar etmişlerdir.

Televizyon başında saçma sapan yemek yarışmaları, insanlığı kurtaran hafiye(!) araştırmacı bayanlar, can sıkıcı haber programlarından sıkılan insanların seçtiği belgesel kanallarına göz atıyoruz. TRT Belgesel’de Su Savaşları, Aile Olmak, Ailenin Yeni Üyesi, Geleneği Yaşatmak, Ekmek Parası gibi insanı odak yapan, yaşamın zorluklarıyla mücadele eden kültürel programların ağırlıklı olduğu görülürken, DMax adındaki kanalda; Yolda Ne Yiyoruz, Alaska evleri, Bering Boğazında Altın, Boğa Güreşleri, Kurtuluş Oyunları gibi programlar gözümüze çarpıyor. Bu programlar insanların belli konuları aştığını, tek zevklerinin enteresan yaşam, iyi yemek, dünyayı sömürü ve yeni yerler görmekten ibaret olduğunu gösteriyor. Dünyada birileri karnını doyurmaya, insanca yaşamaya çalışırken, onların sırtından birileri daha fazla zevk ve ihtiraslarının peşinden koşuyor.

Bizler Müslümanız, dinimiz en az bir ay boyunca orucu bize emir olarak ortaya koyup aç ve garip insanların halinden anlamamız için fırsatlar sunuyor. Elimizden geldiğince dünyanın her yerinden gelen mültecilere, gariplere, işçilere bilumum insanlara kucak açıp hallerini anlamaya çalışıyor, yardımlarımızı esirgemiyoruz. Oysa dünyanın diğer tarafında Müslümanlar terörist, yamyam, pis, kültürsüz, barbar olarak tanıtılıyor. Kendilerinin bu insanlar üzerinde tahakkümünü son derece normal gösteriliyor. Şimdi sizi böyle tanıyıp midesi bulanan insanlara sizler şirin görünme, dost görünme tarzı davranışlarla asla yaranamazsınız. Onlar sizi hala 15.yüzyılın haçlı seferlerindeki dedelerinin ağzından anlatılanlarla bilirken sizler diyalogla onlara bir şeyler anlatamazsınız. Anlayacakları dilden konuşacak, ceddiniz gibi seferlerle üzerlerine gideceksiniz ki, onlar boyunun ölçüsünü görecek. Bunun için ise çok fazla çalışmamız gerekiyor. Sizler ayrı dünyaların insanlarısınız, aradaki uçurum çok derindir, doldurularak onlara ulaşamazsınız.

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Kapan Mobilya

Yorum Yazın

Esmergil
İstanbul Oto Gaz
Yükseliş Koleji