Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Sonay İnşaat
Yükseliş Koleji
Yılmaz Tuhafiye
Halep Tur
Ali CEREN

Ali CEREN

Mail: [email protected]

Gönül Kahvesi

Bayram Klişesi Değil Acı Gerçeği 

Tarkan

Bayram klişesi değil acı gerçeği 
Nerde kaldı o eski bayramlar 

Biz yani orta yaş ve üstü tüm bireyler 
Çocukluğumuz zor geçti. Kısacası kıymetini biliriz kazandığımız 1 kuruşun ve bize verilen her bir hediyenin ne zorluklarla alındığını.. 
Ama devir kolaylık, israf ve adeta çılgınlık devri. Her şeye kolayca ulaşıp israf ediyor, böylece zorlanmadan alınan şeylerin kıymetini bilemeyip çılgınlar gibi harcıyoruz.  Eski Bayramların özlemini çeke duralım. Giden gelmez gelseydi dedenin EŞEĞİ olurdu derdi ninem de, ben ne dediğini anlamazdım. En çok özlediğim şeyler sabah namaz akabinde komşulardan alacağımız şekerler ve büyüklerimiz den bize verecekleri O bol bol bahşişler. Ne güzel günlerdi öyle değil mi dediğinizi duyar gibiyim. Mendillerin arasında verilen kimseyi incitmeyen herkesi sevindiren harçlık verme yöntemi özçekim eşliğinde bahşiş uzatır gibi harçlık vermelere, kalabalığın içinde küçük çocukları bile utandıran yöntemlere bıraktı yerini. Sabah uyandığımda yanıbaşımda gördüğüm ayakkabılar elimden kredi kartımı alan evladımın aldığı ayakkabıyı bayram sabahı ayağında görme şekline dönüştü. Önceden babamızın aldığının ne olduğunu bilmezdik, şimdi oğlumuzun. 


OYSA Kİ ÇOK ESKİLERDE DEĞİLDİ BİZİM YAŞADIKLARIMIZ
Çok değil benim çocukluğum ve gençliğim bugünleri gördü, 1980 85 li yıllara kadar anılarım hale taze ve o güzel günleri hala hatırlıyorum. Aradan geçen 30 yıl 40 yıl zamanı öyle bir ters yüz etti ki, aynı yılları yaşayan daha genç diyeceğim biz orta yaş grubu ergenler bile bu farkı yaşar görür oldu. İyi de bu değişim nasıl oldu. Hiç bu soruyu kendinize sordunuz mu? Bu değişimin suçlusu, tek suçlusu sadece zaman mı ve zamane gençleri mi? 
Bunu böyle söyleyip bir kenara çekilmek bu işin asıl suçlusu olan bizleri temize çıkarmaya yetmez. Kendimizi temize çıkartmak çabası nedir yoksa suçluluk psikolojisi mi yaşıyoruz ne dersiniz. Haksız mıyım. Öyle neden bu kadar yüksek sesle haykırır olduk. Her fırsatta zamanı ve bu zamanın gençlerini  suçlar olduk hiç düşündünüz mü? 


İşin kolayını seçip kendi bu suçtan temize çıkartamaz. Bunu bilelim. Katlettiğimiz zamanı, bir başkasını suçlayarak olayın içinden sıyrılamayız. Suçsuz gibi davranmak bu vebalin üstümüzden düşmesine yetmez.
Yok öyle sıyrılmak ergenler....
Velhasıl kelam özler olduk eski bayramları ve o bayramlardan aldığımız tatları. 
Kalın SAĞ'lıcakla.....

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Kapan Mobilya

Yorum Yazın

Esmergil
İstanbul Oto Gaz