Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Sonay İnşaat
Yükseliş Koleji
arslanoğlu
Halep Tur
Nizamettin DURAN

Nizamettin DURAN

Mail: [email protected]

Ovalı

Bir Resim Sergisi veya Sanat Dünyasından Bir Örnek (I)

Tarkan

Bir Resim Sergisi veya Sanat Dünyasından Bir Örnek (I)

 

Ankara İlahiyat Fakültesi Din Sosyolojisi Yüksek lisanstan arkadaşımız olan resim sanatçısı Şehrazat Yastıman’ın 11 Mayıs 2019 günü Ankara-Armada’da katıldığı resim sergisini gezmek ve onu tebrik etmek üzere bazı arkadaşlarımızla birlikte serginin açılışına katıldık.

Arkadaşlarımızla iletişim kurmuştuk, orada buluşma konusunda. Sergiye doğru yola çıktım, vardığımda sanatçılar son hazırlıklarını yapıyordu. Esasen hazırlıklar bitmiş bir eksiklik var mı diye kontrol babından eserler ve sergi alanı gözden geçiriliyordu. Görüldüğü kadarıyla her şey hazırdı, resimler yerlerine yerleştirilmiş açılış bekleniyordu. Arkadaşlarımız da bir bir gelmeye başlamıştı. Bu arda Şehrazat Hanım ve eşi Hakkı Bey de göründüler. Bizi görünce, gelişimizden memnuniyet ifadesiyle gülerek, mutluluk ve sürurla bizleri karşıladılar. Onun bu özel ve mutlu gününe katılan ve kendisini tebrik eden arkadaşları Ahmet Hamza Alpay, Fatma Turan, Nisa Emin, Rukiye Kardaş ve Hulki Cevizoğlu’ydu. Serginin açılışıyla birlikte bir araya gelen arkadaşlar, fotoğraflar çekilip sohbetlere daldılar. Ayaküstü yapılan bu içten samimi muhabbetler adeta sergiye renk kattı, ortamın havasını güzelleştirdi. Görünen o ki, bundan en fazla memnun olan da hassas bir ruha sahip olan sanatçılardı, bizim arkadaşımızdı. Böylesine güzel günleri, olayları paylaşmanın insana, topluma kazandıracağı pozitif katkıların, değerinin ne denli büyük olduğu sanatçıların ve ziyaretçilerin yansıyan neşeli ve mutluluk hallerinden anlaşılmaktaydı.

Hep birlikte arkadaşımızın resimlerini gezdik, yorum ve değerlendirmelerimizi yaptık, fotoğraflar çekildik. Sergideki diğer resimleri gezip eser sahiplerini de tebrik ettik. Aramızda sergiyle birlikte başka konular üzerine sohbetleri koyulaştırdık. Bu arada şahsım olarak, sanatçımızla hayatı, sanatçılığı ve çalışmaları hakkında konuşarak bilgi almak için fırsatını kolluyordum. Arkadaşlar sohbete daldıkları bir sırada, onunla konuşmaya başlamıştık. Kendisini tanımaya yönelik sorularımızla başlamıştık.

 

 

1969 yılında Kırşehir'de doğup çocukluğu Kırşehir'de geçmiş olan sanatçımızın, yörenin köklü ve tanınmış bir ailenin çocuğu olduğu anlaşılmaktadır. Ancak hayatın ne getirip ne götüreceği bilinmeyen bir dünyada çeşitli nedenlerle İzmir'e taşınmak mecburiyeti olmuş. Zaman hızla akıp gitmekte ve sanatçımız üniversite çağına gelip de üniversite sınavlarına girdiğinde, kazandığı Ankara Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesini okumak için Ankara’nın yolunu tutmak durumunda kalmış… Başarılı bir yükseköğrenim hayatında Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Anabilim Dalından mezun olmuş. Mezun olmuş ama kader onu yine İzmir’in kollarına atmış. İzmir-Buca Eğitim Fakültesinden formasyon almış, bu arada da iki yıllık Milli Eğitim'e bağlı İzmir Ticaret Odasındaki TRT hocalarından eğitim almayı da ihmal etmemiş… Böylece radyo- televizyon alanında spikerlik ve sunuculuk hayatı da başlamış oldu. Mesleğinin ehli olan hocaları da hocalığın hakkını vermişler denebilir, çünkü kendisindeki bu istidadı görüp onun diksiyon eğitmeni olarak gelişmesine katkı sağlamışlar.

Değerli sanatçı kardeşimiz, kıymetli hocalarından söz ederken bunların kimler olduğunu merak ettik doğrusu. Bu kadar mesleğine düşkün ve öğrencilerini en iyi şekilde yetiştirme gayreti içinde olan, çalışkan ve fedakâr hocaları…

İzmir'de, spikerlik dersini veren TRT spikeri Taylan Çamdoruk; Çağdaş Yayını TRT Genel Müdürü Günsemin Çamdoruk; Radyo Programcılığı TRT Program Müdürü Refik Itlılığ; Jest ve Mimik Hocası Devlet Tiyatro Sanatçısı Çetin Köroğlu; TRT sunucuları Erkan Yolaç ve Ümit Tuğcağ; Televizyon Programcılığı Hocası GSF Bölüm Başkanı Faruk Kalkan. Ankara'da ise Devlet tiyatro Sanatçıları Semih Sergen ve Ümit Sergen; TRT Spikeri Mehmet Alkaç ve diğerleri.

Bu kadar önemli hocalardan ders alan yetenekli bir öğrencinin sanat dünyasında adından söz ettirmesi ve bu dünyaya damgasını vurması elbette beklenen bir gelişme olduğunu düşünüyoruz. Sanatçımızın hayat sürecini takip ettiğimizde yanılmadığımız ortaya çıkmaktadır.

1996'dan itibaren çeşitli radyo ve televizyon kanallarında program yapımcılığı, sunuculuğu, yönetmenlik, reklam prodüksiyon amirliği, kuşak programları yapım sunum ve metin yazarlığı, seslendirme gibi işleri başarıyla yürütmesinin yanında Başbakanlık sunumları, defile, açılış ve sunuculukları da yapması bu görüşümüzü teyit etmektedir. 1996'dan bu yana diksiyon ve beden dili dersleri vermesi ise ayrı başarı olarak değerlendirilebilir.

Devam edecek

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Kapan Mobilya

Yorum Yazın

Esmergil
İstanbul Oto Gaz
Yükseliş Koleji