Reklamı Geç
Sonay İnşaat
Zeno Mobilya
Yükseliş Koleji
Hidayet Şişkin

Hidayet Şişkin

Mail: [email protected]

EVLİLİK BİR YAŞAM PROJESİDİR

 

EVLİLİK BİR YAŞAM PROJESİDİR
 

                  Kıymetli okuyucularım yeniden merhaba, her şey gönlünüzce ve bütünün hayrına olsun inşallah. Kesinlik ifadesi taşıyan bir yazı başlığı olduğunun farkındayım. Affınıza sığınarak en kısa biçimde evlilik müessesesini gözlerininiz önüne getirmeye gayret edeceğim.

                Öncelikle evli olan dostlar lütfen evlenmeden önceki siz ile evlendikten sonraki sizi karşılaştırın desem birkaç dakikalığına annenizin kızı yada oğlu olduğunuz günlere dönerek, yeme içme ve giyim zevklerinize bakabilir misiniz?

Birçok şeyin değiştiğinin farkına varırsınız bu geriye bakışta. Buna iyi yada kötü demek mümkün değil ama bir değişim bir dönüşüm var. Bu değişim neden var çünkü iki farklı dünya bir araya geldi ve yeni bir dünya doğdu. Eğer bu değişime itiraz eder karşı çıkarsak evlilik müessesemizde başarılı olamayız ve yaşam projemiz iflas eder. Kaybolmadan, kaybetmeden değişmek ve yenilenmektir başarılı evlilik. Ben anlayışından uzak biz olabilmektir. Hele bir evlenelim ben onu değiştirim anlayışıyla yapılan evliliklerde mutsuzluk ve neticede parçalanmış aile gerçeği kaçınılmazdır.

Prof. Dr. Nevzat Tarhan “evlilik su gibidir “ diyor. Çok manidar bir önek olmuş. Su iki hidrojen ve bir oksijenden meydana geliyor ve hepimizin vazgeçilmezidir. Oysa hidrojen ve oksijen ayrı ayrı olduklarında çok farklı özellik taşıyorlar su ile uzaktan yakından hiçbir alakaları yok. Evliliklerde de bireyler bir araya gelmeden yani evlenmeden önce farklı kişidirler Evlendikten sonrada iki ayrı kişi ancak bir bütünün parçası olduklarını kabul etmeliler. Böylece biz fikriyle yepyeni bir güç olurlar. Aynen su örneğinde olduğu gibi.

Evlilik eşleşme değildir. Evlilik sosyal ve kültürel paylaşımdır. Oysa eşleşme biyolojiktir. İnsan dışındaki diğer canlılarda evlilik olmadan eşleşme ve üreme vardır; oysa evlilikte cinselliğin ötesinde psikolojik ihtiyaçların, manevi ihtiyaçların temini söz konusudur.

Evlilik insan hayatında bazı soyut değerlerin yaşandığı, soyut üretimin olduğu alandır. İyi insan yetiştirmek bu alanın en önemli konusudur. Çocuğu iyi yetiştirmek, sadece fiziksel bakım, yedirmek içirmek ve giydirmek değildir. İyi bir çocuk yetiştirmek, o çocuğun psikolojik ihtiyaçlarından tutunda karakter gelişimine varıncaya dek, geniş bir yelpazede manevi ve maddi noktada çocuğun gelişmesi için çalışmaktır. İyi bir eğitimle, hayırlı ve faydalı bir insan olmasına çalışmaktır. İşte bu bağlamda evlilik bir yaşam projesidir diyebiliriz. Evlilik projesi ile iyi nesiler yetiştirilmelidir. Aksi takdirde mutsuz bireyler mutsuz ailelerden oluşan bağımlı bir toplumda yaşamak zorunda kalırız.

Bu bağlamda doğru ve mutlu evlilik en temel adımdır. Doğru evlilik için doğru kişiyi bulmadan evvel biz doğru kişi olmalıyız. Evlilikte acele etmeden geçte kalmadan, bireylerle birlikte ailelerinde kültürel yakınlığı ve denkliği, evlenecek kişilerin birbirlerini tanımaları için geçecek makul süre, nişanlılık döneminde ailelerin ve evlenecek bireylerin kendilerini gizlemeden öz kişilikleriyle hareket etmeleri, mutlu evlikler için temel şarttır.

            Kıymetli okuyucular bu minvalde sayfalarca yazmak örnek vermek mümkün ancak amacımız sadece bir kapı açmak dikkat çekmekti bundan sonrası siz sevgili okuyucularımıza kalmış. Bu alanda yazılmış birçok eser var okumanızı ısrarla tavsiye diyorum. Evlilikleriniz doğru,  eviniz ve aileniz mutlu huzurlu olsun inşallah. Eyvallah.

Hidayet ŞİŞKİN

Yorum Yazın