Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Sonay İnşaat
Hatay Hastanesi
Yılmaz Tuhafiye
Serdar Kayhan

Serdar Kayhan

Mail: [email protected]

HAK ARAMA  MÜCADELESİ NASIL YAPILIR?

 

HAK ARAMA
 MÜCADELESİ NASIL YAPILIR?

Bulunduğunuz şehirde seri Bir katilin olduğunu düşünün. Bu seri katil her hafta bir insanı yakalıyor öldürüyor ya tecavüz ediyor veya gasp ediyor.

Şimdi şehirdeki insanlar şöyle düşünebilir:

Bu şehirde bir milyon insan var benim bu sapığa denk gelme ihtimalim bir milyonda bir.
 diye düşünür ve sorunu umursamazsa yer insan bir gün  bu sapığın  kurban olabilir.

Bu düşüncenin şehrin kollektif nüfusuna ait olduğunu düşündüğünüzde meydana gelen tehlikenin varlığını hayal bile edemezsiniz.

Oysaki yapılması gereken iş, şehir halkının elbirliğiyle o sapığı veya o seri katili bir an önce yakalamak için ortak bir girişim başlatmalarıdır.

Bir tanıdığım vardı 25 yaşında adliyeye işi düştü hakkını alamadığı için çok üzüldü kahroldu.

Hem adalete hem devlete küstü ve neredeyse bunalıma girdi.

Bana hak aramak için elinden gelen mücadeleyi gösterdiğini ancak yorulduğunu gücünün yetmediğini ve yarı yolda pes ettiğini söyledi.

 Ben de ona bu mücadele metodunun yanlış olduğunu, bireysel hak arama mücadelelerinin yetersiz kalmaya mahkum olduğunu söyledim.

Dün adalet için gereken mücadeleyi yapmadığı için bugün adaletin kurbanı olduğunu söyledim.

Hak arama mücadelesinin kollektif şekilde yapılması gerektiğini söyledim. Bana kollektif hak arama mücadelesi nasıl oluyor diye sordu.

Ben de ona tek kelime ile "adaleti korumak" olduğunu söyledim.

Zira Adalet bütün milletin temsilcisidir.

Kollektif aramanın en büyük aracıdır adalet.
Yarının Adalet kurbanlarının da bugün adalete karşı duyarsız olduklarını onların da bu bedeli maalesef ki yarın ödeyeceklerini söyledim .

Ne yazık ki bu duyarsızlık olduğu müddetçe bu kısır döngü ila nihaye devam edecektir.

İnsanlar sadece adaleti muhafaza etmek için gayret sarf etseler kendi bireysel hak talepleri için çok fazla uğraş içine girmek zorunda kalmazlar. Zira Adalet onlar için gereken mücadeleyi veriyor zaten.

Ancak Adalet bozulduğunda bireysel taleplerin hiç bir anlamı olmayacaktır.

Neyi anlatmaya çalışıyorum insanlar ne yazık ki haksızlıklara karşı mücadele etmeyi bilmiyorlar Adalet talebi bireysel yapılan bir talep değil insanların ortalama yılda yüzde 5'i ile 10'u adaletin bir haksızlığa uğrayıp mahkemeler önüne düşüyorlar .

Her insan adaletin içine düştüğünde adaletin eksikliğini zafiyetini ve yetersizliğini görünce kahroluyor o günden sonra adaletin neden böyle olduğunu sorgulamaya başlıyor ve adalet için mücadeleyi düşünüyor anca Bunlar bireysel mücadele oldukları için yetersiz kalıyorlar.

 Yarının mağdurları da bugün için adalet derdinde olmuyorlar hak arama mücadelesinin kollektif olması adaletin bozulmasını önlemek, adaleti güçlendirmek adaletin sağlıklı işlemesini talep etmektir 

Zira bir millet adaletin sağlıklı işlemesini talebi etmişse artık hak talepleri için ekstra mücadele etmelerine gerek yoktur

Adalet bu işi kendiliğinden görür dün bugün ve yarın bir ülkede adalet yoksa hak mücadeleniz de yok demektir.

SONUÇ:
Adaletin olmadığı bir ülkede adaletsizlikten istifade eden 10 kişi varsa bunun mağduru en az 100 kişidir ve yine adaletin olmadığı bir ülkede çocuklarınızı iyi bir gelecek beklememektedir ..

Serdar Kayhan

Yorum Yazın