Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Yükseliş Koleji
Altıneller Vestel
Yükseliş Koleji
Recep AYDÖNER

Recep AYDÖNER

Mail: [email protected]

MAKSAT KORKUTMAK İSE

 

MAKSAT KORKUTMAK İSE

Elazığ’daki deprem yerin 7 km altında gerçekleşti, kırılma 6.8’lik bir sarsılma olarak karşımıza çıktı. Hatay’da beklenen depremde ne kadar fay kırılır, bu kırılma kaç kilometre mesafede gerçekleşir uzmanı değilim ama bildiğimiz bir gerçek var. Hatay Havalimanı civarında 3750 metre yer altında çok geniş bir boşluk olduğudur. Bu fay kırılması esnasında oluşabilecek bir çökme depremin şiddetini kat be kat artırabilecektir. Ninelerimizin masallarında hep geçen Amik Ovası kıyametten 40 yıl önce bir kez daha batacak efsanesi işte o zaman tam yerine oturur. Bu boşluğu TPAO Genel Müdürlüğü ve devletin bazı birimleri eminim çok iyi biliyordur. Yaklaşık 40 yıl kadar öncesinde bir petrol arama faaliyetinde ortaya çıkan bu boşluk sondaj işlerini epey zorlamış, sonra daha aşağı katmanları göze almayıp açılan çukur kapatılmış. Dünya Su Forumunda normal barajlarda aşırı buharlaşma nedeniyle tuzluluk arttığından yer altı barajları gündem olunca ben hemen bu konuyu araştırıp bu tip işe yarayıp yaramayacağını sormuştum. Ancak bu derinlikten suyu çekmenin rantabl olmayacağı söylenmişti.

Her yıl aşırı yağış hallerinde ortaya çıkan Amik Gölünün bu tip bir sondajın tıpası çekilmiş rezervuar gibi boşaltılması sürekli sivri düşüncelerim arasında gider gelir. Öyle ya su yükselmeye başladığı anda kuyunun ağzını açarak oradan aşağıya gitmesini sağlayıp ovayı sel taşkınlarından korumak, aynı zamanda yer altı su akiferlerini beslemek suretiyle taban suyu seviyesinin yükselmesini sağlamak mükemmel olurdu. Bunu konunun uzmanı kişiler neden düşünmüyor, neden bu tür bir kaynak boşa harcanıyor anlayabilmiş değilim. Çünkü 5-6 ay boyunca bizim sularımız boş yere denize akarken yaz aylarında çok gerekli iken elimize geçmiyor. Bu noktada Veysel Eroğlu ülkemizde önemli projelere imza atmak suretiyle 14-15 yılda karşılaşabileceğimiz kurak yılları rahatça atlatacağımız barajlar, göletler, kanallar tesis edilmesine öncülük etti. Hiç su yok dediğiniz yerlerdeki barajlar kışın oluşacak selleri durdururken yazın bağımızı bahçelerimizi sulayacak.

Deprem gerçeği üzerimizde Demokles’in kılıcı gibi her an inebilecek tarzda sallanıp duruyor. Buna milletçe hazırlık yapmamız, her an hazır olmamız gerekiyor. Göz yummakla gece olmuyor. Binalarımızı deprem gerçeğine uygun yapmak, küçük sarsıntılarda bize mezar olmasının önüne geçmemiz şart. Özellikle içerdeki eşyaları sabitlemek milletçe hiç düşünmediğimiz bir tedbir olduğundan üzerimize düşecek şeyleri sabitleyelim. Herkes oturduğu binayı alıcı gözle şöyle bir gözden geçirip, gerekirse uzmanlara biraz ödeme yaparak sağlığını kontrol ettirmelidir. Evimizde bir deprem çantası bile uygun yerde yangın tüpü gibi hazır bekletilmeli. Hatta gece yatarken sarsıntıyı hissettiğiniz anda ortamı terk edeceğiniz için yattığınız kıyafetin bile buna uygun olmasını göz ardı etmeyelim. Sonuçta kıyamet sahnesi oluşmaya başlıyor ki, insanlar şaşkınlıkla bazen eşini, çocuklarını bile unutabiliyor.

Yorum Yazın