Reklamı Geç
arslanoğlu 800x600
Yükseliş Koleji
Güneylerr
Altıneller Vestel
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Mail: [email protected]

Okullarımızda Bugün Karne Günü

 

Okullarımızda Bugün Karne Günü

(Her başarı küçük de olsa büyük de olsa takdir ve taltif edilmeli)

Her türlü iyiliğin, güzelliğin ve medeniyetin temelinde; “ilim” ve “Bilgi” vardır. İlim ve bilginin elde edildiği mekanların başında okullar ve eğitim kurumları gelir. Bu mekanlarda binlerce öğretmen, milyonlarca öğrenciye bilmedikleri yeni yeni bilgiler öğretirler. Hiç okuma yazma bilmeden Anasınıfına ve ilkokula başlayan bir çocuk; anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise derken yıllar sonra anne – baba ve diğer yakınlarının karşısına bilgili, görgülü, edepli ve eğitimli bir delikanlı veya genç bir kız olarak çıkar. Bununla da yetinmez, bilgisini ve görgüsünü biraz daha yükseltmek için üniversiteye gider. Bütün bu aşamalardan geçerken her aşamada bilgisini ve başarısını biraz daha artırarak mükemmelliğe doğru bir adım daha atar. Bu nedenledir ki, çocuklarımızın her başarısı küçük de olsa büyük de olsa değerlidir. Onların çalışmalarını her zaman takdir ve taltif ederek ve güzel öğütler vererek ümitlerini ve başarılarını yükseltelim.

İşte bugün, öğrencilerimizin eğitimde bir aşamayı daha tamamlayarak başarısına az veya çok bir yenisini daha eklediği gündür. Bu gün tüm ülkemizde ilim tahsili yapan milyonlarca çocuğumuzun I. Yarıyıl Karne Günü. Bu yıl okullarında gördükleri ilk dört aylık eğitim emeklerinin takdirini görme günü, yani Karne Günü. Bugün öğrencilerimizde, öğretmenlerimizde, anne ve babalarda ayrı bir heyecan ve ayrı bir sevinç var. Bugün ülkemizin her köşesinde aynı heyecan ve aynı sevinç yaşanıyor. Bazı öğrencilerimiz bu yarıyılda istedikleri başarıyı göstermeseler bile dört aylık bir emeğin ve yorgunluğun heyecanını ve sevincini öğretmenleriyle, anne ve babalarıyla ve kardeşleriyle birlikte bir bayram coşkusuyla yaşarlar… Bu vesileyle tüm öğrencilerimizi eğitim ve öğretimle ilgili gayretli ve sabırlı çalışmalarından dolayı tebrik ediyor, sağlıklı ve huzurlu güzel bir ara tatili geçirmelerini diliyorum.

Karne günü nedeniyle samimi duygularımı belirtirken küçük bir de tebliğde bulunmak istiyorum.

Yukarda da ifade ettiğim gibi her türlü iyiliğin, güzelliğin ve medeniyetin temelinde; “ilim” ve “Bilgi” var.. İyi bir insan olmanın temelinde ilim var. İyi bir meslek sahibi olmanın temelinde bilgi ve eğitim var. Allaha iyi bir kul olmanın temelinde de ilim var.. Bu nedenle ‘Ben insanım’, ‘Ben müminim’ diyen herkes gücü nisbetinde ilim öğrenmek ve kendisini yetiştirmek zorundadır. Zira Rabbimiz Yüce Allah kitabında şöyle buyurur: “De ki; Hiç belenle bilmeyen bir olur mu? Ancak, akıl sahipleri öğüt alırlar.” (Zümer-9)

İlim ve bilgi insana yeni ufuklar açarak, onu bir taraftan dünyanın hâkimi kılarken, bir yandan da insanın ruh ve mânâ âlemini aydınlatarak, onu olgunlaştırır, kemâle erdirir ve onu mükemmel bir kişiliğe ulaştırır. Ahlak ve fazilet sahibi kılar!.. İyi bir meslek sahibi kılar. Allah’a iyi bir kul, insanlara iyi bir dost olmayı öğretir!.. Eğer insan okuyup ilim sahibi olup da yukardaki faziletleri elde edemiyorsa bu okuma amacına ulaşmamış demektir. Bakınız Yunus Emre ne diyor: “İlim ilim bilmektir. İlim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır!”

Yüce Allah biz kullarına rehber olsun diye mukaddes kitabımız Kur’anı göndermiş ve şöyle buyurmuştur; “İşte bu kitap (Kur'an), kendisiyle uyarılsınlar, Allah'ın ancak bir tek ilah olduğunu bilsinler ve akıl sahipleri düşünüp öğüt alsınlar diye insanlara (gönderilmiş) bir tebliğdir.” (İbrahim-52) İlim ve bilginin kaynağı kitaplardır, kütüphanelerdir, okullardır... Bizler Allah’a inanmayı, O’na ibadet etmeyi ve O’na kul olmayı, iyi ve kötüyü, sevgiyi ve merhameti, adaleti ve hoşgörüyü, haram ve helali, sevap ve günahı, güzel ahlakı, evrenin ve tabiatın sırlarını dinimizin yüce kitabı Kur’an’dan öğreniyoruz. Dünya hayatımızın idamesiyle ilgili hayatî ve meslekî bilgilerimizin pek çoğunu çeşitli bilim kitaplarından öğreniyoruz. Ve bunların bir kısmını okullarda okuyarak veya öğretmenlerimizden dinleyerek öğreniyoruz. Öyle değil mi? Öyleyse her şeyin daha iyisini, daha doğrusunu ve daha faydalısını elde etmek istiyorsak, feyizli ve faydalı bir insan olmak istiyorsak, dünya ve âhiret saadetini elde etmek istiyorsak, hepimiz okumalıyız, öğrenmeliyiz, ilim ve kültür sahibi olmalıyız. Unutmayın, Allah katında bir saat ilim öğrenmek bir gece nafile ibadet yapmaktan daha efdaldir.. -muallimosman

Yorum Yazın