Reklamı Geç
Edem
Leben
Haas Taş Sanatları
Edem
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Mail: muallimosman01@hotmail.com

RAMAZAN AYI ve FAZİİLETİ

 

RAMAZAN AYI ve FAZİİLETİ

(Bu sene Ramazan Ayı 13 Nisan 2021-Salı günü Başlıyor)

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi İslam âleminde faziletli aylar olarak bilinen Üç Ayların sonuncusu “Ramazan ayı” dır. Ramazan ayı diğer aylardan daha feyizli ve daha bereketlidir. Zira Yüce Allah, Kur’anda: “Ramazan ayı öyle bir ay ki; insanlar için bir hidayet rehberi olan, doğru ile yanlışı birbirinden ayıran Kur´an bu ayda indirilmiştir. Sizden kim Ramazan ayına erişirse Onda Oruç tutsun...” (Bakara-185) buyurduğu gibi çok feyizli bir ibadet olan “Oruç” bu ayda tutulmaktadır. Allahın rızasını kazanmak arzusuyla bu ayda tutulan bir aylık Ramazan orucu ile birlikte bu ayda kılınan Namazlar, yapılan Kur’an tilavetleri, Allah rızası için yapılan iftarlar ve sahurlar, Bu ayda verilen zekat ve sadakalar, fitreler ve yapılan yardımlar bu ayı feyizlendiren bereketli ibadetlerdir. Ramazan ayı; mü’minlerin birbirleriyle daha çok kaynaştığı, kardeşliklerin ve dostlukların pekiştiği, iyiliklerin, yardımların ve infakların daha çok yapıldığı, kalblerin nurlandığı, gönüllerde ve dillerde sevginin arttığı, söz ve davranışların güzelleştiği, insanların mütevazileştiği ve cömertleştiği çok feyizli ve çok bereketli bir aydır.

Ramazan ayının feyizli ve bereketli anlarında biri “Sahur” vaktidir. Sahur; Müslümanların Allah rızası için gecenin belli bir vaktinde uykularından kalkıp o günün orucuna niyet için bir şeyler yedikleri ve oruca niyet ettikleri, tesbihat ve duâda bulundukları bereketli bir vakittir. Bir hadisinde: “Bir yudum su ile de olsa sahur yapınız.” buyuran sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselam, Ramazanda her gece sahura kalkardı ve bunu ashabına da öğütlerdi.

Ramazan ayının feyizli ve bereketli anlarından biri de “İftar” vaktidir. Yalnızca Allah’ın rızasını ve sevgisini kazanmak niyetiyle gün boyu yemeyerek, içmeyerek ve bir takım nefsani arzuları terk ederek usulüne göre Oruç tutan bir mümin, o günün akşamında Rabbimiz Allaha karşı samimiyetini, sabrını ve şükrünü sunduğu ve orucunu açtığı vakit; “iftar” vaktidir. Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurur; "Oruçlunun iki sevinç ânı vardır. Biri; orucunu açtığı anki sevincidir; diğeri de; Rabbine kavuştuğu anki sevincidir."

Ramazan ayının faziletlerinden biri de sadece Ramazan ayına mahsus bir Namaz olan ve her gün yatsı namazının ardından evlerde veya Mescidlerde peygamberimizin sünneti olarak münferiden veya cemaatle kılınan ‘Teravih Namazı’ dır. Müminler her Ramazan ayında Teravih Namazlarını da kılarak bu Namazın ve Ramazan ayının feyiz ve sevabından hissedar olmalı.

Ramazan ayının feyizli anlarından biri de “Kadir Gecesi” dir Rabbimiz Allah, Kur’anda; ‘Bin aydan daha hayırlı’ diye buyurduğu ve mukaddes kitabımız Kur’an ayetlerinin inmeye başladığı gece olan “Kadir Gecesi” de feyizli bir gecedir. Bu gecede Melekler Allahın emriyle yeryüzü semasına inerler ve Tan yeri ağarıncaya kadar Allahın mü’min kulları için duâ ederler, onlar için Rablerinden esenlikler dilerler.. Bu Gecede müminler Rabbimizin ayetlerini daha çok tefekkür ederek, çokça Kur’an okuyarak, tevbe-istiğfar ederek, tesbihat ve duâlarda bulunarak Kur’anın ve Kadir Gecesinin ve dolayısıyla Ramazan ayının feyiz ve sevabından hissedar olmalı. Ramazan ayı aynı zamandı iyilik ve yardım ayıdır. Fıtır Sadakası sadece bu aya mahsus mâli bir ibadettir. Muttaki ve cömert müminler bu ayda fakir, yoksul ve muhtaç olan kardeşlerini daha çok gözetmeli, gücü nisbetinde herkese iyilikte, yardımda ve ikramda bulunmalı, Zekatlarıyla, Fitreleriyle, Sadakalarıyla, infak ve ikramlarıyla ve cömertlikleriyle hem mümin kardeşlerinin dualarını almalı, hem de Rabbimizin rızasını kazanarak Ramazan ayının ecir ve mükafatından, feyiz ve bereketinden hissedar olmalı. Peygamberimiz bir gün Ebu Zer’e şöyle dedi: “Yâ Ebu Zer! Çorbanın suyunu biraz fazla koy ve ondan komşuna da ver!”

Sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed bir hadisinde şöyle buyurur: “Ramazanın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu cehennem ateşinden kurtuluştur.” Bu bağlamda Ramazan ayında tutacağımız oruçla, yapacağımız infak ve ikramlarla, ibadet, tesbihat ve duâlarımızla, güzel ahlakımızla ve sâlih amellerimizle Rabbimizin rahmet ve mağfiretinden, ecir ve mükafatından daha çok hissedar olalım ve böylece Peygamberimizin müjdelediği gibi Ramazan ayı bizler için bir rahmet, mağfiret ve kurtuluş ayı olsun inşaallah!. Ramazan ayınız şimdiden mübarek olsun!. Orucunuz ve ibadetleriniz makbul, ameliniz sâlih, duâlarınız kabul, ömrünüz sağlıklı, huzurlu, feyizli ve bereketli olsun! (muallimosman)

Günün Önemli Manşetleri

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Odabaşı PTT