Reklamı Geç
Sonay İnşaat
Zeno Mobilya
Asi Künefeleri
Recep AYDÖNER

Recep AYDÖNER

Mail: [email protected]

UMUT FAKİRİN EKMEĞİ

UMUT FAKİRİN EKMEĞİ

Artık cep telefonlarımız da akıllı, bizim aklımıza gerek kalmıyor. 300-500 telefon numarası olan zihnimde 3-4 numarayı zor tutuyorum. Benim yerime 5-10 bin telefon numarasını, binlerce resim ve videoyu, bir sürü kitabı, oyunu vs hafızasında tutan bu aygıt biz açmaya bile kalmadan günlük haberlerin başlıklarını da gönderip duruyor. Her şey güzel de, bu sitelerin bazıları son günlerde beni feci şekilde geriyor, rahatsız ediyor. Sırf rating kaygısıyla olduğunu düşündüğüm bu haberler sadece insanların ümidini sömürmeye yönelik istihdam haberleridir. Filan bakanlık şu kadar KPSS’siz personel alacak, filan kurum şu kadar eleman alacak… Linki açtığınızda haberin aslı, esası olmadığını hemen anlıyorsunuz.

Biz ne ara bu kadar insafsız olduk? Bazı insanların ümidi dışında sömürülecek hiçbir şeyi yoktur. Ellerinde kalmış son varlıkları da ellerinden alınan insanların ne olması bekleniyor? Bunu ilk yapanlar maalesef siyasetçilerimiz oldu. “Kim ne vadettiyse yüzde 15 fazlasını vereceğim”, “Herkese 3 anahtar vadediyorum” gibi söylemler bir zamanların en fena ve belirgin umut sömürü sistemiydi. Yıllarca milletimiz avutulup zamanları boşa harcandı. Emekleri ya yurt dışındaki belli odaklara aktarıldı, ya da içerdeki hortumculara. İnsanlar bu yıllarda kendilerine gösterildiği kadar insan oldu, gösterilen haklar kadar hak tanıdı. Hükümet hala bir sürü problem yüzünden daha öncekilerin getirmiş olduğu “harami devlet” vergilerinden vazgeçebilmiş değil. Bir şeyler yapılmaya çalışılsa da gerek dış menşeli ekonomik savaş gerek çevremizde kurulmaya çalışılan kumpasların boşa çıkarılması, terör örgütleri nedenleriyle gelirleri artırmaya çalışırken beklenen vergi indirimleri gelmiyor.

Hal böyle iken insanlarımız sürekli rahat-müreffeh yaşam, hatta lüks özlemi içinde önüne gelen fırsat sandığı görüntülere balıklama atlıyor. Bu ise ümitlerinin tırpanlanmasıyla sonuçlandığı için karşımıza mutsuz insanlar sürüsü çıkıyor. Ümitsizlik insanı yaşamdan koparan fena bir durumdur. Dinimizde ümitsizliğe asla yer yoktur. Allahtan bizim milletçe duaya sığınma alışkanlığımız var. Yoksa batıda olduğu gibi intiharlar için özel parklar kurmamız gerekirdi. Gönlümüzü Allaha yöneltiyor, O’ndan isteyip kalbimizi ferahlatıyoruz. Yoksa şu dünya hayatı gerçekten çok zor. Alışkanlıklarımız değiştiği için artık güzellikleri fark etmekte zorlanıyoruz. Daha 20 yıl öncesine kadar bu ülkenin başbakanı Ankara’dan karayoluyla Hatay’a mitinge geliyordu. Ümitlerimiz daim olsun.

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

 

Yorum Yazın