Reklamı Geç
Merkez Market
Görsem Anaokulu
Seral İnşaat
Muhtarın Yeri
Zeno Mobilya
Haas Taş Sanatları

25 yıllık emekle oluşturulan eserler Gümüşhanede sergileniyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
25 yıllık emekle oluşturulan eserler Gümüşhanede sergileniyor
Dilan Polat
GÜMÜŞHANE'DE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI'NIN KATKILARIYLA GELENEKSEL ANADOLU KÜLTÜR VE SANAT ATÖLYELERİ AKADEMİSİ (GAKSA) TARAFINDAN HAZIRLANAN “CİHAD-ÜL EKBER DANİŞMENDİLER VE BİR ZAMANLAR SELÇUKLU” SERGİSİ AÇILDI.

Gümüşhane’de Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi (GAKSA) tarafından hazırlanan “Cihad-ül Ekber Danişmendiler ve Bir zamanlar Selçuklu” sergisi açıldı.


Selçuklular ve Danişmendiler dönemine ait başlıklar, kitre heykeller ve dönemi anlatan menkıbe tasviri yağlı boya tablolarının yer aldığı sergi Gümüşhane Kültür Merkezi fuaye alanında açıldı.


Beş gün boyunca ücretsiz olarak vatandaşların ve öğrencilerin ziyaretine açılan sergi Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü, Müzeler Genel Müdürlüğü ve Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi (GAKSA) işbirliğiyle gerçekleştiriliyor.


Sergi açılışını gerçekleştiren Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, burada yaptığı konuşmada “Bu sergide çok değerli eserleri sizlerle beraber gezme ve bilgi alma imkanımız olacak. Bu serginin açılışında, ilimize gelmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.


Açılış töreninin ardından sergideki tüm eserleri tek tek davetlilere anlatan Geleneksel Anadolu Kültür ve Sanat Atölyeleri Akademisi (GAKSA) yönetim kurulu başkanı Işın Fırat ise sergideki heykellerin, kostümlerin, menkıbe tasviri tabloların bir özgeçmişi, ve yaşanmışlıkları olduğunu belirterek, “Özellikle mülki amirlerimizden 5 günlük sürede buraya öğrencilerin gelmesini gönülden istirham ediyoruz. Sultanlar, hanım sultanlar, kadın alimlerin, ulemaların yer aldığı, el işlemesi kumaşlar ve heykellerde el işlemeleri ve karakteristik olarak gördüğümüz eserlerin yer aldığı sergimiz 25 yıllık bir emeğin eseri. Bizim 7 kişilik akademisyen bilim kurulumuz var. Yanlış bilgi vermemek adına onlarla çalışarak 25 yıl öncesinden bu çalışmalara başladık. Bu koleksiyon 25 yılın ürünlerinin size sunulduğu bir koleksiyondur” diye konuştu.

Dilan Polat

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Yapmayın bunuÖnceki Haber

Yapmayın bunu

Başkan Yıldırım’dan öğrencilere kıyafet yardımı Sonraki Haber

Başkan Yıldırım’dan öğrencilere kıyafet...

Yorum Yazın

Dilan Polat

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
istanbul oto gaz