Reklamı Geç
Özyurt Silah
Muhtarın Yeri
istanbul oto gaz
Pati Oto Yıkama
istanbul oto gaz
Haas Taş Sanatları

Albayrak: Kanseri birlikte yeneceğiz 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Albayrak: Kanseri birlikte yeneceğiz 
Gökçesan
İYİ PARTİ Toplumsal Politikalar Başkanı Zerrin Albayrak, mem kanserine dikkat çekilmesi amacıyla bilgilendirici bir açıklama yayınladı. 

 

Albayrak: Kanseri birlikte yeneceğiz 

 

İYİ PARTİ Toplumsal Politikalar Başkanı Zerrin Albayrak, meme kanserine dikkat çekilmesi amacıyla bilgilendirici bir açıklama yayınladı. 

 

Zerrin Albayrak,


Albayrak açıklamasında, "Her 5 kişiden birinin yaşamı boyunca kansere yakalandığı bir dünyada yaşıyoruz. Bu sebeple kansere karşı erken tanı ve sağlıklı yaşam kurallarına uyulması toplum için büyük önem taşımaktadır. İçinde bulunduğumuz Ekim ayı, Türkiye’de ve Dünya’da meme kanserine dikkat çekmek ve erken teşhisin önemini hatırlatmak için farkındalık ayı olarak belirlenmiştir.

Kanser türleri arasında en çok meme kanseri görülmektedir, bununla beraber en yüksek tedavi başarısı da meme kanserinde elde edilmektedir. Her yıl 2,3 milyon kişiye meme kanseri tanısı konulmakta ve 685 bin kadın meme kanserinden yaşamını yitirmektedir. Her 8 kadından biri yaşam boyunca meme kanserine yakalanma riskine sahiptir. Bu sebeple meme kanseri ile ilgili bilgili ve bilinçli olmamız gerekmektedir.

Türkiye'de her 5 meme kanseri tanısı konulan kadınlardan biri 40 yaş altındadır. 

Zerrin Albayrak,


ERKEN TANIDA 590 İYİLEŞME MÜMKÜNDÜR 


Özellikle genç nüfusun farkındalığının artırılması elzemdir.

Erken tanıda hastaların yüzde 90'ı iyileşmektedir. 20-40 yaş arası olanların ayda bir kendi kendine kontrol yapmaları ve iki yılda bir meme muayenesi yaptırmaları, 40 yaş üzerindeki vatandaşlarımızın ise ayda bir kendi kendine kontrol yapmaları, yılda bir meme muayenesi yaptırmaları ve iki yılda bir mamografi çektirmeleri erken teşhis için çok önemlidir. Tüm kanserlerde olduğu gibi, sağlıklı yaşam kurallarına uyarak kanseri engelleyebiliriz.

Zerrin Albayrak,

Sigara kullanmamak, Akdeniz diyetiyle beslenmek, alkol kullanmamak, sağlıklı kiloda kalmak, annelerde 1,5 - 2 yıl emzirmek, haftada 150 dakika egzersiz yapmak gibi basit kurallarla neredeyse kanser türlerinin 3'te birine yakınını önleyebilme ihtimalimiz bulunmaktadır. Küresel düzeyde her yıl 12 milyondan fazla insanın kanser olduğu bir dönemde, sorumluluklarımızın bilincinde olarak kansere karşı hep birlikte mücadele etmeliyiz.

Çünkü biz farkındayız, hep birlikte kanseri yeneceğiz" ifadelerine yer verdi.

Anahtar Kelimeler:
Anket

Sitemizi nasıl buldunuz?

Ankete Katıl

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
85lik çınar her gün cami bahçesini temizliyorÖnceki Haber

85lik çınar her gün cami bahçesini temiz...

HBB Meclis Üyelerinden Pankartlı Broşürlü ProtestoSonraki Haber

HBB Meclis Üyelerinden Pankartlı Broşürl...

Yorum Yazın

Seral İnşaat

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Odabaşı PTT