Reklamı Geç
Hatay Alo Böcek
Antiochia Gurme
Akabe
Akabe
Muhtarın Yeri

Bayrakdar başkanlar kurulu toplantısına katıldı 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Bayrakdar başkanlar kurulu toplantısına katıldı 
tek okulları
Eğitim-Bir-Sen 53. Başkanlar Kurulu Toplantısı Antalya’da yapıldı.

 

Bayrakdar başkanlar kurulu toplantısına katıldı 

 

Eğitim-Bir-Sen 53. Başkanlar Kurulu Toplantısı Antalya’da yapıldı.

 

Eğitim Bir-Sen Hatay Şube Başkanı İsmail Bayrakdar’ın da katıldığı toplantıda Sendikal çalışmaların, eğitim çalışanlarının sorunlarının ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü, istişarelerin yapıldığı toplantıda, acil çözüm bekleyen meselelere dikkat çekilerek, yetkililere çözüme ilişkin adım atılması çağrısında bulunuldu.

Bayrakdar başkanlar kurulu toplantısına katıldı 

Toplantıya Hatay’ı temsilen Eğitim Bir-Sen Hatay Şube Başkanı İsmail Bayrakdar da katıldı. Bayrakdar, oturumda sendika üyelerinin sorun ve taleplerini anlattı. Eğitim-Bir-Sen 53. Başkanlar Kurulu Toplantısının Sonuç Bildirgesinde şu ifadelere yer verildi; “Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de salgın ve diğer faktörlerin etkisiyle enflasyon, faiz ve kur oranlarındaki değişimler, sabit gelirli kesimler başta olmak üzere toplumda ciddi maddi kayıplara ve sıkıntılara neden olmaktadır.

Reel ücretlerdeki erime göz önüne alınarak kamu görevlilerinin maaşlarında iyileştirilmesine ve diğer mali haklarındaki kayıpların kamu işvereni eliyle telafi edilmesine yönelik adımlar atılmalıdır.

Bayrakdar başkanlar kurulu toplantısına katıldı 


TEŞVİK SİSTEMİ HAYATA GEÇİRİLMELİDİR 


Liyakat ve ehliyet ilkesinin tesis edilmesi, kadrolu-sözleşmeli-ücretli karmaşasına son verilmesi, istihdamda güçlük çekilen yerlerde teşvik sisteminin hayata geçirilmesi gerektiği belirtildi.


Mülakatın kaldırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının bir takvime bağlanarak periyodik hâle getirilmesi, adaylık kaldırma sınavının kaldırılması çağrısında bulunan Yalçın, “Okullara bütçe verilerek, okul-veli iş birliğini zedeleyen, yönetici ve öğretmenle veliyi karşı karşıya getiren bütçe sorunu çözüme kavuşturulmalıdır. Baskıcı, antidemokratik ve 1982 model kılık ve kıyafet yönetmeliğinden ülke de, memur da kurtarılmalıdır. Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğindeki aksaklıklar giderilmeli, yönetici atama yönetmeliği değiştirilerek sorunlar bitirilmelidir” denildi.

Bayrakdar başkanlar kurulu toplantısına katıldı 


Eğitimin bir bütün olduğunu vurgulayan Yalçın, yardımcı hizmetler sınıfının genel idare hizmetleri sınıfına geçirilmesi, genel idare hizmetleri ve yardımcı hizmetler sınıfı personelinin mali ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılması gerektiği kaydedildi.


HAKLAR SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR YAPIYA KAVUŞTURULMALIDIR 


”Eğitimde Fırsat Eşitliği” başlığı altında Millî Eğitim Şûrası’nın yedi yıl aradan sonra yeniden toplanması yerinde bir karar olmuştur.

Bugüne kadar alınan şûra kararlarının kalıcı politikalara dönüşmemiş olması çok büyük bir eksikliktir. 20. Millî Eğitim Şûrası’ndan milletimizin ve eğitim camiasının beklentisi kalıcı politikaların üretilmesi ve hayata geçirilmesidir.
Öğretmenlerimizin özlük haklarını koruyup geliştirecek, çalışma şartlarını iyileştirecek, öğretmenliği kariyer mesleğine dönüştürecek, güncek sorunlarına çözüm üretecek içerikte bir Öğretmenlik Meslek Kanunu artık TBMM gündemine getirilmelidir.


Eğitimi tehdit ve tahdit edecek boyuta varan okullarımızda meydana gelen şiddet olaylarını önleyecek, eğitim çalışanlarını şiddetten koruyacak hukuki ve idari düzenlemeler bir an önce hayata geçirilmelidir.

Bayrakdar başkanlar kurulu toplantısına katıldı 


Kamu personel sisteminde kadrolu istihdam esas alınmalı, sözleşmeli personel istihdamına son verilmelidir. Sözleşmeli öğretmenlik uygulaması ve ucuz işçilikten farksız ücretli öğretmenlik kolaycılığıyla büyük hedeflere yürünemeyeceği artık bilinmelidir. Öğretmenlerimizin alan değişikliği talebi Bakanlık çalışma takviminde yer almasına rağmen belirsiz bırakılmıştır. Alan değişikliğindeki belirsizlik giderilmeli, haklı beklentiler karşılanmalıdır.


Eğitim kurumu yöneticiliği ikincil görev olmaktan çıkarılarak kariyer ve liyakat ilkesi çerçevesinde yeniden ele alınmalı; kazanılmış haklar korunarak ve mali haklar güçlendirilerek sürdürülebilir bir yapıya kavuşturulmalıdır.


OKUL BAZLI ÖDENEK TAHSİSİ HAYATA GEÇİRİLMELİDİR 


Eğitim kurumu yöneticilerinin iş sağlığı ve güvenliği ile sosyal güvenlik mevzuatı çerçevesinde işveren vekili statüsünde olmasından kaynaklı idari para cezalarının yükümlüsü olmaları hakkaniyete ve adalete aykırıdır.

Bu yükümlülük kişisel olmaktan çıkarılmalı, kurumsal hâle getirilmelidir.
Hizmetli, memur ve şeflerimiz başta olmak üzere, tüm genel idare hizmetleri ve yardımcı hizmetler sınıfına tabi çalışanların emeğinin karşılığı verilmeli, bu bağlamda mali ve özlük haklarında iyileştirmeler yapılmalı; görevde yükselme, unvan değişikliği ve yer değişikliği talepleri ivedilikle karşılanmalıdır.
Okul yöneticilerinin, öğretmenlerin ve eğitim çalışanlarının okullarımızı açık tutmak için verdiği çabanın kalıcı sonuçlar vermesi için okullarımızın yardımcı personel ihtiyacı ivedilikle karşılanmalıdır. Okul bazlı ödenek tahsisi bir an önce hayata geçirilmelidir.

Bayrakdar başkanlar kurulu toplantısına katıldı 


İnsanlığın ortak birikimi olan evrensel ilke ve değerlere dayalı yeni bir dünya düzeni inşa edilmeli, emeğin değerinin tartışılmaz olduğu bir çalışma hayatı için güçlü adımlar atılmalıdır. Türkiye’nin en büyük sendikası ve sivil toplum kuruluşu olarak, hak, emek ve özgürlük mücadelemizi, üyelerimizle, ülkemizde paydaşlarımızla ve tüm dünyada kararlılıkla sürdüreceğiz.”

Günün Önemli Manşetleri
Anahtar Kelimeler:
Anket

Sitemizi nasıl buldunuz?

Ankete Katıl

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
77 yıl hapis cezası bulunan hükümlü Didimde yakalandıÖnceki Haber

77 yıl hapis cezası bulunan hükümlü Didi...

Fırtınada uçan çatı izolasyonu korkuttuSonraki Haber

Fırtınada uçan çatı izolasyonu korkuttu

Yorum Yazın

Seral İnşaat

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Değer