Reklamı Geç
Güneyler
Musullu Ticret
Antikya
Değer
istanbul oto gaz
Dilan Polat

BUÜlü akademisyenler Türkiyedeki taşkın gerçeğini mercek altına alacak

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
BUÜlü akademisyenler Türkiyedeki taşkın gerçeğini mercek altına alacak
Ekrem
BURSA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ (BUÜ) MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ AKADEMİSYENLERİNDEN DR. ÖĞR. Ü. ABDULLAH AKBAŞ VE PROF. DR. HASAN ÖZDEMİR, İTÜ ÖĞRETİM ÜYESİ DOÇ. DR. TOLGA GÖRÜM İLE BİRLİKTE TÜRKİYE’DE TAŞKINLARI OLUŞTURAN MEKANİZMALAR ÜZERİNE GENİŞ BİR ÇALIŞMA YÜRÜTECEK.
Ekrem
Alo Böcek

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Mühendislik Fakültesi akademisyenlerinden Dr. Öğr. Ü. Abdullah Akbaş ve Prof. Dr. Hasan Özdemir, İTÜ öğretim üyesi Doç. Dr. Tolga Görüm ile birlikte Türkiye’de taşkınları oluşturan mekanizmalar üzerine geniş bir çalışma yürütecek.


3501 Kariyer Geliştirme Programı çerçevesinde proje desteği almaya hak kazanan akademisyenler, Türkiye’de gerçekleşen taşkınların hem alansal hem de zamansal dağılışları ile bunları kontrol eden etmenlerin özellikleri ortaya koyacak akademik bir çalışmaya imza atacak.


Proje yürütücülüğünü üstlenen Dr. Öğr. Ü. Abdullah Akbaş; “Akarsuların yataklarından taşarak çevreye yayılması sonucunda gerçekleşen taşkınlar, her yıl akarsu yataklarında ve taşkın ovalarında yaşayan birçok kişinin ölümüne ve büyük maddi zararlara neden olmaktadır. Meydana gelen bu taşkınlar iklimsel ve hidrolojik açıdan ekstrem (uç) değerlerden, havza içi arazi kullanım değişiklikleri, insan faaliyetleri ve havzaların şekilsel özelliklerinden etkileniyor. Türkiye’de meydana gelen taşkınlar genellikle meteorolojik koşulların (şiddetli yağışlar) uç değerlerine atfediliyor, ancak tarihsel taşkınları oluşturan tüm havza ve havza içi dinamiklerine ait süreçler tam olarak ortaya konulamıyor. Bu proje ile Türkiye’de gerçekleşen taşkınların hem alansal hem de zamansal dağılışları ile bunları kontrol eden etmenlerin özelliklerini ortaya koymaya çalışacağız” açıklamasında bulundu.


Projeyi BUÜ’den Prof. Dr. Hasan Özdemir, İTÜ’den de Doç. Dr. Tolga Görüm ile sürdüreceklerini kaydeden Dr. Öğr. Ü. Akbaş, çalışmanın sonunda çok önemli akademik veriler elde edeceklerine inandıklarını vurguladı.

istanbul oto gaz

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
10 yıl 6 ay kesinleşmiş hapis cezası olan şahıs JASAT ekiplerinden kaçamadıÖnceki Haber

10 yıl 6 ay kesinleşmiş hapis cezası ola...

Bakan Çavuşoğlu: Farklılıklarımıza rağmen sürdürülebilir diyaloğun devam ettirilmesi faydalı olacakSonraki Haber

Bakan Çavuşoğlu: Farklılıklarımıza rağme...

Yorum Yazın

Bizim Kebap

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Alo Böcek