Reklamı Geç
Dilan Polat
Görsem Anaokulu
Dilan Polat
Vadi
Zeno Mobilya
Haas Taş Sanatları

Depresyon şişmanlatıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Depresyon şişmanlatıyor
Dilan Polat
BAZI DURUMLARDA NORMAL YEME ALIŞKANLIKLARININ DEĞİŞMESİNDEN ÇEŞİTLİ HASTALIKLARA KADAR PEK ÇOK FAKTÖRÜN ŞİŞMANLIĞA SEBEBİYET VERDİĞİNE İŞARET EDEN ÖZEL MEDİCANA BURSA HASTANESİ ENDOKRİNOLOJİ UZMANI PROF. DR. GÜRCAN KISAKOL, BUNLARDAN BİRİNİN DE DEPRESYON OLDUĞUNU SÖYLEDİ.

Depresyon sırasında kişinin stres hormonu yüzünden daha çok yemek yeme ya da abur cubur atıştırma ihtiyacı duyduğunu belirten uzmanlar, bir nevî tatmin aracına dönüşen yemenin kaçınılmaz neticesinin şişmanlık olduğuna dikkat çekiyor.


Bazı durumlarda normal yeme alışkanlıklarının değişmesinden çeşitli hastalıklara kadar pek çok faktörün şişmanlığa sebebiyet verdiğine işaret eden Özel Medicana Bursa Hastanesi Endokrinoloji Uzmanı Prof. Dr. Gürcan Kısakol, bunlardan birinin de depresyon olduğunu söyledi. Vücut kimyasının değişmesine sebep olan depresyon sırasında stres hormonunun salgılanma miktarının arttığını, kişinin hissettiği stresi durdurmak için daha fazla yiyerek ya da abur cubur atıştırarak bir nevî tatmin aradığını anlatan Kısakol, hormonların vücutta kilo dengesini sağlamakta çok önemli rol oynadığını bildirdi.


Kısakol, kilo üzerinde etkili bazı hormonlar hakkında şunları söyledi: "Tiroid hormonları, kortizon ve insülin hormonu gibi hormonlar kilo üzerinde doğrudan etkili. Diyelim bir kişide diyabet gelişecekse önce şişmanlık ortaya çıkıyor. Şişmanlayan kişide yağlanma görülüyor, sonra insülin direnci gelişiyor. Bu olumsuz değişim, diyabete kadar gidebiliyor. Şişmanlığa yol açan bir başka âmil ise böbrek üstü bezlerinin çok çalışması. Obezlerde kortizonun yağ dokusunda da fazla salgılandığı görülüyor. Bu hormonun fazla salgılanması sonucunda daha fazla kilo alınıyor. Hipotiroidi de farklı bir unsur. Depresyona giren kişide stres hormonlarının artışı da şişmanlamaya sebebiyet veriyor."


Obezite nedir?


Prof. Dr. Gürcan Kısakol, "Obezite normal standartların dışında kişinin fazla yağ dokusunun olmasıdır. Obezite, beden kitle endeksi denilen matematiksel işlemlerle, yani kişinin vücut ağırlığının boyun karesine bölünmesiyle bulunur. Eğer sonuç hesaplananın üstünde 25-30 kilogram fazla çıkıyorsa kilolu, 30 üzerinde çıkıyorsa da obez olarak tarif ediliyor. Obez kişinin yağ dokusunun fazla olması lazım.


Bazen kişinin yağ dokusu değil, kas dokusu fazla olur. Bu yüzden sadece beden kitle indeksi ile bu kişiye obez demek mümkün olmayabilir. Hareketsiz bir hayat, gıdalarda katkı maddelerinin artması obezitenin sebepleri arasında yer alıyor" diye bilgi verdi.

Dilan Polat

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
FETÖnün iş dünyası yapılanmasına yönelik görülen ana davada karar açıklandı. 6 kişiye silahlı terör örgütüne üyelikten 6 yıl 3 ay, 9 kişiye silahlı terör örgütüne üye olmamakla beraber yardım suçundanÖnceki Haber

FETÖnün iş dünyası yapılanmasına yönelik...

Eyüpsultanda İETT otobüsü MOBESE direğine çarptıSonraki Haber

Eyüpsultanda İETT otobüsü MOBESE direğin...

Yorum Yazın

Dilan Polat

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Hit Abone Ol