Reklamı Geç
Dilan Polat
Cemali inşaat
Bulut Oto Cam
Bulut Oto Cam
Antikya
Haas Taş Sanatları

Genetik Özelliklerin Değişimi Sonucunda Oluşan; Turner Sendromu

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Genetik Özelliklerin Değişimi Sonucunda Oluşan; Turner Sendromu
Haas Taş Sanatları
Kromozomal bir hastalık olan Turner Sendromu, doğumsal bir hastalıktır ve sadece kızlarda görülür.

Genetik özelliklerin değişimi sonucunda oluşan; Turner Sendromu

Kromozomal bir hastalık olan Turner Sendromu, doğumsal bir hastalıktır ve sadece kızlarda görülür.

Olması gereken kromozomlardan birinin eksik olması yada anormal olması durumundan kaynaklıdır. Turner Sendromu nedenleri nedir diye bakıldığında ise X kromozom eksikliği ya da yapısal bozukluğunun neden olduğu bilinmektedir. Toplumda fazla bilinmeyen, kız çocuklarında doğuştan oluşan Turner Sendromu dış görünüşte ve gelişim düzeylerinde değişikliklere neden olmaktadır.

 

Turner Sendromu nasıl olur?

Genellikle anne ve babaların genetik özelliklerine sahip olarak doğan çocuklar bu hastalık nedeniyle bu genetik yapıların değişikliğine neden olmaktadır. Tam olarak nedeni bilinmeyen Turner Sendromunun kişi üzerinde iki bulgusu olduğu saptanmıştır; boy kısalığı ve gebe kalamama. Genellikle Turner Sendromlu kızlar 1.50’den fazla uzayamazlar.

Kendisini bebeklerde şişmiş el ve ayaklar,dışa dönük tırnaklar ile gösteren Turner Sendromu her yaşta farklı belirtiler göstermektedir. Bunun için uzmandoktor.net tarafından hormon ve östrojen tedavisi ile yumurta gelişimi sağlanamadığı takdirde Turner Sendromuna sahip bir kadının gebe kalması imkansızdır.

 

Turner Sendromunda genetik değişiklikler

Anne ve babadan alınan genetik özelliklere bağlı olarak meydana gelen Turner Sendromu;

● Genellikle bir kız çocuğunda iki adet X kromozomu bulunur fakat bu hastalığa sahip olan kız çocuklarında bu kromozomlarından biri eksiktir ya da yapısal olarak değişiklik göstermektedir.

● Kromozomlar cinsiyet belirleyen ve diğer adıyla seks kromozomu olarak bilinen X ve Y kromozomları bulunmaktadır ve birinin anneden diğerinin de babadan alınarak oluşan 2 X kromozom ile kız çocuk oluşur.

● Fetal dönemdeki hücre bölünmesindeki hatalar vücuttaki X kromozomunun tam anlamıyla görevini yerine getirememesine neden olur.

● 5 yaşından itibaren boy kısalığı ile karşılaşılması muhtemeldir.

● Eksik X kromozomu nedeniyle yumurtalıklardaki sorunlardan kaynaklı adet görememe, kısırlık gibi sorunlar meydana gelebilir.

 

Turner Sendromu Belirtileri

Belirtiler kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazen belirtiler kendini oldukça erken göstermeye başlasa da bazı vakalarda belirtilerin fark edilmesi oldukça zordur. Hatta bazen belirtilerin varlığından söz etmek yetişkinlik dönemine kadar imkansızdır. Sınıflandırıldığında ise doğum öncesi, çocukluk, gençlik ve yetişkinlik döneminde görülen belirtiler şeklinde karşımıza çıkabilir.

 

Doğum Öncesi belirtileri

● Kalpte yaşanan sorunlar

● Vücudun belli yerlerinde ödem oluşumu

● Böbrek sorunları; fonksiyonlarında herhangi bir soruna neden olmasa da böbreklerin şekil ve yerlerine bağlı değişiklik gösterebilir.

 

Çocukluk dönemi belirtileri

● Kilo kaybı

● Geniş boyun

● Gelişme bozukluğu

● El ve ayaklarda şekil bozukluğu

● Düşük göz kapağı; özellikle üst göz kapağında oluşan bu sorun dikkat çekebilir ve bazen şaşılık ya da bazı göz problemlerine neden olabilir.

● Boy kısalığı; Genellikle erken dönem çocukluk evresinde en sık bu şikayetler ile doktora başvurulmaktadır.

● Yutmada zorluk

 

Yetişkinlik Dönemi Belirtileri

● Yumurta geriliğine bağlı adet kanaması ve hamile kalamama sorunu

● Menopoz sorunları

● Hormon ve Östrojen tedavisine ihtiyaç duyulması

 

Turner Sendromu Tanısı

Turner Sendromu teşhisinde şüphe edilen durumların netlik kazanması amacıyla çocuk endokrinolojisi tarafından yapılacak ilk şey kromozom analizidir. Turner Sendromu genetik bir hastalıktır fakat anne ya da babadan geçer diye net bir söylemde bulunmak doğru değildir.

Özellikle yetişkinler için Östrojen hormonunun nadiren salgılandığı Turner Sendromuna sahip kadınlarda yumurtlama söz konusu değildir çünkü yumurta oluşumu gerçekleşmemektedir. Bu hastalık cinsiyet hormonunun salgılanmasını olumsuz etkilediği için sonuç olarak olması gereken cinsel gelişim olmaz ve yumurta gelişimi oluşmaz veya adet görememe durumu ile karşılaşılabilir.

 

Turner Sendromu nasıl tedavi edilir?

Turner Sendromu için net ve kesin bir tedavi yöntemi vardır demek doğru değildir. Tedaviler sadece Semptomları düzeltmek amacıyla uygulanmaktadır. Semptomlara göre belirlenecek tedavi yöntemleri kişiden kişiye değişiklik gösterir çünkü her hasta için aynı semptomlar söz konusu değildir.

Genellikle her hastanın sahip olduğu semptomlardan boy kısalığı ve cinsel gelişim geriliği için doğru hekime başvurmak gerekmektedir. Tedaviler doğrultusunda hayati önem riski en aza indirgenir ve sağlıklı bir yaşam için doktorunuzla birlikte planlanan bir düzen oluşur. Başlıca tedavi yöntemleri;

● Hormon tedavisi: Bu tedavi ile çocuk için büyüme hormonu düzeltilebilir ve gelişme geriliğinin önüne geçilebilir. Hasta için önemli olan mineral ve protein hormonunun da sağlanması için farklı hormon tedavileri de zaman zaman uygulanmaktadır.

● Östrojen tedavisi: Genellikle 11-12 yaşlarında başlanılması gereken bir tedavi türüdür burada amaç kemikler için uygulanır. Büyüme hormonuna ek olarak ikisi birlikte uygulandığı durumlarda boy uzamasına da faydalı olmaktadır.

● Hamilelik ve doğurganlık tedavisi: Turner Sendromu belki de Gebelik dönemine kadar hiç belirti vermemiş olabilir fakat bu gebelik döneminde vücudun hormon tedavisine ihtiyacı vardır çünkü amaç rahmi hamileliğe hazırlamaktır.

Turner Sendromu ölüme neden olan bir hastalık değildir sadece erken teşhis ve tedavi size ve çocuğunuza daha iyi bir yaşam kalitesi sağlar. Fakat bazı zamanlarda hastalığın neden olabileceği ciddi sağlık sorunları da meydana gelebilir ve bu durumda hastanın yaşam süresi kısalabilir.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kahramanmaraşta 3 metrelik yayın balığı yakalandıÖnceki Haber

Kahramanmaraşta 3 metrelik yayın balığı...

15 Temmuz Demokrasi Otogarında dönüş hareketliliğiSonraki Haber

15 Temmuz Demokrasi Otogarında dönüş har...

Yorum Yazın

Seral İnşaat

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Hit Abone Ol