Reklamı Geç
Antikya
Teras Acua Otel
Bre Ciğerim
Antiochia Gurme
Antikya
Dilan Polat

HAMOK’TAN HBB’YE ARITMA TESİSİ UYARISI 

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HAMOK’TAN HBB’YE ARITMA TESİSİ UYARISI 
Ekrem
Kısa adı HAMOK olan Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne Turunçlu Arıtma Tesisi’nin yerinden kaldırılmasını ve bu aşamada TMMOB raporu doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini hatırlattı. 
Ekrem
Alo Böcek

 

HAMOK’TAN HBB’YE ARITMA TESİSİ UYARISI 


Kısa adı HAMOK olan Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu, Hatay Büyükşehir Belediyesi’ne Turunçlu Arıtma Tesisi’nin yerinden kaldırılmasını ve bu aşamada TMMOB raporu doğrultusunda hareket edilmesi gerektiğini hatırlattı. 

 

HAMOK’TAN HBB’YE ARITMA TESİSİ UYARISI 


HAMOK Dönem Sözcüsü Cem Hüzmeli yaptığı açıklamada; “Turunçlu Arıtma Tesisi’nin taşınması konusunda Büyükşehir Belediyesi, TMMOB raporu doğrultusunda hareket etmelidir. Defne ilçemizde yer alan Turunçlu Arıtma Tesisinin çözümü konusunda HAMOK olarak, bugüne kadar siyasetten uzak, bilimsellikten ve kamu yararı doğrultusunda tavır koyduk. Bu amaçla şehrin ortasında böyle bir tesisin olmaması ve yerinden kaldırılması konularında Büyükşehir Belediye Başkanımız ile defalarca yapıcı görüşme ve çalışmalar yapılmıştır.

Bu doğrultuda, hem HAMOK hem de Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Lütfü SAVAŞ, bağımsız ve tarafsız bir kuruluş olan Türk Mühendis Mimar Odaları Birliği (TMMOB)’den konusunda uzman bir komisyon marifetiyle Turunçlu Arıtma Tesisi ile ilgili teknik, sağlık, çevre ve şehircilik anlamında bir rapor düzenlenmesine karar verilmiş ve çıkacak karar doğrultusunda hareket edileceği kamuyla açık ve net bir şekilde paylaşılmıştır. TMMOB tarafından hazırlanan rapor sonucunda, tesisin biran önce devre dışı bırakılması ve yeni kurulacak tesisin yerleşim alanının dışında kurulması konusunda görüş bildirilmişti.

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki; TMMOB Raporu, Arıtma Tesisi’nin taşınması gerekliliğini, teknik, bilimsel ve şehircilik ilkeleri çerçevesinde ortaya koymuştur. HAMOK olarak halen TMMOB Raporunun arkasında durduğumuzu ifade ediyoruz.

Son günlerde Büyükşehir Belediyesinin, TMMOB’nin de karşı çıktığı arıtma tesisinin aynı yerde kurulması konusunda çalışmaların olduğu ve en son ise; mevcut arıtma tesisinin yerine kurulması planlanan arıtma tesisi için Büyükşehir Belediyesinin Meclisten JICA kredi yetkisi aldığını gördük. 

HAMOK’TAN HBB’YE ARITMA TESİSİ UYARISI 


ÜZERİMİZE DÜŞEN SORUMLULUĞU YERİNE GETİRMEYE HAZIRIZ 


TMMOB raporu ile yeni kurulması planlanan arıtma tesisinin verimli olmadığı, işletme maliyetlerinin yüksek olduğu, mevcut arıtma tesisi gibi çevreye rahatsızlık vereceği belirtilmişken, gerek HAMOK, gerekse TMMOB tarafından yapılan çalışmaları ve görüşleri yok saymak anlaşılabilmiş değildir.

HAMOK olarak amacımız, şehircilik ve planlama açısından, mevcut arıtma tesisinin yerinin en verimli nasıl kullanılabileceği, halkımıza en iyi nasıl fayda sağlayacağı gibi, çevresel ve bilimsel açıdan yaklaşım yaparak alanın bu şekilde değerlendirilmesidir.

Tekrar ifade etmek isteriz ki; yapımı ile birlikte Antakya ve Defne ilçesinin 30-40 yıllık bir geleceği etkileyecek böyle büyük bir tesisin planlaması, oldu bittiye getirilmemeli, teknik, bilimsel ve insan odaklı olacak şekilde planlanmalıdır. Yöre halkının ve meslek odalarının talepleri ile TMMOB raporunu yok sayarak bilimin ve tekniğin aksine, aynı yerde arıtma tesisini kurmak kabul edilemez olduğunu ifade ediyoruz.

Buradan Büyükşehir Belediyemize çağrımızı yeniliyoruz. Büyükşehir belediyesinin TMMOB raporu doğrultusunda çalışmalarını yönlendirmelerini ve Turunçlu Arıtma Tesisinin mevcut yerinden kaldırılmasını ve alanın yeşil alan olacak şekilde tahsis edilmesini talep ediyoruz.

Biz HAMOK olarak; daha önce olduğu gibi bu günde, üzerimize düşen her türlü sorumluluğumuzu yerine getirmeye hazır olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

Hit Youtube
Anahtar Kelimeler:
Anket

Sitemizi nasıl buldunuz?

Ankete Katıl

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kılıçdaroğluna kirpi oklu tabloÖnceki Haber

Kılıçdaroğluna kirpi oklu tablo

Alev alev yanan hafif ticari araç küle döndüSonraki Haber

Alev alev yanan hafif ticari araç küle d...

Yorum Yazın

Tosthane

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Ekrem