Reklamı Geç
Özyurt Silah
yönden
Zeno Mobilya
Samandağ Hastanesi
Zeno Mobilya
Haas Taş Sanatları

Hamsi ekmek artık tescilli

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Hamsi ekmek artık tescilli
Gökçesan
ARTVİN’İN EŞSİZ LEZZETLERİNDEN “HAMSİLİ EKMEK” TÜRK PATENT VE MARKA KURUMUNCA TESCİLLENEREK COĞRAFİ İŞARET BELGESİ ALINDI.

Artvin’in eşsiz lezzetlerinden “Hamsili ekmek” Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillenerek coğrafi işaret belgesi aldı.


Hopa Ticaret ve Sanayi Odası (HTSO) 2019 yılında Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptığı müracaat sonucunda 2 yıl süren incelemenin arından hamsili ekmeğin coğrafi işaretini aldı. Hamsili ekmeğin Laz Böreğinin ardından bölgenin kültür mirasına kazandırılması planlanıyor.


Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Hopa Ticaret ve Sanayi Oda Başkanı Osman Akyürek, “Yöresel ürünlerin tescillenmesi, markalaşması ve uluslararası arenaya taşınması için Hopa TSO olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yöresel ürünlerin katma değeri yüksek ticari ürünler haline dönüştürülmesinde coğrafi işaret tescili büyük önem taşımaktadır. Laz Böreğinin tescilinin ardından, hamsili ekmeği de almış bulunmaktayız. Sırada bunu çeşitlendirip tatlısına varıncaya kadar damak tadına zenginlik katmak. Amacımız geçmişteki bir ürünü geleceğe taşımak ve bunu yasallaştırmak, ürün üzerinde hak iddia edebilmek ve bunun üzerinde bir standart oluşturmak” dedi.


Hopa Kaymakamı Gürkan Üçüncü yerel ve geleneksel unsurlar bakımında Artvin’in çok zengin bir il olduğunu hatırlattı. Üçüncü "Hamsili ekmeğin ekonomiye kazandırılması anlamında önemli bir adım. Çünkü biz geleceğimizi turizmde görüyoruz. Bu yerel ürünler turizmin tamamlayıcı unsuru durumunda. Turistler farklı şeyler arıyor. Onlara burada sunacağımız, olabildiğince çeşitli alternatiflerimiz var. Doğamız bir alternatif ama onun dışında yerel ürünlerimizi de değerlendirip turizmin hizmetine sunmalıyız" diye konuştu.


Hopaport Genel Müdürü Meriç Burçin Özer ise “Ülkemize ve Hopa’ya çok özgü çeşitlendirilmiş yeni bir tat. Bu sayede gelen yabancı ve yerli misafirlerimize yöresel tadı taktırarak, turizme katkı sağlayacak” ifadelerini kullandı.


 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kanser savaşçısı üç kadın, moral vermeye geldiÖnceki Haber

Kanser savaşçısı üç kadın, moral vermeye...

Türk Veteriner Hekimleri Birliğiden “Dünya Yumurta Günü” mesajıSonraki Haber

Türk Veteriner Hekimleri Birliğiden “Dün...

Yorum Yazın

Özyurt Silah

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Değer