Reklamı Geç
Antiochia Gurme
Bulut Oto Cam
istanbul oto gaz
Değer
Antikya

Hatayda Havuç Tornada Oyulup Dolma Yapılıyor

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
tek okulları
HATAY (İHA) - Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi alanında 'Gastronomi Şehirler Ağı'na dahil edilen Hatay'ın yöresel lezzeti ‘keşir dolması’ yapılışı ile dikkat çekiyor. Sert yapısı ile bilinen mor havuç, dolma için ilk olarak tornada oyuluyor.
Antikya

 

Bu havuç tornada oyulup dolma yapılıyor
- Hatay'ın yöresel lezzeti "keşir dolması" yapılışı ile dikkat çekiyor
- Dolma için sert yapısı ile bilinen mor havuç ilk olarak tornada oyuluyorHATAY (İHA) - Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) tarafından gastronomi alanında 'Gastronomi Şehirler Ağı'na dahil edilen Hatay'ın yöresel lezzeti ‘keşir dolması’ yapılışı ile dikkat çekiyor. Sert yapısı ile bilinen mor havuç, dolma için ilk olarak tornada oyuluyor.

 

Tornada Oyulup Dolma Yapılıyor


Geçmişten bugüne gelen bir kültür olan Hatay’ın yöresel lezzeti ‘keşir dolması’ olarak bilinen mor havuç dolması, lezzetinin yanı sıra hazırlanma şekli ile de dikkat çekiyor. İçi kıyma, pirinç ve farklı baharatlarla doldurulan sert yapısıyla bilinen mor havuç, ağaç tornasıyla oyuluyor.

Tornada Oyulup Dolma Yapılıyor


Babasından devraldığı mesleği devam ettiren torna ustası Mevlüt Tartma, havucu oyarken görenlerin şaşırdığını belirterek, “Mor havucun oyma işi dededen, babadan kalmadır, son olarak ben yapıyorum bu işi. Antakya'da benden başka havuç oyan yok.

Tornada Oyulup Dolma Yapılıyor

Bu Antakya’ya özgü bir yemek türü. İstanbul’dan sipariş geliyor, burada oyma işini yapıp gönderiyoruz. Daha önce anne babalarımız, eski insanlar biliyor ama yeni nesil bilmiyor. Oyarken bile şaşırıyorlar, havucun oyulduğunu gören yok. Benden başka öğrenecek kimse de yok, gençlere desek gülerler” dedi.

Tornada Oyulup Dolma Yapılıyor


UNESCO Gastronomi Evi kurucularından Nazan Savaş, mor havucun Hatay’a özgü olduğunu ve besin değerinin yüksek olduğunu belirterek, “Mor havuç aslında buraya özgü bir havuç. Aslında besin ve vitamin değeri yüksek. Ayrıca antioksidan özelliği var.

Tornada Oyulup Dolma Yapılıyor

Keşir dolmasının yapımı çok ilginç. Mevlüt Bey belki de dünyada havuç oyan tek tornacıdır. Bu nedenden duvarı mor renge boyanmıştır” dedi.

Tornada Oyulup Dolma Yapılıyor


UNESCO Gastronomi Evi Mutfak Şefi Süleyman Demirel ise, havuç çok sert olduğu için tornacıda oyulması gerektiğini söyleyerek, “Keşir dolması, diğer adı ile mor havuç dolması buraya özgü bir havuçtan yapılıyor. Yapısı çok sert olduğu için buranın tornacılarında oyulur. Daha sonra yıkanır, soyulur, içerisine pirinç, kıyma, sarımsak, soğan, isteğe göre baharatlar kullanılıyor. Karıştırıldıktan sonra havuçlar doldurulur.

Tornada Oyulup Dolma Yapılıyor

Kısık ateşte yaklaşık 40 dakika pişirilir. İçerisinde baharat ve ekşi gibi ürünler olduğu için suyu dolmanın yanında çorba niyetine servis ediliyor.

Tornada Oyulup Dolma Yapılıyor

Çok farklı tepkilerle karşılaşıyoruz. Havucun dolması mı olur gibi sorular soruyorlar” diye konuştu.

Tornada Oyulup Dolma Yapılıyor

youtube
Anahtar Kelimeler:
Anket

Sitemizi nasıl buldunuz?

Ankete Katıl

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bolu Dağında hafif kar yağışıÖnceki Haber

Bolu Dağında hafif kar yağışı

Tartıştığı arkadaşını ayağından silahla vurduSonraki Haber

Tartıştığı arkadaşını ayağından silahla...

Yorum Yazın

Dilan Polat

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Antikya