Reklamı Geç
Samandağ Hastanesi
Cemali inşaat
Musullu Ticret
Komagene
Muhtarın Yeri

Hatay'lı Yorgan Ustasına Ödül

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Dilan Polat
HATAY’DA TÜRKİYE’NİN TEK KADIN YORGAN YAPIM USTASI OLAN NAHYA GÜZELYURT "YAŞAYAN İNSAN HAZİNELERİ GELECEĞE AKTARILAN MİRASIN TEMSİLCİLERİ ÖDÜLÜNE LAYIK GÖRÜLDÜ. ÖDÜLÜNÜ CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN ELİNDEN ALAN GÜZELYURT ÇOK BÜYÜK HEYECAN YAŞADIĞINI VE ONUR DUYDUĞUNU SÖYLEDİ.
Antikya

 

Yorgan ustası Nahya Güzelyurt Yaşayan İnsan Hazineleri ödülüne layık görüldü

 

Hatay’da Türkiye’nin tek kadın yorgan yapım ustası olan Nahya Güzelyurt "Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödülüne layık görüldü. Ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alan Güzelyurt çok büyük heyecan yaşadığını ve onur duyduğunu söyledi.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı kayıtlarına göre, Türkiye’nin tek kadın yorgancısı olarak, unutulmaya yüz tutmuş bir mesleği yaşatmaya devam Nahya Güzelyurt ‘Yaşayan İnsan Hazineleri’ ödülüne layık görüldü. Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen "Yaşayan İnsan Hazineleri Geleceğe Aktarılan Mirasın Temsilcileri Ödül Töreni’nde" ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan alan Nahya Güzelyurt, sahnedeyken çok heyecanlanmadığını ancak inerken çok heyecanlandığını söyledi.

 

35 senedir usta olarak yorgancılık yaptığını belirten Güzelyurt, “Hatay’da doğdum büyüdüm, yıllardır yorgancılık işini yapıyorum. 1987 yılından itibaren usta olarak çalışmaya başladım. Birde Halk Eğitim Merkezi’nde usta öğreticilik yaptım. Çevre illerden, köylerden, şehir dışından insanlar yorgan malzemesi getirir ben onlara el emeği ile iş yapardım. 2000’li yıllara kadar böyle sürdü. 2018 yılında Kültür Bakanlığı’na başvuruda bulunmuştum ve o yıl bana sanatçı kartı verildi. Daha sonra Kültür Bakanlığı beni fuarlara, festivallere çağırmaya başladı” dedi.

 

Unutulmaya yüz tutmuş bir mesleği yaptığını ve bunun için daha çok öğrenciye ulaşmak istediğini belirten Güzelyurt, “Bu yıl Cumhurbaşkanımız tarafından "Yaşayan İnsan Hazineleri” ödülüne layık görüldü. Sıkıntılarımızı tam anlamı ile anlatamadık. Ben daha fazla öğrenciye ulaşabileyim diye yetkililerden kadro istiyorum. Bu meslek unutulmaya yüz tutmuş bir meslek. Bu ödül benim için gurur verici. Ben Cumhurbaşkanımıza hediyeyi minyatür olarak Atatürk portresini yaptım ve hediye olarak götürdüm. Herkes salonda ayağa kalkarak alkışladı. Sahnedeyken çok heyecanlanmadım ama inerken insanlarla göz göze gelince çok heyecanlandım ve çok gurur verici bir durum. Bütün hak eden insanlara verilsin istiyorum” dedi.

 

Anahtar Kelimeler:
Anket

Sitemizi nasıl buldunuz?

Ankete Katıl

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Bakan Pakdemirliden girişimcilere müjde: “40 milyon euro bütçe ile hibe desteği sağlayacağız”Önceki Haber

Bakan Pakdemirliden girişimcilere müjde:...

Kahramankazan Belediyesinden ilkokula kütüphane, zeka oyunları ve yaşam beceri atölyesiSonraki Haber

Kahramankazan Belediyesinden ilkokula kü...

Yorum Yazın

Değer

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş