Reklamı Geç
Demirhanlar
Mehmet Bayrak
Fima Oto Durmuş Yıkar
Zeno Mobilya
Antikya
Diva Otel

HBB DENİZLERDEKİ YAŞAMA DİKKAT ÇEKTİ

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
HBB DENİZLERDEKİ YAŞAMA DİKKAT ÇEKTİ
Hit Youtube
Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliği...
Ekrem
Antikya

 

HBB DENİZLERDEKİ YAŞAMA DİKKAT ÇEKTİ

HBB VE ŞAHİKA ERCÜMEN’DEN DENİZLERDEKİ YAŞAM İÇİN ORTAK EYLEM

Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliği hayata geçirilen "Hatay için İklim Eylemi" projesi kapsamında çalışmalar sürüyor.

Japon hükümetinin hibe desteği verdiği projede Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Milli Sporcu ve UNDP Türkiye’nin Sudaki Yaşam Savunucusu Şahika Ercümen, Samandağ sahilinde farkındalık dalışı gerçekleştirdi.

20 METRE DERİNLİĞE DALIŞ YAPILDI

Ercümen, insanların dünya su kaynaklarına verdiği zararları ve su altındaki canlıların yaşam alanlarında bulunan atık kirliliğini göstermek, iklim krizine dikkati çekmek, Asi Nehri’ndeki kirlilikle mücadele ve acil önlem çağrısında bulunmak için yaklaşık 20 metre derinliğe dalış yaptı.

Denizlerdeki plastik atıklara dikkat çekmek, daha etkin bir atık yönetimi, sürdürülebilir çevre temizliği bilincinin oluşturulması ve yaygınlaştırılması için farkındalık yaratmak amacıyla yapılan çalışmada öğrenciler ve doğa gönüllüleri de yer aldı.

MİLLİ SPORCU ÖĞRENCİLERLE BİRLİKTE SAHİLİ TEMİZLEDİ

HBB Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Mahir Çiçek, milli sporcu Şahika Ercümen, ortaokul düzeyindeki 50 öğrenci ve doğaseverler ile birlikte Samandağ sahilinde çevre duyarlılığının arttırılması ve farkındalık yaratmak amacıyla sahili temizledi.

Bu çalışma sonucunda denizden çıkan atıklar karada sergilenerek atıklar, geri dönüşüm, çevre ve deniz temizliğinin önemi vurgulandı. Aynı zamanda sahillerimizde nesli tükenme tehlikesi olan deniz kaplumbağaları, Hatay’a özgü biyolojik çeşitlilik ve türler, sahil ve kumul alanlar ile doğal yaşamın korunması ve HBB’nin yapmış olduğu deniz ve kıyı temizlik çalışmaları hakkında öğrencilere bilgi verildi.

ÇİÇEK’TEN BİRLİKTE MÜCADELE ÇAĞRISI

Etkinliğin sonunda Mahir Çiçek, “Mavi bir gelecek ve yeşil yarınlar için deniz ve kıyıdan kirlilik ile mücadelede farkındalık yaratmamız gerekiyor. Büyük bir emek ve özveri ile sürdürdüğümüz sahil ve deniz temizliği çalışmalarımızın yanı sıra yürütülen ortak projeler kapsamında deniz kirliliğine karşı hep beraber mücadele etmek zorundayız” ifadelerini kullandı.

HBB ekipleri, her yıl deniz yüzeyinden ve kıyılardan yaklaşık 900 ton atık toplayarak bertaraf ediyor. Büyükşehir yetkilileri detaylı çalışmalara rağmen yoğun olarak Samandağ bölgesinde yüksek oranda plastik atık biriktiği gözlemlendiğini bildiriyor.

Yetkililer, bu proje ile Hatay'ın daha temiz, daha yaşanabilir şehir olma yolundaki hedeflerine ulaşmada bir adım daha atılmış olacağını ifade ediyor.

 

Hit Youtube
Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Sanat güneşi Reyhanlı’da doğuyorÖnceki Haber

Sanat güneşi Reyhanlı’da doğuyor

Ermaş Muğlaspor, Sarayköysporu ağırlayacakSonraki Haber

Ermaş Muğlaspor, Sarayköysporu ağırlayac...

Yorum Yazın

Bre Ciğerim

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Güneyler