Reklamı Geç
Merkez Market
Mert Kasap
Ekrem
Merkez Market
Antikya
Demirhanlar

Karadeniz Gazını dağıtacak ikinci hazne de denize indirildi

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Karadeniz Gazını dağıtacak ikinci hazne de denize indirildi
Kapan
KARADENİZ GAZINDA KUYULARDAN GELEN GAZI TOPLAYIP ANA BORU HATTINA BAĞLAYACAK 280 TONLUK GAZ TOPLAMA VE DAĞITIM HAZNESİ “ÇEPNİ” DE 2 BİN 200 METRE DERİNLİKTEKİ DENİZ TABANINA YAKLAŞIK 1 GÜN SÜREN BAŞARILI BİR OPERASYONLA YERLEŞTİRİLDİ.
Diva Otel
Demirhanlar

Karadeniz gazında kuyulardan gelen gazı toplayıp ana boru hattına bağlayacak 280 tonluk gaz toplama ve dağıtım haznesi “Çepni” de 2 bin 200 metre derinlikteki deniz tabanına yaklaşık 1 gün süren başarılı bir operasyonla yerleştirildi.


Türkiye’nin doğal gaz ithalatını yaklaşık yüzde 30 oranında düşürecek 710 milyar metreküplük keşifte gazı karaya çıkarmak için çalışmalar son hızıyla sürüyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) ekiplerinin çalışmaları hem denizde hem da karada büyük bir fedakarlık ile devam ediyor. 10 bine yakın kişinin ter döktüğü Sakarya Gaz Sahası Projesi’nde sona doğru yaklaşılıyor. Gazın ulusal sisteme bağlanacağı mart ayına sayılı günler kala hem karada hem de denizde yapılan çalışmalarla enerji üssü büyük bir hızla yükseliyor.Peçenek’in kardeşi Çepni de denizde


Kasım ayının sonunda deniz altındaki en büyük ekipman olan ve TPAO tarafından Peçenek ismi verilen gaz toplama ve dağıtım haznesi denize indirilmişti. Yaklaşık 2 ay sonra ise Çepni ismi verilen aynı büyüklükteki ikinci gaz toplama ve dağıtım haznesi de deniz tabanına başarıyla yerleştirildi. Büyük uğraşlar sonucu özel bir gemiyle limana getirilen Çepni, karadaki hazırlıklarının ardından tekrar gemiyle 170 kilometre açıktaki Sakarya Gaz Sahası’na götürüldü.


270 ton ağırlığında olan ve yaklaşık 5,5 metre yüksekliğinde, 8,5 metre genişliğinde ve 18,2 metre uzunluğundaki dev ekipman yoğun bir çalışmayla yaklaşık 23 saat içinde deniz tabanına yerleştirildi. Ekipmanı deniz tabanına yerleştirirken su altı robotlar kullanıldı.

vadi

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
OEDAŞın dronlarını pilot sertifikalı çalışanlar uçuracakÖnceki Haber

OEDAŞın dronlarını pilot sertifikalı çal...

Efes Antik Kenti, 3 ay sonra denizle buluşuyorSonraki Haber

Efes Antik Kenti, 3 ay sonra denizle bul...

Yorum Yazın

Bre Ciğerim

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Demirhanlar