Reklamı Geç
Zekeriya Gök Leziza
Ekrem
Ekrem
Vadi
Antakya Kuru Temizleme
Demirhanlar

Şahin: Tütün Çiftçileri Büyük Sıkıntı Yaşıyor!

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şahin: Tütün Çiftçileri Büyük Sıkıntı Yaşıyor!
Dilan Polat
CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, TBMM’nin önceki günkü oturumunda kürsüden yaptığı konuşmada, tütün çiftçisinin, üreticisinin sorunlarına sıkıntılarına dikkat çekti.
Diva Otel
Dilan Polat

 

Şahin: Tütün Çiftçileri Büyük Sıkıntı Yaşıyor!

 

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, TBMM’nin önceki günkü oturumunda kürsüden yaptığı konuşmada, tütün çiftçisinin, üreticisinin sorunlarına sıkıntılarına dikkat çekti.


Türkiye tarımı ve ekonomisi için önemli bir yeri olan tütünün yıllar içerisinde eski önemini kaybettiğini ve istikrarsız bir seyir izlediğini söyleyen Şahin, bu durumun üzerinde pek çok faktörlerin etkisi olmasıyla birlikte uygulanan politikalar ile çıkarılan yasaların temel unsur olduğunu bildirdi.


Memlekette tarımı bitirdiler 


Türkiye’de yetiştirilen oryantal tütünlerin dünya piyasalarında yıllardır gördüğü yüksek talep sayesinde “Türk tütünü” ismiyle anıldığını ve dünya oryantal tütün pazarının yaklaşık yüzde 35’ini de Türkiye’ye domine etiğini belirten Şahin, AK Parti’nin kurumların içini boşaltarak bu ülkeye çok zararlar verdiğini savundu, TEKEL’in tasfiye edilmesiyle birlikte, tütün üretiminde istikrarın kaybolduğunu bildirdi.

Şahin, tütün ekim alanlarının sınırlı tutularak kaliteli Şark tütünlerinin yetiştirilmesinin sağlanmasının  ve dış piyasaya sunulması gerekirken tütüncülüğü bitme noktasına getirdiğini savunduğu AK Parti’nin, yabancı sigara şirketlerini memnun etmek için belgesiz tütün üretimine hapis cezası getirerek, kendi çiftçisini açlığa ve çaresizliğe terk ettiğine dikkat çekti ve konuşmasında şunlara değindi: “Memlekette tarımı bitirdiler; şeker fabrikaları nerede, pamuğu işleyen fabrikalar nerede? Her şeyi sağa sola satıp peşkeş çektiler, şimdi sıra yerli ve millî tütünümüzü tarihe karıştırmaya geldi.

Madem AKP’nin tütün politikaları bu kadar iyi neden son yirmi yılda yaklaşık 350 bin çiftçi tütün ürütmeyi bıraktı? Neden kendi vatandaşınızın emeği AK Parti eliyle yapancı şirketlere doğrudan aktarıldı? Neden bu kişiler, aileleriyle birlikte 1 milyonu aşan bir nüfus farklı geçim kaynağı aramak zorunda kaldı? AKP kimi kolluyor?


Üretim sürmeli 


AK Parti yayınlanan kararnameyle yabancı sigara üretiminde kullanılan yabancı tütün ithalatında ton başına alınan 150 dolarlık vergiyi sıfırladı. AK Parti Hükûmetinin dışarıdan sıfır gümrükle ithal ettiği tütüne vatandaşın vergilerinden milyonlarca dolar para aktarıldı.

Şimdi de yabancının vergisi sıfırlanırken Türk tütün üreticisine hapis cezası getiriyorlar; millîlik, yerlilik bunun neresinde? Tütün üreticileri, yerli tütün üretiminin sürmesini, tütün üreticisine hapis cezası öngören düzenlemenin kaldırılmasını talep ediyor.


Hatay tütünde pilot bölgeydi 


Akdeniz Bölgesinde en önemli tütün üreticisi seçim bölgem olan Hatay’dır.

Hatay’da Altınözü, Yayladağı, Antakya ve İskenderun ilçeleri lokomotif üretim merkezleridir. Hatay geçmişte tütünde pilot bölgeydi; kota konulması, ardından üreticilerle yeniden sözleşme yapılmaması nedeniyle tütün ekim alanları daraldı. Tütün ekimi için hava koşulları ve toprağı son derece uygun olan Hatay’da 1975’lerde 12 bin ton tütün hasat edilirken 2021 yılında bu rakam 2 bin tona indi.

AK Parti’nin 2010 yılında yürürlüğe koyduğu kota uygulaması ve ardından tekel üreticilerine yeniden sözleşme yapmaması nedeniyle alternatif ürün ekimine başlayan Hatay’daki çiftçiler özel sektörün devreye girmesiyle yeniden tütün ekimine yöneldi; Hatay çiftçisi geçim sıkıntısı yaşadı, harcamalarını kıstı, borçlandılar, bazı üreticiler başka ürünlere yöneldi, bazıları mevsimlik işçi oldu, bazıları toprağını sattı.

Daha önce ürettiği tütünün yüzde 90’ını ihraç eden Türkiye, cumhuriyet tarihinde ilk kez AK Parti’yle net ithalatçı oldu; yapmayın, yazık, yazık tütüncüye.


Çiftçiye hakkı tekrar teslim edilmeli 


Çok uluslu şirketler yerine Türkiye’deki tütün üreticisi desteklenmelidir; tütünü Millî Tarım Projesi kapsamına alıp üreticiye her türlü teşviki vermeli, ihracatın önünü açmalıdır.

Yurt dışından kaçak yollarla getirilen yabancı menşeili tütüne ilişkin hapis cezasına kimsenin bir itirazı bulunmamaktadır. Ancak Türkiye’de üretilen sarmalık tütünün hukuk önünde kaçak tütünden ayırt edilmesi ve sorunun yerli üreticimiz lehine çözüme kavuşturulabilmesi gerekmektedir.

Bir ülkenin ekonomisinin büyüyebilmesi için öncelikle millî değerleri, kurumları, üreticisinin, çiftçisinin alın teri korunmalıdır.

Yerlilik ve millîlikten dem vurup uluslararası sigara tekellerine teslim olan AKP rejimi çiftçimize hakkını tekrar teslim etmelidir.”

 

Dilan Polat
Anahtar Kelimeler:
Anket

Sitemizi nasıl buldunuz?

Ankete Katıl

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Kitap fuarında Neşet Ertaş gecesiÖnceki Haber

Kitap fuarında Neşet Ertaş gecesi

İŞKUR iş arayanlar ile İşverenleri buluşturuyorSonraki Haber

İŞKUR iş arayanlar ile İşverenleri buluş...

Yorum Yazın

Marina

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Antikya