Reklamı Geç
Dilan Polat
Demirhanlar
Mert Kasap
Kapan
Mert Kasap
Diva Otel

Şehir coğrafyasını gezerek öğreniyorlar

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Şehir coğrafyasını gezerek öğreniyorlar
Ekrem
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ COĞRAFYA BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNİN ALDIĞI “ŞEHİR COĞRAFYASI” DERSİ KAPSAMINDA, DERSİN YÜRÜTÜCÜSÜ DOÇ. DR. MUAZZEZ HARUNOĞULLARI VE BÖLÜM HOCALARINDAN ARŞ. GÖR. DR. GÜLSEN AYHAN’IN KATILIMLARIYLA ŞANLIURFA ÇEVRESİNE TEKNİK GEZİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ.
Diva Otel
Demirhanlar

Kilis 7 Aralık Üniversitesi Coğrafya Bölümü öğrencilerinin aldığı “Şehir Coğrafyası” dersi çerçevesinde yürütücü Doç. Dr. Muazzez Harunoğulları ve bölüm hocalarından Arş. Gör. Dr. Gülsen Ayhan’ın katılımlarıyla Şanlıurfa çevresine teknik gezi gerçekleştirildi.


Doç. Dr. Muazzez Harunoğulları ve bölüm hocalarından Arş. Gör. Dr. Gülsen Ayhan’ın katılımlarıyla Şanlıurfa çevresine teknik gezi gerçekleştirilin gezide, İnsanlık tarihinin en kadim yerleşme merkezlerinden Yukarı Mezopotamya’da yer alan Şanlıurfa-Göbeklitepe en eski inanç/kült merkezi olması bakımından önem taşıyor. Milattan 10 bin yıl öncesinde inşa edilen, insanlık tarihini değiştiren Göbeklitepe’deki tapınaklar, tarihin sıfır noktası olarak nitelendirilmektedir. Göbeklitepe ile ilgili bulgular insanlık tarihinin yeniden yazılması, bilinen tüm bilgilerin doğruluğunun yeniden gözden geçirilmesi bakımından son derece önemlidir.


Yapılan saha çalışmasında aynı zamanda Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Haleplibahçe Mozaik Müzesi, Balıklıgöl (Halil-ür Rahman Gölü), Eyüp Peygamber Makamı ve Camisi, Tarihi Şanlıurfa Çarşıları ziyaret edildi; şehirlerin doğmasında, büyümesinde ve gelişmesinde inancın, doğanın sunduğu imkânların, ticaretin önemi yerinde değerlendirildi.


Gezide öğrencilerin sınıfta teorik olarak gördükleri dersler, sahada uygulamalı olarak verildi. Gözlem yaparak, görerek, yaşayarak öğrenme metoduyla öğrenci merkezli eğitim gerçekleştirilip böylelikle sınıfta öğrenilen bilgilerin kalıcılığı sağlandı.

youtube

 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
Denizlide kimya fabrikasında yangınÖnceki Haber

Denizlide kimya fabrikasında yangın

Türkiyeyi dünyaya tanıtan proje: Fairy FlightSonraki Haber

Türkiyeyi dünyaya tanıtan proje: Fairy F...

Yorum Yazın

Özyurt Silah

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Dilan Polat