Reklamı Geç
Özyurt Silah
Salih İnşaat
Antikya
Dilan Polat
Selma Aksu

Selma Aksu

Mail: [email protected]

Adalet bir devletin şah damarıdır

 

Adalet bir devletin şah damarıdır

 

Ölüm nedir ki? Ölüm bedenin toprağa kavuşması değil mi sadece. Erdemi kaybetmek en büyük ölümdür. Haksızlık karşısındaki sükutu ile ölür insan. Adaletin namusunu kirletenler ise ölümün en talihsizleri. Zulmün bayraktarlığını yapmak ruhun iflası değil mi ki? Dirilişi olmayan bir ölüm...

 Ruhumuzu ölümsüz kılacak bir diriliş, bir doğum gerek. Hak için uyanmak; hak için yanmak gerek. Yangın çocuklarımıza ulaşmadan.

Zulmün büyüsünü bozmak için putlara dokunan İbrahim olmak gerek.   Adalet bu yüzden bilek işi değil yürek işidir.

Adalet arınmaktır, teslimiyettir. Hissetmek ve ağlayabilmektir. Adalet vicdan anaforunda yanarak saflaşmaktır.

Ateşin suda serinlemesidir adalet. Adaleti kutsamayanlar yok olmaya mahkumdur.  Adalet bir milletin ruhudur. Bedene can veren ruh. Bu yüzden beratımız ve kurtuluşumuz adalettedir. Onun serinletici iklimine mazlumlardan çok bizim ihtiyacımız var.

Haksızlık ve zulüm nardır yakar insanı kemirir kurt gibi.. O yangının içinden bir pınar gibi doğan gözyaşları kainatın  sahibine ulaşmaz mı sanıyorsunuz. ve o masum inleyişle alemlerin bir zelzeleye maruz kalmadığını..

Şayet bu yangına adaletin serinletici iklimi yetişmezse vay haline insanlığın. Yaratan imhal eder ama ihmal etmez ki… 

Her öfkeyi dindiren, adalet iklimidir. Yargı ve hüküm var olan öfkeyi  artırıyorsa ona adalet denebilir mi?

Öfkenin panzehiridir adalet. Bu yüzden ibrahim olmak yücedir..Yanmayı göze almak gerek adalet için. Yanmayı göze alamayan  İbrahim olamaz ve imtihan sırrına eremez. Nemrudu bol olan bir dünyanın tek İbrahim’i olsak da yeter.

Haksızlık ve zulüm karşısında safımızı belirlemek doğru yerde durmak. Nefsin değil aklın ve vicdanın sesine güvenmek. Gücümüz yetmese de. Elimiz aciz kalsa, dilimiz bağlansa da, yüreğimizin bir çırpınış içinde olması, bir hedef için atması ona doğru yönelmesi, acılar içinde kıvranan mazlumlar için hislenen bir kalbimizin olması ne büyük bir erdem. Makam, şöhret ve menfaati için adaletin o pak suyunu bulandıranlardan olmamak, zulme karşı dik durmak, hakikati savunmak , bu uğurda menfaati geri tepmek bir yana başa gelecek her türlü darbeyi göğüslemek ve adalet için bedel ödemeyi göze almak.

Ya siz!Adalet savaşında neredesiniz?

Nemrutların  kanlı sarayında mı,  İbrahimlerin kutsal otağında  mı? İbrahim, adalete açılan kapı. Ateş engel, mancınık ise zulüm. İbrahim’i kurtarmak adaleti kurtarmaktır. Korku nedir ki? Bir sineğe sözü geçmeyen zalimlerin, kendini Tanrı sananların olduğu bir dünya burası. Sonsuz bir zaman serüvenindeki insan ömrünün  hükmü ne ola ki. Bu kısacık bir zaman diliminde köhne bir saltanat sürsen ne yazar. İbrahimleri yakmaya çalışsan ne yazar. Sen ki ölümlüsün. Sen ki bir sinek karşısında çaresiz kalan beşer.

Adalet için önce vicdanlarımızı arındırmak gerek. Yanmak gerek Mazlumların ahıyla tutuşan bir ateşte. Kirlerimiz erisin ve yok olsun diye. Benliğimiz bir duman gibi tütmeli adalet edasıyla. Bir medeniyet inşa edilmeli o dumandan. Ruhumuz ve vicdanımız dirilmeli bu ateşle. Zalimlerin otağına kurulmaktansa mazlumların sancağını taşımak ve kederlerine ortak olmayı tercih ederiz.

Adalet, en büyük davanız, en büyük kavganız olsun. Zira Adaletiniz yoksa insanlığınız sorgulanmaya başlar. Vicdandır bu kapıyı açan.  Çünkü o Rahmana en yakındır.

Adalet yolundaki tüm İbrahimlere selam olsun..

Selma Aksu

 

Diva Otel

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Antikya