Reklamı Geç
Zekeriya Gök Leziza
Ekrem
Diva Otel
Vadi
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

AFRİN NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ

AFRİN NEDEN BU KADAR ÖNEMLİ

.* Afrin kantonu bulunduğu yer Suriye'nin kuzeyinde, Türkiye'nin Hatay ve Kilis kentlerine yaslanan bir bölgedir. Pyd ve PKK Suriye'deki iç savaşından faydalanarak işgal ettikleri ikinci bir bölge Afrin adıyla bilinmektedir.

* Pyd ve PKK nın amacı suriyenin kuzeyinde bulunan Afrin ve Kobaniyi birleştirip Akdeniz açılmaktır.Türkiye nin Fırat kalkanı sayesinde PKK ve Pyd nin Kobani ve Afrin kantonlarıni birleştirmesini önlemiştir .

* Pyd ve PKK için Afrin çok önemli bir bölgedir.Akdenize açılan bir kapıdır, ne pahasına olursa olsun Afrin bölgesini vermek istemiyecekler. İlerde kurmak istedikleri kürt devletinin dünyaya açılacak tek kapısıdır.

* Pyd ve PKK Afrini kaybederse Suriye ve ırakta bulunan petrol ve dogalgazı Türkiye olmadan satamaz. Ve ilerde kurulacak bir kürt devleti olsa bile ölü doğmuş bir bebek gibi yaşayamaz, kısa bir sürede yıkılır.

* Türkiye Rusya ve İran Astana mutabakatı çerçevesinde çatışmasızlık bölgeleri oluşturdu. Burda ki planın amacı Suriye'nin kuzeyinde güvenli bir bölge kurmak.

* Bu güvenli bölgeyi tehdit eden tek unsur şu anda YPG ve PKK dır. Ypg ve Pkk işgal etkileri bölgeleri nüfus ve etnik yapısını değiştirmekle kalmayıp Arap Türkmen ve sünni nüfusun bölgede yaşama alanına izin vermiyor.

* Türkiye Suriye'nin parçalanmasına karşı sınır bütünlüğünü savunuyor. Ama PKK ve pyd Suriye'yi parçalayıp bir kürt devleti kurma amacındalar .Türkiye Rusya ve Îran yani Suriye nin komşularıda haklı olarak buna karşı durmakta.

* Türkiye buna karşı önlem almak zorundadır Bunun için İdlib yolunda, bulunan Hatay'daki Cilvegözü Sınır Kapısı dururken Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'nın kullanılmasının nedeni Pyd ve PKK nın terörist faliyetlerini engellemek içindir.

* Türkiye nin Azez-Cerablus cebinde yapılan askeri yığınağın ilk hedefi, Pyd ve PKK nın koridorunun uzantısı olarak görülen Minnig (Menağ) Hava Üssü ve Tel Rıfat'ı alıp Afrin'i tamamen etkisiz hale getirmek içindir.

* Türkiye nin obüs ve havan toplarıyla Afrin'e yaptığı atışlar ise YPG'nin savunma hatlarını kırmak ve bölgedeki terörist faliyetleri engelemek içindir.

* Ancak gerek dağlık coğrafyası gerek toplumsal karakteri burayı savunma konusunda PYD hareketine bazı avantajlar vermektedir.

* Nitekim Suriye'de silahlı isyanın başından bu yana Türkiye nin iyi niyeti sayesinde Afrin bölgesinde bir çatışma yaşanmadı. Ama bölgedeki Pyd bu niyeti görmezden gelmektedîr.

* Rusya Afrinden destegini cekince Pyd Afrin de tek başına kaldı ve Türkiye nin bir gece ansızın gelebilecek korkusuyla savunma hatlarını güçlendirmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

* ABD ve Pyd nin hayali Akdeniz'e kadar bir Kürt koridoru oluşturmak.Bu hayalin gecekleşmesine Türkiye hiçbir zaman ne pahasına olursa olsun izin vermeyecek, Yani Afrin ile Kobani'nin birleşmesi engellenecek.

* Pyd ve pkk Kobani den Afrin'e Cerablus-Azez üzerinden bir koridor açmayı hedefliyordu. Türkiye'nin müdahalesiyle bu plan önlenince bu kez 40 km güneyde Menbic, El Bab'ın kuzeyi ve Tel Rıfat üzerinden başka bir koridor açmaya çalıştılar. Fırat Kalkanı güçlerinin El Bab'a kadar inmesi bu planı da başarısızlığa uğrattı.

* Yine de El Bab'ın hemen altında Suriye ordusunun çektiği set PYD nin Afrin'e bir şekilde ulaşmasına da imkân verdi. TSK ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) etiketli gruplar Tel Rıfat'ı düşürdüğünde bu göreceli koridor da kapanmış olacak.

* ABD'nin asıl amacı 1917 ingilizlerin Filistin'de İsrail devletini kurmasının devamı niteliğindedir. Şimdi 2017 aktör ve oyuncular farklı ama amaç aynı.

* Amaç Büyük israil devletini kurmak ve Mezopotamya, Fırat ve Dicle nehirlerini içine alacak şekilde İsrail devletinin sınırlarını büyütmek. Burda Pyd ve PKK sadece yardımcı oyuncu durmunda.

* Türkiye Suriye'nin kuzeyinde hiç bir zaman pyd ve PKK'nın kontrolünde yada başka bir gücün devlet kurmasına izin vermeyecek. Çünkü Türkiye Suriye'nin bütünlüğünü savunan demokratik bir devlet yapısına sahip.

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş