Reklamı Geç
HM İnşaat Mustafa Karadeniz
OZART Yapı Sami Altınöz
Yükseliş Koleji
Nissan Arslanoğlu’ndan son fırsat!!
Mehmet Haşmet Kolağası

Mehmet Haşmet Kolağası

Mail: [email protected]

AKIL GÖZLÜĞÜNÜ TAKMAK

AKIL GÖZLÜĞÜNÜ TAKMAK

Canlılar öncelikle hayatta kalmaya programlanmıştır. Tercihlerini buna göre yaparlar ve akıl 2’nci plandadır. İnsan olmaya gelince aklı kullanmak ön plana çıkar. Ama nefsani yönümüz aceleyle aklın önüne atlayarak erdemli yükselişimizin önüne geçer. Akıl gözlüğünü taktığımızda dünya bir başka görünür. Adeta cennet yaşanır, kötülükleri önlemek için güvenlik duvarına da gerek kalmaz. Ama dünya hayatı gereği ve bizim dışımızdan etkilenerek bu iki hali bir arada sırayla yaşamak zorunda kalırız.

Bir saç kurutma makinesi almayı düşündüğümüzde başlangıçta fiyat ön plana çıkar. Halbuki aranması gereken verimliliğin fiyata oranı olmalıdır. Piyasada 150 TL den başlayan fiyatlarla aranan ürün bulunmaktadır. Öncelikle istediğimiz randımanı alabilecek miyiz? Aynı randımanda kaç yıl kullanabileceğiz?

Alman malı bir makineyi 27 yıl önce almıştım. Üstelik aynı marka olmak üzere 2200 watt olanın bugünkü fiyatı 1090 TL iken, 1200 watt olanı 1300 TL… (Dolar kuru 18,70 TL) yani daha güçlü olanı daha ucuz, bu da gösteriyor ki pahalı olan düşük güce rağmen daha randımanlı, üstelik daha az enerji yakıyor, yani aradaki fiyat farkını kısa bir süre sonra amorti ediyor. 150 TL’lik bir makine alsaydık hem randıman alamayacak ve hem de bir yıl içinde yenisini almak zorunda kalacaktık. Her yıl bir makine alsaydık ödeyeceğimiz rakam 150x 27= 4050 TL olacaktı. Yani neredeyse 4 kat fazla para verip 27 yıl üzülecektik. Diğer bir anlatımla her bir yıl için 1300/27=48TL ödemiş olduk ve 27 yıl kullanırken sevindik, her yıl için üç kat daha az ödedik…

İşte, hayatta akıl gözlüğü takmak böyle bir şey. Bu, aynı zamanda bilenlere danışmayı ve istişare etmeyi gerektirir, Bunu anlamak içinse insanın akıl sahibi olması ve akıl gözlüğünü takarak meselelere bakması gerekir.

Aynı şekilde sürekli dışarıdan içme suyu alması gereken biri ayda 400 TL su parası veriyorsa 4000 TL’ye su arıtma cihazı alırsa bir yılda cihaz kendini amorti edebilir. Geriye, aldığı suyun kalitesiyle arıttığı suyun maliyeti arasındaki tercih kalır…

Olay sadece ticari ilişkilerimizde değerlendirilmemelidir. Mesela konuştuklarımızın ne kadarı boş konuşmadır? Herkese göre bu farklılık gösterebilir. Ama bilmeliyiz ki daha az kelimeyle anlatılabilecekken bir şeyi uzatıp süslemek bir boş konuşmadır. Başkalarına da söz hakkı tanınmalı ve iyi konuşmacı olmak kadar iyi dinleyici de olmalıyız. İnsan beyni dinlerken dolar, konuşurken boşalır. Çok konuşan insanların konuşması bu nedenle etkisiz kalır.

Çoğu zaman sözümüzü tartmaz isek konuştuğumuz toplulukta birini veya birilerini rencide etmiş olabiliriz. Şu konuya dikkat etmeliyiz ki, inanç ya da soy olarak farklı topluluklarla bir araya gelmek çağımızda daha fazla gerçekleşmektedir. Bu nedenle ileride pişman olacağımız durumlara düşmemek

için sözümüzü iyi tartmalıyız. En iyisi konuştuğumuzla içimizde sakladığımız bir olmalı ve İnsanlara daima pozitif bakmalıyız. Böylece gereksiz bir yanlış anlaşılmaya meydan vermemiş oluruz. Kazanılan insanlar her zaman kendisi için içlerinde gizli bir ajanda taşınılmadığından emin olan insanlardır.

Okul hayatının ve iş hayatının başında veya ortalarında olan gençler için söyleyeceklerim var. İnsan istediği şeyin kölesidir. İnsan tutkuların esiridir. İnsan sevdiğinin kölesidir. Bu nedenle şu anki tutkularınızı bir yana bırakıp başarının tadıyla sarhoş olmayı deneyin. Yani kölelikten kurtulun. Tutkularınız ayağınıza bağlı birer prangadır. Her gittiğiniz yere taşımak zorunda olduğunuz, sizi yavaşlatan bir yüktür. İleri yaştakiler olan bizler bunun farkında olsaydık bugün çok farklı yerlerde olurduk, ama bizim için o günler geçti, siz ne demek istediğimi anlayın ve akıl gözlüğünü takın, günün tadına değil geleceğin başarısına odaklanın. Gerçi bizler için de çok geç değildir, en azından bundan sonrasına motive olmak için hazırız ve akıl gözlüğümüz daima yanımızda… Motive olmak için yeteri kadar konu da ilgi alanımızda.

İnsanlar zararı konusunda bilgili olmadığı lezzetlerin tuzağına düşer, bu nedenle bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Çok masum gibi görülen ve insanı başlangıçta mutlu eden şeker, yani basit karbonhidrat sanayide işlenerek elde edilir ve insanın başarısızlığında en çok etkili olan bir gıdadır. Kompleks karbonhidratlar içerdiği 5 nişasta cinsinin sindirim sistemi ile yavaş yavaş şekere çevrilir. Bu yapılarıyla şekerden ayrılır. Yani vücut kendi şekerini üretmelidir. Ayrıca meyve şekeri olan fruktoz da doğal olup vücut tarafından işlenerek kullanılabildiğinden çay şekeri glikozdan ayrılır. Şeker insanın odaklanmasını engeller ve zararları konusunu sayfalara sığdıramayız, ama onun bir tek zararından bahsedeceğim, gelecek nesillerinizde genetik bozukluklara yol açabilir ve evladınıza yaptığınız bu zarardan dolayı kendinizi asla affedemezsiniz. Hiperaktif çocuklar da aynı nedenlerle olmaktadır. Bu saydıklarıma alkol ve sigara da yol açar. Hem maddi ve hem de manevi kaoslara sürükleyecek bu alışkanlıklardan ancak akıl gözlüğünü takarak kurtulabiliriz.

Sağlık ve Esenlikler

Mehmet Haşmet Kolağası

youtube

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Güneyler