Reklamı Geç
Merkez Market
Lufian
Bulut Oto Cam
Merkez Market
Meryem Nurcan Şinikoğlu Çömez

Meryem Nurcan Şinikoğlu Çömez

Mail: meryemnurcan169@gmail.com

ARINÇ NE DİYOR ?

ARINÇ NE DİYOR ?

 

Hayat, anlar ve anların oluşturduğu olaylardan ibaret; bizler de olaylarımızın baş rolüyüz.

Bülent Arınç

Her birimizin kendi fikri, yaşam tarzı ve bunun oluşturduğu bir bakış açısı var ve tüm olayları bu çerçevede yorumluyoruz.

Buraya kadar sorun yok. Yukarıdaki teorik bir bilgi. Peki ya pratikte işler nasıl gidiyor? Olayları görmek, anlamak istediğimiz yani işimize geldiği gibi yorumlamak! Ki su götürmez bir gerçek olarak teoride hepimiz buna karşıyken, pratikte yine kendi egomuzun devreye girmesiyle sonuçlanıyor. İşte bu olayın yeni ve güncel örneği: Bülent Arınç’ın konuşması.

1 saat 17 dakikalık bir programın, toplasanız 2 dakikasını kapsamayacak kadar üzerinde durulmamış, gözlemler doğrultusunda belirtilmiş fikirleri sanki bir programın asıl konusuymuş, üzerinde dakikalarca durulmuş, tartışılmışçasına gösterebilmek de sanıyorum ki amaçsızca ve öylesine gelişen bir bakış açısı değildir.

Bir konuşmanın birkaç cümlesini cımbızlayarak bir yargıya varma, konunun nereden gelip nereye gittiğine bakmadan karşıdakini eleştirmek, yaftalamak ve dahi kişi hakkında algıları yönlendirmek ne insani olarak ne de gazetecilik bakımından makul olamaz.

Bunu bir taraf olarak değil, Türk siyasetinin ağabeyleri, starları arasında olan ve kimsenin inkar edemeyeceği gibi ülkesine emek etmiş bir siyasetçinin adının, bu kadar maksadını aşan ifadeler ile yan yana gelebilmesini eleştiren bir gazeteci olarak değerlendiriyorum.

1969’dan beri siyasetin içinde olan, dürüst duruşu ve hitabet konusundaki kabiliyetinden dolayıdır ki hükümet sözcülüğü, basın kurumlarından sorumlu bakanlık yapmış ve meclis yönetmiş biri elbette ki ağzından çıkan her kelimenin öneminin farkındadır ve öylesine konuşmuyordur. Hatta programın bir bölümünde, Erbakan Hoca ile aralarındaki ilişkiyi anlatırken “ ben had bilmez bir adamım, yeri geldiği zaman eleştirdiğimiz, sesimizi yükselttiğimiz zamanlar da olurdu ama hiçbir zaman sevgisini kaybetmedim, saygı da gösterdi” ifadesini kullanıyor. Yani Arınç, hem bu görevleri icra ederken, hem bu görevlerden önce de eleştirel konuşan, net ve dik bir üsluba sahiptir. Şimdi bu eleştirel bakış, hoşlanılmayan konulara değindiği için bu kişi yaftalanabilir mi?

Ne var ki bu eleştiriler sağ ve sol cenahı da memnun etmemiş…

Sol cenah, laiklik karşıtı bu adamın laiklik çizgisinin esnediği söyleminden rahatsız olup, Kemalist çizgiden taviz veremeyeceklerini iddia ederek sanki İmamoğlu, kameralar önünde, Eyüp Sultan’da Kur’an-ı Kerim okumamışçasına savunmaya çalışıyor.

Sağ cenah ise Ak Parti’nin temel taşlarında olan bu adamın, CHP'yi yüceltme çabasında olduğunu, döneklik ve vefasızlık göstermekle suçlamakta; sanki Arınç aynı programda “bugün yola çıktıklarını, yolda buldukları ile değiştirenler var, bu çok yanlış bir şey” dememişçesine…

Keşke bu söylemlerden sıyrılıp, yarım asır siyasetin içinde bulunmuş bu kişiyi artık bir saha oyuncusu değil, bilgi ve tecrübe sahibi bir eleştirmen olarak kabul edip, dediklerini öfkeyle karşılamak yerine, nezaketle değerlendirerek istediğimiz sonuca evirebilsek. Örneğin CHP, laikliğe daha sıkı tutunsa, Ak Parti oylarını arttırmaya yönelse. Herkesi amaçladığı yöne doğru tetikleyen, harekete geçiren bir sonuca varılabilse. Eleştirinin maksadı da bu değil midir?

Programın tamamını izlemeyenlere, izlemesini öneriyorum. Hem Milli Görüş hatıraları, toplumsal eleştiri, popüler kültür ve sekülerleşme, İslami camiada değişim, toplumda iyi örnekleri çoğaltma konularında keyifli bir sohbet dinleyeceksiniz. Hem de cımbızlanan şeylerin yansıtılan ile farklı olduğunu, acizane gözlemim olarak yol arkadaşlarına küs değil fakat kırgın bir kanaat önderini dinleyeceksiniz.

Yıllarca kenetlenmiş olarak gördüğümüz Erbakan’ın öğrencileri, siyaset büyüklerimiz, ağabeylerimizi her zaman kenetlenmiş görebilmek duası ile…

Meryem Nurcan ŞİNİKOĞLU ÇÖMEZ

Komagene

Makale Yorumları

  • Melek28-10-2021 16:24

    Gerçekten üzuldüğüm bir konu Müslümanlar birlik olmalı ki güçlerine güç katşınlar

  • Melek28-10-2021 16:24

    Gerçekten üzuldüğüm bir konu Müslümanlar birlik olmalı ki güçlerine güç katşınlar

  • Emel23-10-2021 23:58

    Keşke siyasilerin tek amacı devletimiz bayrağımız bölünmez bütünlüğümüz olsa.Yazınin sonuda bu duana amin demekten başka söz kalmıyor

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
istanbul oto gaz