Reklamı Geç
Merkez Market
Nissan Arslanoğlu’ndan son fırsat!!
Ceviz Ticaret
Merkez Market
Ali CEREN

Ali CEREN

Mail: [email protected]

BANKALAR VİCDAN YERİNE CÜZDANI SEÇTİ

BANKALAR VİCDAN YERİNE CÜZDANI SEÇTİ

Ali Ceren Yazdı...

Bankalar deprem felaketinin yaşandığı illerdeki depremzedelerden EFT havale ücreti almaya başladı.


İlk 6 ay depremi dillerinden düşürmeyenler, deprem bölgesine yardım seferberliği düzenleyenler, yerle bir olmuş insanların ellerinden tutmak için twitter’da açmadıkları hashtag kalmayanlar şimdi deprem bölgesine sırtlarını döndü ve milyonlarca depremzedeyi kaderine terk etti. 


Yapılan yardımlardan dolayı minnettarız.
Allah göstermesin bir afet durumunda 1 ekmeğimiz varsa onu da göndeririz.

Hataylılar olarak yapılan yardımların altında kalmayacağız.

Ancak, henüz yardım alma durumundan kurtulamadık.

Hepimiz yardıma muhtacız. 
Depremin yaraları 6 ayda sarılamadı maalesef. Devletimizin tüm çabalarına rağmen yıkım o kadar büyük ki, bu yara senelerce kapanmayacak. 
Bize senelerce herkes elindekini avucundakini göndersin algısı yaratmak için yazmadım bu yazıyı yanlış anlaşılmasın.

Yalnızca hayati derecedeki kurumlar desteklerini sürdürse deprem bölgesindeki iş dünyası kolayca ayağa kalkar, iş dünyası ayağa kalkarsa istihdam olur ve depremzedeler de kendi yaralarını kendileri sarar. 
Hatay esnaf kredi ve kefalet kooperatifi esnaflara kredi veremez durumda.

Sebebi ise borçların altı ay ertelenmesi. Geri dönüş alınamadığından dolayı Hatay esnaf kredi kefalet kooperatifi yeni başvuru alamamaktadır.

Bu durum da esnafın kredi almasını imkansız hale getirmekte, iş dünyası üretim yapamamakta, bu durum toparlanmayı zorlaştırmaktadır.

Düşünün ki 7 aydan bu yana çadırda kalan, Kızılay’ın STK’ların verdiği yemek dışında yiyeceği olmayan işini kaybetmiş sade vatandaş, faturasını nasıl ödeyecek.

Kendi imkanlarıyla toparlanmayı başarabilmiş bir avuç iş insanına havale-EFT masrafını yük ediyor bankalar. En azından bu süreyi bir 6 ay daha uzatabilirlerse iş dünyasına ufak da olsa katkıları olacak. 
Bu konuda devletimizin büyüklerini yine göreve davet ediyorum. 
Bizden yardımı kesmesinler ve bizim fikirlerimizi dinleyerek sorunlarımıza uygun çözümler üretilsin. Ankara’daki beylerin bulacağı çözümler değil, Hatay’daki depremzedenin sorununa uygun çözümler bize gereklidir.
El vicdan…

Kalın SAĞ’lıcakla.!!!

youtube

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Hit Abone Ol