Reklamı Geç
Dilan Polat
Vakıf Katılım
Vakıf Katılım
Ceviz Ticaret
Ali CEREN

Ali CEREN

Mail: [email protected]

Başkan Bekir ALTAN Neden Yalnız Bırakılıyor?

 

Başkan Bekir ALTAN Neden Yalnız Bırakılıyor?

İSDEMİR AK Parti’den büyük mü?

Payas Belediyesi ben kendimi bildim bileli Bekir Altan yönetiminde 10 üzerinden 8-9 ile yönetiliyor. İlçeye şu güne kadar yapılmayan hizmet kalmadı. Çoğu ilden daha fazla spor alanı, TOKİ projesi, yol çalışmasına imza attı bir ilçe belediye başkanı olarak sayın Bekir Altan. 


İlçeyi spor ve eğitimin merkezi yapma yolunda dev adımlar attı.

Amatör sporları destekledi, eğitimde PayaSTEM’i kurarak ilçenin adını dünyaya duyurdu. Alt yapı olarak kanalizasyon ve hiçbir ilçede ve ilde olmayan arıtma tesislerini kurdu. Payas’a yapılan okulların kaymakamlık binasının askeriyenin yerini belediyeye ait yerlerden verdi. Ayrıca ilçeye modern bir hastane yapılması için de yer tespiti çalışmalarını sürdürüyor.


Ancak, bu istikrara ve üstdüzey başarıya rağmen, kendisine partisinden ne kadar sahip çıkıldı dersek, burada şapkamızı önümüze alıp düşünmemiz lazım. Sahip çıkmak derken, evel Allah Bekir Altan’in kimseye ihtiyacı yoktur. Kasaba medyun olmaz. Ancak, son günlerde öyle bir problem var ki bu iş ancak kenetlenmeyle, sahip çıkılmayla çözülür.

Bu iş istenirse çocuk oyuncağı, ama istenmezse de kim dost, kim düşman tam da ayyuka çıkabilecek nitelikte bir durum. 


Şöyle ki; Payas’ta hizmet veren İSDEMİR işletmesi, elektrik tüketim vergisini 1989 yılından bu yana Payas Belediyesi’ne ödemekteydi. Bu gelir ile ilçe halkının birçok ihtiyacı karşılanıyor, eğitimden, spora, yoldan temizliğe çok sayıda hizmete kaynak aktarılıyordu.

Ancak İSDEMİR, mahkemeye başvurarak (dananın kuyruğu tam da burada kopuyor) geriye dönük olarak ödediği tüm vergilerin iadesini istiyor. Tüm ödediği geliri hesaplarsak, Payas Belediye bütçesine 20 yıl ipotek koyulması gerekiyor. Bu konuda gerek AK Parti İl Başkanlığı’na, gerekse de genel merkeze gerekli bilgilendirmeler yapılıyor.

Başkan Altan bizzat Ankara’ya giderek sorunu kaynağından çözmeyi hedefliyor.

İl Başkanı Adem Yeşildal ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’den randevu talep ediyor. Ne hikmetse iki bakan ile de görüşme imkanı bulamıyor. İlçesine sorunu çözememenin hüznü ile dönen Başkan Altan, Ankara’da, 11 vekili bulunan kentin belediye başkanı olarak binlerce kişiyi mağdur edecek bir durum olmasına rağmen adeta sahipsiz bırakılıyor.

Bu sahipsizlik ilçeyi felç edebilecek boyutta. 


Tüm bunlara ek olarak şöyle bir durum da var ki, İSDEMİR işletmesinin büyük bir kısmı Payas Belediyesi arazisi üzerinde bulunuyor.

Bu da Payas Belediyesi’nin büyük bir kayıp yaşamasına sebep oluyor. Geçmiş dönem belediyeleri alanı hukuksuzca İSDEMİR'e devretmiş. Hatay'ın büyükşehir olmasıyla da tüm yetkiler HBB'ye devredilmiş. Burada herkes karda iken Payas Belediyesi zarara uğratılmıştır.

 Tüm bunlara göz yumulurken İSDEMİR’den gelen bu haksız talep Payas Belediyesi’nin elini kolunu da bağlıyor. Konuyla ilgili ulaştığım yetkililer bana şu açıklamayı yaptı; “09.2.2018 tarih ve 30.327 sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Endüstri Bölgeleri Yönetmeliğinin “Özel Endüstri Bölgesi” başlıklı 11. bölümünde yer alan 57. maddesinin 6. bendinde “ üzerinde kurulu sanayi tesisi bulunan alanlara ilişkin başvuru dosyasında fizibilite raporuna ilave olarak ilgili kurumca tasdikli imar planı ve mevcut yapıları ait yapı kullanma izin belgelerinin bulunması zorunludur.”hükmü yer almaktadır.

Özel endüstri bölgesi ilan edilen yerin imar uygulama planları mahkeme kararı ile iptal edilmiş olup yeni plan henüz yapılmamıştır.

Ayrıca alanda yapı kullanma izni almamış veya iptal edilebilecek nitelikte yapılar bulunmaktadır.Alan içerisinde üçüncü şahıs ve belediyemizin de arazisi bulunması sebebiyle bizlerde muafakat alınması zorunludur. Sadece bu sebepler dahi özel endüstri bölgesi olmamasını gerektirir. Endüstri bölgesi ilan edilen alan ilçe belediyemizin gelirlerinin neredeyse yarısında oluşturmaktadır. Alınan karar ile belediyemiz yıllık 22.764.000 TL emlak vergisi kaybı bulunmaktadır bu beş yılda 113.820.000 TL’ye tekamül etmektedir. Bunun yanında imar harç ve giderleri de büyük bir kayıp oluşturmaktadır” Zonguldak Ereğli Demirçelik'te ilçe belediyesi CHP'de olmasına rağmen AK Partili belediye olan Payas'ın çektiği sıkıntıyı yaşamıyor.

Bu da AK Parti'nin ayıbıdır. 


Bekir Altan’lar kolay yetişmiyor, 24 yıllık emek, İSDEMİR’e feda edilemez.

Bu konuda AK Parti’nin Hatay’daki kurmayları ve genel merkez seferber edilmeli ve Payas Belediyesi İSDEMİR’e yem edilmemelidir. Vekiller ellerini taşın altına muhakkak koymalıdırlar. Burada aslında yem olacak olan AK Parti’dir. AK Parti’nin milletvekilleridir. Bu işe sahip çıkmayan herkes yem olacaktır. Payas Belediyesi’nin anasının ak sütü gibi helal olan bu vergiyi halkın hizmetine kullanan Başkan Altan’ın yanında olmak AK Parti milletvekilleri için şeref borcudur. Bu sorun çözülmezse AK Parti’nin kalesi çökecek, çeyrek asırlık çınar, İSDEMİR karşısında küçük düşecektir.

Şimdi söyleyin ey AK Partililer, siz mi büyüksünüz, yoksa İSDEMİR mi? 

Kalın SAĞ’lıcakla…

Diva Otel

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Tosthane