Reklamı Geç
Nissan Arslanoğlu’ndan son fırsat!!
Güler Tekstil Acil Kıyafet
HM İnşaat Mustafa Karadeniz
HM İnşaat Mustafa Karadeniz
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Mail: [email protected]

“BESMELE” NİN ÖNEMİ VE FAZİLETİ

 

“BESMELE” NİN ÖNEMİ VE FAZİLETİ

 

Yüce Allah Kur’anda: “Göklerde ve yerde bulunan her şey Allahı tesbih eder.

Mülk O’nundur, Övgü O’nadır. O, herşeye gücü yetendir. ” (Tegâbün-1) buyurduğu gibi Göklerde ve yerde bulunan her şey Allahı tesbih eder. Herşey O’nu tesbih erderken, O’nun adını anarken, bizi yaratan ve bize sayısız nimetler ihsan eden ve bizi kendisine kul olmayı kabul eden ve bizi şereflendiren Yüce Rabbimiz Allahın adını anmak bizim de en başta gelen görevimiz olması gerekmez mi?. Elbette gerekir. Bu nedenle her güzel ve hayırlı işimize Allahın adını anarak başlamalıyız. Allahın adını anmanın başında ise “Besmele” gelir. Her hayırlı işimize başlarken mutlaka “Besmele” ile başlamalıyız ki, hem Rabbimizin ismini anmış olalım, hem de o işimizin hayırlı olması için duâ etmiş olalım. İşimize “Besmele” ile başlamak; Allaha inandığımızın, O’na sığındığımızın, O’na güvendiğimizin ve O’nun yardımını istediğimizin bir ifadesidir. O’na tevekkülün göstergesidir.

Besmele’yi okumak aynı zamanda bir duâdır, ibadettir, Allahı anmaktır. Ve her harfi için onu söyleyene, okuyana sayısız sevap ve mükafat vardır. Rabbimizin adını her andığımızda O’nun bize olan sevgisi ve rızası artacaktır. Rahmeti, ihsanı, bereketi ve mağfireti üzerimize olacaktır. Zira Yüce Allah Kuranda Bakara sûresinde şöyle buyurmaktadır: “Beni zikredin ki, Ben de rahmetimle sizi anayım.”

Dünyada kim, ismini ve ünvanını referans olarak kullanmamıza ve işimize onun ismiyle başlamamıza izin verir? Ama biz kullarını seven, rahmet ve iyilik sahibi Yüce Rabbimiz, işlerimizin temiz, güzel, hayırlı ve bereketli olması ve hayırla neticelenmesi için her işimize O’nun güzel isimlerinin içinde bulunduğu “Besmele” ile başlamamızı öğütler. Yani; “Bismillâhirrahmânirrahîm” (Rahman ve Rahîm olan Allah’ın adıyla) sözüyle başlamamızı öğütler. Bu ne büyük bir cömertlik!.. Öyle değil mi?.. Geçmişte Hz.Süleyman, Sebe Melikesine yazdığı mektuba besmele ile başlamıştı. Bunu gören Sebe Melikesi Belkıs çok etkilenmişti ve mektubun gerçekten Hz.Süleyman’dan geldiğine inanmıştı. Yüce Allah bunu Kur’anda şöyle bildirir: “Sebe Melikesi; Beyler, ulular! Bana çok önemli bir mektup iletildi. Muhakkak ki o Süleymandandır. Çünkü “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla” diye başlamaktadır.” (Neml-29,30) Peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhissealam da islamı tebliğ için hükümdarlara ve krallara gönderdiği mektuplara “Besmele” ile başlardı. Peygamberimiz bir hadisinde şöyle buyurur: “Allah’ın ismi anılmadan yapılan her iş güdüktür.” Yani eksik ve bereketsizdir. Dinimizde Allah’ın adı anılmadan kesilen hayvanın eti de yenmez. Hal böyleyken, Allah’ın adı anılmadan yapılan işlerin hayırlı ve bereketli olduğunu söylemek pek doğru olmasa gerek!..

Temiz ve samimi bir imanla Allah’a inanarak ve O’na sığınarak işine “Besmele” ile başlayan bir insan, Allah’ın koruması altındadır. Kendisini şeytanın ve insanların vesvesesinden ve şerrinden korumuş olur. İşine yalan, hile ve haram karıştırmaz. Ve Yüce Allahın yardım ve inayetiyle işi güzel, feyizli, helâl ve hayırlı olur, bereketli olur. Yukarda da ifade ettiğimiz gibi Peygamberimiz her işine besmele ile başlardı, yemeğe başlarken ve su içerken de “Besmele” ile başlar ve sonunda da “Elhamdülillah” derdi, Allahı anar ve O’na şükrederdi ve şöyle buyururdu: “Besmele ile yenen yemekte bereket vardır” Peygamberimiz suyu nasıl içmemiz gerektiğini de şöyle öğütler: "Suyu devenin içtiği gibi bir nefeste içmeyiniz. İki veya üç nefeste, soluklanarak için. İçerken Besmele ile başlayın, sonunda da ‘Elhamdülillah’ deyin."

Gerek dünya hayatı ile ilgili olsun ve gerekse âhiret hayatı ilgili olsun her hayırlı ve meşru işe “Besmele” ile başlamak fazilettir, berekettir. Bunun içindir ki, Balıkçılar her denize açılışta, işlerinin rast gitmesi için avlarına “Vira Bismillah” diyerek ‘Besmele’ başlarlar ve denize Allah’ın ismini zikrederek açılırlar. “Besmele” Allaha gerçekten inanan ve tevekkül eden her Müslüman için bir şifa ve duâdır. Bu nedenledir ki Kur’anda her sûrenin başında “Besmele” bulunmaktadır ki, Kur’an okumaya başlayan kişi, söze “Besmele” ile, yani Allahın adını anarak başlasın diye!.. Bu nedenledir ki, Peygamberimiz bir hadisinde “Besmele kitabın anahtarıdır” buyurur ki, okumaya, yazıya ve söze “Besmele” ile başlansın diye! Bunun şuurunda olan mü’minler geçmişte söyledikleri her sözün, yazdıkları her mektubun, her yazının ve her kitabın başına mutlaka “Besmele” yi yazarlardı.. Bunun içindir ki, müslümanlar her ibadete, her duâya ‘Besmele’ ile başlarlar. Kur’an okumaya ‘Besmele’ ile başlarlar. İşte, bu nedenlerledir ki, “Besmele” feyzi ve bereketi olan, ecir ve mükafatı olan güzel bir tesbihat ve güzel bir duâdır. İmanınız kavi ibadetleriniz, duâlarınız ve işleriniz Besmele’li ve feyizli olsun.

Cumanız mübarek olsun!

(muallimosman)

 

Diva Otel

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Fima Oto Durmuş Yıkar