Reklamı Geç
Hatay Alo Böcek
Güneyler
Güneyler
Hatay Alo Böcek
Halil kadir İşçioğlu

Halil kadir İşçioğlu

Mail: [email protected]

BÖLÜŞÜRSEK TOK OLURUZ BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ

BÖLÜŞÜRSEK TOK OLURUZ BÖLÜNÜRSEK YOK OLURUZ

Çok uzun zamandır belirli aralıklarla gündeme getirilip daha sonra tekrardan gündemden düşürülen İskenderun ilçesinin il olma durumu belki de hiç olmadığı kadar ciddi ve kararlı bir şekilde kamuoyu önünde tartışılır hale getirildi.Bu girişimin gerçekleştirilme olasılığı bile beni çok fazla endişelendirmektedir.Zira Hatay’ın jeopolitik konumu itibariyle bütünlüğünün bozulmaması ve demografik yapısının korunması gerektiği kanaatindeyim.

Yasal olarak İskenderun’un il olmasının engeli var mıdır diye sorulacak olursa cevabı elbette hayır olacaktır lakin konuyu bir bütün olarak ele aldığımızda neleri getireceğini,neleri götüreceğini hassas terazi de tarttığımızda il olmaması gerektiği fikrinin olduğu kefe benim nazarımda daha ağır gelmektedir. Antakya özelinde Hatay’ın genelinde getirisinden çok götürüsünün olacağı gün gibi aşikardır.Bu duruma en somut örnek olarak kent ekonomisini gösterebiliriz.Ekonomik anlamda bu işten en çok etkilenecek yerler Antakya ve çevre ilçeler olacaktır.Ağır sanayinin ve deniz ticaretinin merkezi olan İskenderun ilçesinin yanı sıra Arsuz ilçesinin turizm gelirleri,Payas ilçesinin fabrikaları ve iş istihdamı,Dörtyol ve Erzin ilçelerinin narenciye sektöründen elde edilen gelirlerin kent ekonomisine sağladığı katkıdan payına düşeni alamayan Antakya için vahim tablo ortaya çıkacaktır. Bir diğer başlık ise bölünmenin bütünlüğe vereceği zararlardır.Mesela yıllar yılı Hatay’ı kendi haritalarından çıkarmayan ve Hatay’ı parçalamak için fırsat kollayarak ellerini oğuşturanların hedeflerine olanak sağlamak gibi bir durum ortaya çıkacaktır.Bir ilçenin il olabilmesi için gerekli olan belli başlı kriterler vardır.

Bu kriterler ise ;

*Nüfus (en az 100 bin olmalıdır)

*İl merkezine mesafe (en az 30 km olmalıdır)

*Mevcut şehirleşme ve ulaşım durumu

*Ekonomik çeşitliği ve eğitimi

*Hinterland (Deniz veya okyanus kıyılarında bulunan limanların arkasındaki toprak parçası)

*İl idaresi kanunu hükümlerine uyumluluğu gibi göstergelerdir.

Yukarıda belirttiğim kriterlerinin çoğunluğu İskenderun ilçesinde mevcuttur ve İl olmasında bir sakınca yoktur.

Ben bu olaya yasal olarak değil memleket milliyetçisi olarak duygusal tarafından bakıyor ve Hatay’ın bütünlüğünün bozulmaması gerektiğini savunuyorum. Tarihinde bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan, hoşgörünün başkenti,medeniyetlerin beşiği,farklılıkları ile zenginleşen güzide memleketim Hatay’ım on beş ilçesiyle güzeldir ve o güzellik baki kalmalıdır.

Devlet büyüklerimiz İskenderun’u il yapmak yerine serbest bölge ilan ederek kent ekonomisine katma değer sağlayabilir.Eğer serbest bölge ilan edilir ise Hatay Singapur’un limandan elde ettiği gelirin kat kat üzerine çıkacak ve memleketin tamamını kalkındıracak hatta ülke ekonomisine fayda sağlayacaktır.

Kalın sağlıcakla

youtube

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Hit Abone Ol