Reklamı Geç
Fima Oto Durmuş Yıkar
Güneyler
Hatay Alo Böcek
Nissan Arslanoğlu’ndan son fırsat!!
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

Covid 19'un Dünya'ya Olumlu Ve Olumsuz Etkileri

 

Covid 19'un Dünya'ya Olumlu Ve Olumsuz Etkileri

 

* Covid-19 Dünya’yı etkileyen küresel bir tehdit olarak karşımıza çıkmıştır; bireysel ve sosyal hayatımız

üzerinde ani ve beklenmedik etkiler yaratmıştır. Dünya’yı etkileyen bu salgın krizinin insanlar üzerindeki psikolojik etkileri olmuştur.

 

* Yaşanan salgının ve salgına bağlı ölümlerin psikolojik etkilerini sosyal ilişkiler, belirsizlik ve yaşamsal

kırılganlık açısından değerlendirmek gerekmektedir.Zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlık için diğerleriyle

kurulan anlamlı sosyal ilişkiler büyük önem taşımaktadır.

 

* Zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlık için insanların birbirleri ile kurdukları sosyal ilişkiler büyük önem taşımaktadır.

Covid-19 süreciyle birlikte sosyal ilişkiler uzaktan yürütülmeye başlanmış ve pek çok sosyal yaşantıya ara verilmek zorunda kalınmıştır.Yaşanan fiziksel izolasyon sonucunda pek çok insan dar

alanlarda monoton bir hayat sürmek zorunda kalmıştır.

 

* Ayrıca (Covid-19) krizi, insan sağlığının yanı sıra ekonomiyi olumsuz etkilemiştir. Kovid-19 her ne kadar sağlık krizi gibi görünse de Dünyada  küresel bir ekonomik krize neden olmuştur. Etkileri itibarıyla küresel ekonomik krize de dönüşen Covid-19'un küresel ekonomilere maliyetinin 2020 ve 2021'de 8,5 trilyon doları bularak büyüklük  itibarıyla 2008 küresel finans krizini geçmiştir.

 

* Tabiki Covid-19'un sadece olumsuz değil olumlu yönleri de oldu. Koronavirüs ile insanların hayatlarının yavaşlaması doğayı bazı noktalarda olumlu etkiledi.

Hava kirliliğine neden olan hava ve kara araç trafiği azaldı ve hatta bazı zamanlar tamamen durdu. Büyük fabrikalar üretimlerine ara vermek zorunda kaldı. Hayatın yavaşlaması ne kadar da önemliymiş aslında. Havayı bu denli kirleten araçlar durunca haliyle şehirlerde göremediğimiz dağlar gözükmeye başladı. Kirlilik oranları azaldı.

 

* Hazır insanlar ortada yokken ortamı boş bulan diğer canlılar doğal hayatlarına geri döndü. Türkiye'de de Covid-19'un olumlu yönleri gözlemlendi. İstanbul'un boğaz trafiğinin azalması da deniz ekosistemine olumlu yönleri oldu. Yunus balıkları Galata Köprüsü'ne kadar yaklaştı.  Marmara Denizi sahillerinde de yunuslar görüldü. Ege sahillerinde foklar gözlemlendi. Sulak alanları ziyaret eden kuş sayılarında ciddi artışlar meydana geldi. Tabii sulara bulaşan evsel ve endüstriyel atıkların azalması da deniz yaşamını olumlu etkiledi.

 

*  Covid-19 salgını başlayalı bir seneyi geçti. Covid 19 artık olumlu ve olumsuz yönleri ile yeni bir yaşam şeklimiz oldu.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Alo Böcek