Reklamı Geç
Nissan Arslanoğlu’ndan son fırsat!!
Yükseliş Koleji
Hatay Alo Böcek
Güler Tekstil Acil Kıyafet
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

DOĞU AKDENİZ'DE STRATEJİK HESAPLAR

DOĞU AKDENİZ'DE STRATEJİK HESAPLAR

* Kan kokusu almış köpek balığından daha tehlikelisi, petrol kokusu almış emperyalistlerdir" Petol ve Dogalgaz kokusu almış emperyalist güçler leş bulmuş akbabalar gibi Akdenize ucuştular toplam 200 savaş gemis ile Akdenizin enerji kaynakları sömürmek için hep bilikte hareket ediyorlar.

* Doğu Akdeniz’de Mısır, İsrail, Yunanistan bloğuyla ittifak yapan ABD, Türkiye’yi karadan da çevrelemek istiyor. Türkiye’ye sadece 82 kilometre uzaklıkta bulunan Dedeağaç’a ‘tatkibat’ bahanesiyle Avrupa’nın değişik ülkelerinden zırhlı araçlar ve askerler gönderildi. Atina’daki ABD Büyükelçiliği, ülkeye toplam 700 civarında zırhlı araç ve ekipman sevk edildiğini duyurdu. Yunan basını ise Dedeağaç’a 2 bin ABD askeri yollandı.Yunanlılar, Girit ve Suda Körfezi’nin ardından Edirne’nin dibindeki Dedeağaç’ı da ABD askerlerine açtı.

* Yunanistanda  Dedeağaç’taki limanı askeri kullanıma açmak ve genişletmek için çalışmalar yürüten Amerikalılar, bölgeye yeni nesil radar sistemi kurma kararı almıştı. Meriç bölgesiyle kuzey Ege adalarını tarayabilecek, hava ve karadan ses ve görüntü tespiti yapacak kapasitedeki radar sistemi faaliyete geçtiğinde Boğazlardaki hareketliliğin her an gözlemlenebileceği belirtiliyor. Toplanan veriler önce Dedeağaç Limanı’ndaki merkeze ardından da Atina ve ABD karargahlarına aktarılacak.

*  Akdenide İsrail de hiç boş durmuyor Türkiye yi kuşatmak isteyen israil ve ABD .Yunanistanın liman kenti Dedeağaç'ta askeri sevkiyat bulundu. .ABD Türkiye ye 82 km uzaklıkta bulunan kente 800 zıhlı araç 3 bin asker gönderdi. ABD bu askeri yığınak ne yapmak istiyor 

* Türkiye’yi çevrelemeye çalışan ABD ve müttefikleri, şimdi de Doğu Akdeniz-Ege merkezli büyük kuşatmaya hız verdi. Arama/sondaj çalışmalarını sürdüren Türkiye bölgede tüm gücüyle bayrak gösterirken ‘Türkiyesiz Doğu Akdeniz’ isteyen ABD, İngiltere, Fransa ve İsrail başta olmak üzere birçok ülke bölgeye olağanüstü boyutlarda yığınak yapıyor. Doğu Akdeniz’deki savaş gemisi sayısı 200’ü aştı. Son 2 yılda Romanya ve Bulgaristan’daki askeri üsleri büyütüp buraları gelişmiş füzeler ve ek personelle tahkim eden ABD, şimdi de Yunanistan’daki varlığını güçlendiriyor.

* Akdenizde enerji kaynaklarından pay almak isteyen İngiltere büyük bir hazırlık içinde. Güney Kıprıstaki askeri üslerini aktif hale getirdi. İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait 6 adet F-35 tipi savaş uçağı önceki gün ilk kez Norfolk’taki Marham Üssü’nden havalanarak Güney Kıbrıs’taki Ağrotur Üssü’ne indi. İngiltere Hava Kuvvetleri, sonbahara kadar üslere toplam 121 adet F-35B tipi savaş uçağı sevk edileceğini duyurdu.

* Fransızlar ise hiç bos durmuyor.  Akdeniz’deki enerjiye çöreklenmek isteyen Fransa da kritik bir adım atarak  Rum Savunma Bakanı Savvas Angelidis ile Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, Fransa’ya deniz üssü verilmesine ilişkin bir anlaşma imzaladı. 6 ay içinde hayata geçirilmesi planlanan askeri anlaşmanın ilk etabı için Fransız uzmanlar deniz üssünün inşa edileceği Vasiliko bölgesinde çalışmalara başladı. Basına sızan 9 maddelik anlaşmaya göre deniz üssü ‘ileri operasyonel menzilli’ nitelikte olacak. Ayrıca Fransız donanması, Türkiye’nin Rum sözde parsellerinde faaliyet gösteren Fransız petrol şirketi Total’e yönelik olası müdahalelerini göğüsleyecek. Paris bunun yanında, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’ne ait gemilerin modernizasyonuna yardımcı olacak.

* ABD nin ve israil in kuklası olan Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri  Türkiye karşıtı koalisyonun diğer ayağını oluşturuyor. Rum Yönetimi ve Yunanistan’la Türkiye karşıtı birçok askeri ve ticari anlaşmaya imza atan iki ülke, geçtiğimiz nisan ayında Ege ve Doğu Akdeniz’in kesişim noktası Mora yarımadası sathında düzenlenen tatbikata katılmıştı. 

* Türkiye de son alarak Libya ile deniz kıta sahası anlaşmasını yaparak , Akdeniz de 377 mil  kıta sahanlıgını ilan ederek  bir kere daha gücünü gösterdi. Bu antlaşma ile Türkiye hem kendi hemde Lipbya nın kıta sahalıgını bir kere daha belirtmiş oldu. Yapılan bu anlaşma hem Birleşmiş Milletler hem de uluslararası hukuka uygun olarak yapılmıştır. 

* Rumlar ve Emperyalist güçler bu anlaşmayı beğensede beğenmesede  Türkiye Akdenizdeki bütün haklarını sonuna kadar ne pahasına olursa olsun koruyacaktır. 

                                                 Oğuz Kağan Neşeli 

 

Hatay İnternet TV Youtube Kanalı

Hatay İnterne TV Facebook Sayfası

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
CHP