Reklamı Geç
Dilan Polat
Dostlar
Bre Ciğerim
Ebru Ulaş
Halil kadir İşçioğlu

Halil kadir İşçioğlu

Mail: [email protected]

EDEPSİZLİĞİN DİK ALASI

EDEPSİZLİĞİN DİK ALASI

Siyaset veya politika, devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış olarak tanımlanmaktadır. Bu tanımdan yola çıkarak siyasetçilerde aranacak en büyük özellik devlet adamlığı olmalıdır. Devlet adamında ise, terbiye, ahlak, edep, saygı, hoşgörünün yanısıra vizyon, ehliyet ve liyakat olmalıdır. Devlet terbiyesinin vücut bulmuş hali olan kişi veya kişiler devlet yönetiminde bulunmalı, siyasette boy göstermelidir.
   Günümüzde siyasetçilere bakış açısı hiç hoş olmayan bir hal almıştır. Siyasetçi denildiği zaman akla gelen ilk  üç kelime, rüşvet, yolsuzluk, hakaret olmuştur ...
  Bunu sağlayan beceriksiz siyasetçiler kendileriyle ne kadar övünseler azdır. (Sözlerim, siyasetin içerisinde kendi emelleri uğruna gayret gösterenleredir. Siyasetçilerin tümünü hedef almamaktadır).Eski siyasi liderlerin, halkı kutuplaştırmadan yönetim şekillerini, devlet işlerinde siyasi görüşlerin bir kenara bırakılarak uzlaşmalarını, TV ekranlarında saygı kuralları içerisinde tartışmalarını özler olduk.
   Lafı getireceğim yer hiç şüphesiz, Zafer Partisi Genel Başkanı sayın Ümit ÖZDAĞ ile İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU arasında cereyan eden o seviyesiz tartışmadır. Sayın ÖZDAĞ partisini yeni kurması sebebiyle oylarını artırma hevesi ile toplumda karşılığı olan mülteci politikası üzerinden sayın SOYLU ile polemiğe girerek gümdem olma amacı taşımaktadır. Bu siyaset açısından gayet tabiidir. Fakat kullandığı dil Türk siyaseti ve devlet geleneği açısından çok tehlikelidir. İçişleri bakanlığının önüne saat vermek ve gazeteci ordusunu orada toplamak suretiyle giderek, sayın bakanı teketek kapışmaya çağırmak ta nedir? Bu yaklaşım hiç hoş değildir. Ne yani sayın bakan aşağıya inecek orada yumruk yumruğa kozlarınızı paylaşacaksınız öyle mi? Sayın ÖZDAĞ bu işler öyle mahalle serserisi edasıyla değil, hukuk çerçevesinde olur.
         Bir diğer taraf olan sayın SOYLU 'ya ne demeli peki!
Terörle mücadele kapsamında tarihin gelmiş geçmiş en iyi içişleri bakanı olarak nitelendirdiğim kişi sayın ÖZDAĞ' dan geri kalır yanı olmaksızın devlet adabıyla bağdaşmayan tavır ve hakaretlerle olayı içinden çıkılmaz bir hale getiriyor. Başında olduğu makama ve devlet ciddiyetine uymayan bu davranışlardan ötürü sayın SOYLU' yu kınıyorum. Sayın bakanın bildiği bir şey var ise eğer bunu hukuk kurallarına uygun bir şekilde lanse etmesi gerekmektedir. Bu olayın kazananı olmamakla beraber kaybedeni Türkiye siyaseti olmaktadır. Devlet yönetiminde olan ve siyasetin içerisinde bulunan herkes lafını bilerek konuşmalı, halkı kutuplaştırıcı tavır ve davranışlardan uzak durmalıdır. Aksi takdirde milletimiz bu tür başı bozukların siyasetin çöplüğünde yerlerini ayıracaktır. Kendinize gelin...

Dilan Polat

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Dilan Polat