Reklamı Geç
Dilan Polat
Demirhanlar
Ekrem
Demirhanlar
Mehmet Keser

Mehmet Keser

Mail: [email protected]

Emeklilikte yaşa Takılmak

 

Emeklilikte yaşa Takılmak

Yıl 1999 Ağustos ayın da Marmara bölgemizde büyük bir deprem yaşadık.

Afet büyükdü.Ülke de o yıllarda  mali kriz de oldukça yoğun yaşanıyor idi. Emekli ve memurların maaşlarını ödeme konusunda zorlanıyordu o günkü koalisyon hükümeti . Geçmiş hükümetler sırf rey uğruna Emeklilik yaşlarını geriye çekerek insanları erken yaşta emekli ettiler. Buda ekonomide sıkıntı yaşanmasına sebeb verdi.

Bir tedbir lâzımdı; Ve bu yapılanların bir bedeli vardı. Bu bedeli kim ödeyecekti !! Bedel ödeyecekler bulunmustu. Ve o tedbir kararı Eylül 1999 da alınmıştı. 4447 sayılı kanun ile dünyada eşi benzeri olmayan bir yasa ile tarihi geriye doğru işleterek  kanunu çıkardılar.Neydi bu yasa eylül 1999 öncesi sigortaya dahil olan insanlar bundan sonra 3 şarta bağlanmış oldu. 1-prim gün sayısı 2- 25 yıl sigortalılık süresi 3- Yaş.  Oysa yasalar çıktığı tarihden sonra işleme alınırlar. Bu yasa  öyle olmadı. Geçmişte bu yasayı anayasa mahkemesine taşınmış olsa da bir sonuç elde edilmemişti yani yasaya uygun denildi.Kimi çalışana 2 yıl kimi çalışana 16 yıl geç emeklilik hakkı elde etmesini sağlıyordu bu kanun.

Günler günleri kovaladı ve yıl 2008 e gelindiğinde Aylık bağlanma oranlarında düzenlemeye gidilerek (ABO)Emekli  maaşlarda kademeli olarak düşürülmesine karar verildi. Artık kademeli hesaplama yöntemi ile daha az maaş ödenecekti. Aslında bu karar yetersizdi daha fazla bedel ödeme gerekirdi bu insanların , Ve  yine Emeklilik şartlarını 2 sini yerine getirmiş olsanız da eğer ışsiz kalır iseniz sağlık sigortası yatırmanız gerekecek (GSS)Bu Sgk kurumu 'nun bugüne kadar zarar etmesi bu eylül 1999 öncesi çalışanların suçu değildir.

Bu bedeli halen ödemeye devam eden bu tayfa artık bedel ödemek istemiyor. Kalın sağlıcakla dostlar...

 

Kapan

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Kapan