Reklamı Geç
OZART Yapı Sami Altınöz
Gümüş Oto
Merkez Market
Güneyler
İbrahim Karaömer

İbrahim Karaömer

Mail: [email protected]

Evlilik Yaşı 

Evlilik Yaşı 

Osmanlı Aile Kararnamesi tamamen İslam fıkıhından kaynağını alıyor. 
Orada evlilikte alt sınır kızlarda 17, erkeklerde 18'dir.

Cumhuriyet evlilik yaşını kızlar için 15, olağanüstü haller için 14 yaşına indirmiştir.

Evlilik bedenen ve ruhen gelişmiş kadın ve erkeğin yuva kurmasıdır. 

Görüldüğü üzere evlilik yaşı kavramı görecelidir. Küçük yaşta evliliğin kaynağı da İslâm fıkhı değildir.

Cumhuriyet ile evlilik yaşının düşürülmesine kınamıyorum. Çünkü örfi idareden memleketin içerisinde bulunduğu şartlara göre devlet başkanı İslam'ın temel esaslarına aykırı olmamak kaydıyla düzenlemeler yapabilir.

Cumhuriyetin ilk yılları düşünüldüğünde nüfusa duyulan ihtiyaç karşısında İslam'ın temel esaslarına aykırı olmayan evlilik yaşının memleket ihtiyaçları doğrultusunda düşürülmesi de normal karşılanmalıdır.

Şimdi bu yazı nereden çıktı demeyelim. Son günlerde medya gündeminden düşmeyen ve yargıya intikal etmiş cinsel istismar davası herkesin malumu. 

Bir kesim bir kişinin fiilini bir camiaya (İsmail Ağa) yıkmaya ve hatta daha ileri gidip İslam'a yıkmaya çalışanlarda var.

Bir kesim ise İslâm fıkhını uygulayan Osmanlı aile kararnamesinde evlilik yaşı kadın 17 idi. Bu yaş ile oynamayı Cumhuriyet 14'e indirdi. Bu yaş ile oynamanın yolunu siz açtınız, o zaman istismarın sebebi sizsiniz gibi anlamsız bir kısır döngü içerisinde milleti gerçek gündeminden uzaklaştırma gayreti içinde olduğunu gördük.

Dinimiz zinaya yaklaşmayın demektedir. Haremlik selamlık uygulamasını tavsiye etmektedir.

Bu günkü suçlamanın temelinde yatan nedir. İsmi ne olursa olsun hoca ismini kullanan bir kişinin yaşı küçük öğrencisi ile evlenmesi, Evlilik öncesi istismar oldu, olmadı tartışmasıdır.

Elhamdülillah İslam'ın ispata ihtiyacı yoktur. Görüldüğü üzere İslâm bataklığı kurutmak yöntemi ile suçu önlemeyi esas almak suretiyle haremlik selamlık uygulaması ile cinsel suçları baştan engellemeyi amaç edinmiştir. 

Tüm bu engellemelere rağmen cinsel suçu iki bekâr işlemişse yüz kırbaç (yüz kırbaç sonunda sağ kalmak zor.) Evliler arasında işlenirse toplum tarafından taşlanarak öldürülmek gibi ağır yaptırımlara bağlamıştır.

Bir konuda İslam'ın açık düzenlemesi varsa onun uygulanması esas olmalıdır. 

Eğitim sistemimizden başlamak üzere haremlik selamlık uygulaması başlatılmalıdır. Eğitim sistemimiz içerisinde adliyeye yansımış veya yansımamış cinsel istismarlar herkesin malumu. 

Bu sebeple hiç kimsenin diğerini suçlamaya hakkı olmadığı görünen bir gerçektir.

Hatalar kaynağında kurutulmalıdır.

Selâm ve dua ile

Kapan

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Güneyler