Reklamı Geç
HM İnşaat Mustafa Karadeniz
Güneyler
Güneyler
Diva Otel
İrfan Osman HATİPOĞLU

İrfan Osman HATİPOĞLU

Mail: [email protected]

Farklı bir bakış, farklı bir anlayış: KADİR BAYAR

Farklı bir bakış, farklı bir anlayış: KADİR BAYAR

EXPO-2021, dünyanın zor bir dönemden geçtiği zaman diliminde, Antakya’nın yaşamına girdi. Ülke/dünya gün-deminde yerini alması için Başkan Lütfü Savaş büyük çaba harcıyor. Tüm bu çabalara karşın, ilk izlenimler beklentileri karşılamadı. İki buçuk milyon turist bekli-yorduk. Hatay ekonomisi canlanacaktı. Bu ve buna ben-zer beklentilerimiz gerçekleşmeyeceği belli olsa da, An-takya’ya hiçbir katkısı yok diyemeyiz. Özellikle hizmet sektöründe yeni yatırımların önünü açtı.

EXPO-21 ve benzeri organizasyonlar kentlerin kimli-ğini bilinir kılma amaçlıdır. Antakya için bu tür organi-zasyonlar gerekli mi? Tartışılır. Bunu bir yana bırakıyo-rum. Bana göre Antakya’nın uluslararası nitelik kazanmış “gastronomi” kimliğine yatırım yapılmalı. Çünkü dünya yurttaşları zenginleştikçe, lezzetin peşinden gidiyor. Yeni damak tatları tatmak istiyor. Bunun için aranan referans, UNESCO’nun belirlediği lezzet durakları. Antakya bun-lardan biri...

Antakya’nın dünya üzerindeki –lezzet durağı olma- yerini, birçoğumuz fark etmese de hizmet sektörünü gö-nül vermiş, dünyanın değişik lokasyonların da deneyim kazanmış iş insanlarımız farkında. Bunlardan biri Kadir Bayar… Sayın Bayar, yurtdışı deneyimlerinden yararla-narak, gastronomi alanında, doğduğu kentte yeni bir so-lukla hizmet üretmeyi girişmiş. COVİT-19 salgını biraz ötelese de, salgın sonrası yanına aldığı, mutfağın aksakalı Ümit (Gerekli) usta ile yola çıktı. Düşünü gerçekleştirme çabasında.

Bir iş insanı olarak Kadir Bayar’ın düşü, Ümit usta-nın düşüyle örtüşüyor. İşletmelerinde, kentte gelen ko-nukları Antakya mutfağının lezzetleri ile buluştururken, Antakyalıların dünya lezzetlerini ulaşmalarını sağlıyorlar. Dünyanın her hangi bir yerinde, çağdaş bir işletmede sunulan hizmetleri alabiliyorsunuz. İşletmede uzunca süre geçirmeniz için her şey düşünülmüş. Bunlar bir iş-letme için ayrıcalık oluşturur mu? Antakya’da oluşturu-yor. Genelde “gastronomi” ile ilgili işletmeler yerelliği aşamamış, uyardığında önemsemiyorlar. Fakat MİLA’S Garden bunun farkında ve yerelliği aşmayı zorluyor.

Kadir Bayar’ın işi kolay değil. Keyifli yanı, suya attığı taşın oluşturduğu dalgaların havuza kaplamasını beklemek. Gelişmeleri izlemek.

Sayın Bayar taşı attı, dalgaların boyu bakalım, An-takya gastronomi sektöründe nerelere ulaşacak. Merak ediyorum.

Diva Otel

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Güneyler