Reklamı Geç
Abdullah Diril Eylül Ticaret
Antiochia Gurme
Hatay Alo Böcek
Antiochia Gurme
Meryem Nurcan Şinikoğlu Çömez

Meryem Nurcan Şinikoğlu Çömez

Mail: meryemnurcan169@gmail.com

FITRATA RAZI OLMAK

FITRATA RAZI OLMAK

Bir haftadır sanki çok da önemli bir konuymuş gibi bir ödül töreni sunucusu ve ödül alan bir oyuncunun arasındaki gerginliği izliyor ve okuyoruz. Peki neden önemsiz gördüğüm bu konuyu değerli gördüğüm köşeme taşıyorum? Çünkü bu konu da şovla başlayıp, siyasileştirilip, sonuç olarak maksadını aştı!

Sunucu Tamer Karadağlı, Nihal Yalçın’ın konuşmasını gerek hal ile tavrı gerekse jest ve mimikleri ile manipüle ederken, Nihal Hanım ise sanat ve teşekkür konuşması yapması gereken sahneyi, siyaset kürsüsü sanıyor. Herkesin kendine göre haklı sebepleri var tabii. Sonuç olarak ikisi de şov dünyasının elemanları ve şovlarını yapıyorlar. Neticede reklamın iyisi kötüsü olmuyor! Bu isimler üzerine gündem üstüne gündem, röportaj üstüne röportaj, tıklanma üstüne tıklanma yağıyor ve şov amacına ulaşıyor.

Olay örgüsü bu şekilde sonuçlanmalı iken konu dönüp dolaşıp ödül alan kişinin kadın oluşuna asıl sorunun bu olduğuna getiriliyor. Ne alaka arkadaşım, ne alaka!

Orada ödül alan tek isim Nihal Yalçın mı? Tamer Karadağlı bu kadar yıllık meslek hayatında hiç mi bir kadına ödül vermedi? Bilenler bilir, yıllar önce benzer bir tartışma Müge Anlı ve Seda Sayan arasında yaşanmıştı. Olayın muhatapları yine kadındı.O zaman sorun neydi? Kadının, kadını çekememesi mi?

Bir kadın olarak söylüyorum; bırakalım artık bu palavraları!

“Kadın erkek eşittir” diye sloganlar atıp, her müşkül durumda “Biz kadınız. Bize anlayış, nezaket, tevazu gösterinv, bizi sınırsız destekleyin” denmemeli. Eğer eşitsek, erkeklere gösterilen nezaket kadarına razı olmayı, eleştirildiğinde “bir kadına nasıl böyle söylersin, davranırsın? demeyi bırakmalı. Eğer eşitlikse otobüste yer verilmediğinde, trafikte önüne kırıldığında, elindeki ağır poşetlere yardım edilmediğinde de eşit olmalı değil mi? Bundan dolayıdır ki ben kadınların eşit değil, daha hassas, daha baskın ve daha özel bir toplumsal statüde bulunduklarını savunuyorum.

Feministlikten bahsedip, savunan birçok birey feministliğin ne olduğunu okumuyor bile. Maskülen bir tavra bürünüp, erkekleri fıtratına aykırı bir şekilde yönetme ve yönlendirmeye ya da kendi fıtratına aykırı iş yüklenerek, feminist olduğunu zannetme yanılgısını besliyor.

Kadınlar marangozluk, demircilik yapabilir. Mutlaka yapabilir!

Kadınlar otobüs kullanabilir. Mutlaka kullanabilir!

Kadınlar askeriyede rütbeli asker olabilir. E tabi olabilir!

Olmasına olur fakat neden olsun?

Fıtrat diye bir şey var yani yaradılıştan ötürü bizde bulunan özellikler. Öncelikle bunu kabul etmeliyiz. Örneğin bilimsel olarak erkeklerde, yer-yön duyusu ve ani karar verebilme kabiliyeti kadına göre daha iyidir. Şimdi buna göre erkeklerin daha iyi araba kullanması olağan değil midir? Bu özellik kadınlarda daha az olduğu için kadınlar eksik midir? Yine bilimsel olarak kadında yaradılış itibari ile dil-konuşma becerisi, çok yönlü düşünme kabiliyetinin erkeklere göre daha iyi olmasına bağlı olarak başarılı bir avukat olması, yahut da annelik güdüsü ile öğretmenlik mesleğine çabuk adapte olması normal değil midir?

Şunu anlamalıyız ki kadın olmak güçlü olmak, her şeyi yapmak, yapabilmek ile alakalı değildir.Sırf kadın olduğu için bir şeyleri yapabildiğinde göze sokma çabası ancak cinsiyetinden dolayı mahcupluk yada eksiklik hisseden bir kafa yapısının gayretidir.

Tarih boyunca kadınlar, savaşlarda cephelere koşmuş, çarşıda esnaf olmuş, evinde çorba yapmış, doktor olup hayat kurtarmış belki de kâtil olup cana kıymış;yapmak isteyen ya da iş başa düştüğünden yapmak zorunda kalan herkes gibi yapabilmiş. Bunun cinsiyeti yok çünkü!

Kadın olmak normal bir şeydir. Bunu böyle görmediğimiz müddetçe hep birilerine, bir şeylere karşı savaşıyor, yarışıyor hissini aşamayız. Erkekler bizim rakiplerimiz değil babamız, eşimiz, ağabeyimiz, kardeşimiz, akraba ve arkadaşlarımız olarak hayatımızda diğer üstün veya eşit olamayan normal şeyler gibi hayatımızın ortakları, yoldaşları ve çoğu zaman en büyük destekçileridir.

Meryem Nurcan Şinikoğlu Çömez

Günün Önemli Manşetleri

Makale Yorumları

 • Mine22-10-2021 13:27

  Böyle hassas bir Konuya daha güzel ve daha net başka nasıl değinilebilirdi ? Tebrik ederim ????

 • Melek16-10-2021 23:09

  Sonuna kadar katılıyorum öyle olsa Allah kadını ve erkeği ayrı ayrı ve ayrı fıtratta yaratmazdı

 • Melek16-10-2021 23:08

  Sonuna kadar katılıyorum öyle olsa Allahu Teala kadını ve erkeği ayrı ayrı fıtratta yaratmazdı

 • Hasan16-10-2021 09:24

  Katıldığım bir bakış açısı ?

 • Ertuğrul Şafak15-10-2021 22:22

  Kaleminize kuvvet sn.yazarım

 • Ertuğrul Şafak15-10-2021 22:21

  Kaleminize kuvvet sn.yazarım

 • Pakize15-10-2021 22:19

  Mütlak

 • Ender Andiç15-10-2021 21:28

  Kadınlara pozitif ayrımcılık yapılmaya başlandı kadın hakları bahanesiyle.

 • Aydın Konuşkan15-10-2021 20:25

  Diline sağlık kalemine güç versin Allah katılıyorum Her canlı kendi özelliği itibarıyla güzel özelliklere sahiptir. Bırakın canlıları kendi özellikleri ile Üstün olsunlar birilerine bir şey empoze etmek ya da onların yaratılışına ters davranışta bulunmalarını İstemek kadar yanlış bir olgu olamaz.

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş