Reklamı Geç
Bulut Oto Cam
326 Textil Çavuşoğlu
MEK Spor
Görsem Anaokulu
Mehmet Haşmet Kolağası

Mehmet Haşmet Kolağası

Mail: hasmetkolagasi@hotmail.com

GELECEĞİN SANAL PARASI HAZIR

 

GELECEĞİN SANAL PARASI HAZIR

Dünya ekonomisinin nereye gittiğini artık biliyoruz. Teknoloji çağı, emperyalizmi ve kapitalizmi bitirmiştir. Artık yüce ufuklara iki adım kalmıştır. Yeni ekonomi çağına hazır olan bir siyasi irade ve kendimizi yüce bir ahlaki hayata hazır hissetmemiz…

Sanal Para, adından anlaşılacağı gibi kendisi yoktur, sadece hesaplarda dolaşan rakamlar vardır; aynen metre gibi, kilogram gibi bir ölçü birimidir o. Uzayıp kısalmaz, artıp eksilmez, gerçek değerdir. Art niyetliler, tıpkı borsa spekülatörleri gibi, kendi çıkardıkları sanal paralarla halkı dolandırmaya çalışacaklardır. Nasıl ki sahte peygamberler çıkmışsa ve ulvi gayelerle menfaat gütmeden çabalamış Tesla gibi bilim adamlarının icatları nasıl ki sömürü aracı olarak kullanılmışsa, elbette bu fikir ve oluşları sömürü aracı olarak kullanmak isteyen fırsatçılar da olacaktır.

Sanal paraya değerini veren; onu sömürmeden, sömürülmeden, dünyada geçerli, sadece ölçü birimi olarak kullanmaya hazır, ideal sahibi bir devlet gücüdür. Bunu ancak dünyada insanlık idealiyle hareket eden tek devlet, Türkiye Cumhuriyeti yapabilir. Zira güç sahibi diğer devletler sömürü tezgahları bozulacağı için bunu uygulamak istemezler, karşı çıkarlar ve bozmaya çalışırlar, arkalarında halk desteği de yoktur. Kendileri gibi hain olan halklar da onlara güvenmediklerinden bir araya gelemezler ve destek vermezler. Halbuki Türkiye Cumhuriyeti insanlığın ve mazlumların bağrında gereken itimadı kazanmıştır.

Sanal para dünya ticaretinde bir ölçü birimi olarak kullanılır ve Milli paralarla ticaret yapmak gibi karmaşık işlemlere de gerek yoktur. Bunun sonunda rezerv paraların hızla değer kaybedeceği unutulmamalı ve erken tedbir alınmalıdır.

Altın, tüm dünyada, tarih boyunca değerli olarak kabul edilen en önemli madendir. Tarihte altının para olarak kullanılmasının olumsuz neticeler vermesinin sebepleri; yeteri kadar altının bulunmaması, muhafaza edilme güçlüğü, küçük parçalara bölünememesi, sahte olmadığından emin olunamamaktır. Kullanım esnasında da altın yıpranmakta idi ve bazı ödemeler yaparken taşınamayacak ağırlıkta altınla hareket etmeniz gerekmekteydi. İşçinin ücreti çok küçük olduğundan alnının teri kurumadan verilemiyordu. Bu olumsuzluklar yatırım ve kalkınmanın önündeki önemli engellerdi. Daha sonra, daha az değerli madenler kullanılmaya başlandı.

Paraya değerini veren; madenin fiyatı mı, yoksa devletin otoritesi miydi? İlk kağıt para çıktığında karşılığı altın idi. Rezerv parayı çıkaran, tüm merkez bankalarının merkez bankası haline gelen FED, şahısların eline geçti. Daha sonra sadece rezerv paranın karşılığı altın olarak kabul edildi ve diğer ülkelerin parasının değeri o paraya bağlandı. Karşılığı sadece devletin otoritesi olarak kabul edildi ve diğer paralar sürekli olarak bu rezerv para karşısında değer kaybetti, bazen İMF aracılığıyla telkin edilerek…

Dünya, tarih boyunca mübadele aracı olarak, uzayıp kısalmayan metre gibi bir ölçü birimi bulamamanın sıkıntı ve yıkımlarını yaşadı. Çünkü akvaryumun içinden su

görülmüyordu. Bunu geçerli kılacak teknoloji ve bilgi birikimi de yoktu. Bu süreçte şu anlaşıldı ki paranın karşılığı sadece güven ve itimattır. Bunu fark edenler şimdi güven maskesi takarak sanal para çıkarıp bu güveni suiistimal ediyorlar.

Sanal para, mesela 24 ayar bir gr altının 500’de biri ya da 50’de biri değerinde sabitlenir. Bankalarda sanal para hesapları açılarak insanlar tasarruflarını değer kaybetmeyen sanal paraya yatırırlar. Borsadaki şirketler ve savunma sanayi şirketleri aylık bilanço ve gelir tablosu hazırlar. Sanal para değerinde hisse senetleri çıkarırlar. Aylık, yedek akçe ayrılmadan hesaplanan kardan hisselere sahip kişilerin hesabına, karları aktarılır. Böylece milli tasarruflar tavan yapar. Bu gerçekleştiğinde Faize ve spekülasyonlara hassas inanç sahipleri parasını değerlendireceği bir yer bulur, yastık altı biter. Spekülasyonlar yatırımlara dönüşür. Şirketler vergilerini aylık ödeyebilir ve bunu tercih eden şirketler geçici vergi mükellefiyetinden muaf tutulur. Yeniden değerleme ve enflasyon muhasebesi gibi karmaşık işlemlere gerek kalmaz. Depozitler değer kaybetmez, ancak halkını sömürmekten memnun devletler bunlara olumsuz bakabilir, halbuki devlet de vergisini sanal para cinsinden hesaplayacaktır. Bunu okuyan çok kişiye Şeytan, kendi kazanç kapılarının zarar göreceğini fısıldayacaktır; ama bunun sonunda istikrar, helal kazanç, huzur ve paylaşılan zenginlik vardır ve kast sistemi de bitecektir. Ücretler ve maaşlar sanal para cinsinden hesaplandığında enflasyon farkı zammı hesaplamaya gerek kalmaz. Esnaf ve tacirler fiyatları sanal para cinsinden etiketleyebilir. Ödeme de ister sanal para hesabından online yapılır, isterse TL’ye çevrilip nakit olarak ödenir. Böylece vergi ve KDV kaybı da azalır. (Şeytan, biz bu cümleyi okurken gene fısıldamıştır.) Ancak devlet de, vergi miktar ve oranlarını azaltır ve rekabet sonucu enflasyon yerine fiyatlar sürekli düşme eğiliminde olacağından kişi başına gelir artacaktır. Yalan söylemeye ve yanlış beyan vermeye bahane kalmaz, vicdanen huzura kavuşuruz.

Bu dönüşüm dört safhada gerçekleşir, birinci safha STL’nin (Sanal Türk Lirası’nın) değerinin tespiti ve ilanıdır. Bu safhada insanlar tasarruflarını STL’ye çevirip banka hesaplarına yatırabilir ve harcamalarını da online yapabilir, virman ve yatırım yapabilirler. Ama sadece TL’ye çevirip çekebilirler, zira STL sadece sanal bir para ve bir ölçü birimidir.

İlerleyen safhalarda uluslar arası ticaret STL ile yapılır. İhaleler STL üzerinden açılır. Bu para birimi tüm dünyada bir ölçü birimi olarak kullanılabilir. Dünya yatırım ve tasarruflarının önemli bir kısmı da Türkiye’de toplanabilir.

Ana hatlarıyla geleceğin ekonomisine yön veren sanal para ve adil toplum düzeni budur, zamanı geldikçe yeni adımlar da devreye girecektir. Teknoloji, istihdamı olumsuz etkileyeceğinden istihdamla değil, daha çok bölüşüm teorisiyle ve sosyal gönüllülüğe göre insanların milli gelirden pay aldığı bir toplum düzeni oluşacaktır.

Bunu dünyada başarabilecek ve örnek olabilecek tek ülke vardır. O da Türkiye Cumhuriyeti’dir.

Sağlık ve Esenlikler Mehmet Haşmet Kolağası

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Hit Abone Ol