Reklamı Geç
Ebru Ulaş
Antakya Kuru Temizleme
Zeno Mobilya
Tosthane
Osman Onbaşıgil

Osman Onbaşıgil

Mail: [email protected]

GIYBETTEN UZAK DURUN ÇÜNKÜ O KUL HAKKI İHLALİDİR

 

GIYBETTEN UZAK DURUN

ÇÜNKÜ O KUL HAKKI İHLALİDİR

 

Allah’ın haram kıldığı kötü huylardan biri de “GIYBET” tir. Gıybet; kişinin hoşlanmayacağı ve duyduğunda üzüleceği bir kusurunu ve ayıbını yüzüne karşı veya arkasından konuşmaktır.

Gıybetin halk arasındaki diğer adı “Dedikodu” dur. Bir gün Peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselam yanındakilere şöyle dedi: "Gıybet nedir, bilirmisiniz? Onlar: "Allah ve Rasûlü daha iyi bilir!" dediler. Bunun üzerine Peygamberimiz şöyle buyurdu: "Kardeşinizi hoşlanmayacağı bir şeyle anmanız Gıybet’tir." Orada bulunan bir sahabi "Ya söylenen şey o kişide varsa, bu da Gıybet olur mu?" dedi.

Peygamberimiz: "Evet, Gıybet odur işte.. Eğer söylenen şey o kişide yoksa o iftira olur.” buyurdu. Biliyorsunuz iftira daha büyük bir günahtır.

Cahil toplumlarda daha çok yaygın olan Gıybet; genelde karşıdaki kişiyi aşağılamak ve onu toplumda küçük düşürmek için yapılır. Gıybet sözle yapıldığı gibi yazıyla, işaretle ve îmâ ile kaş, göz hareketleriyle taklidî olarak da yapılabilir..

Gıybet; kalplere kin ve husûmet duygusu eken, toplumda kardeşliği, dostluğu ve insani ilişkileri bozan, insanları birbirine düşman yapan büyük günahlardan biridir. İnsanlar genelde kibir ve gururlarını tatmin için başkalarına karşı besledikleri kin, kıskançlık öfke ve düşmanlık nedeniyle onları küçük düşürmek ve onların itibarını zedelemek amacıyla Gıybete tevessül ederler. İnsanlar bazen de çıkar amaçlı olarak karşısındaki rakibini kötülemek ve kendisini güçlü göstermek için Gıybet eder. Halbuki onlar bilmezler ki Gıybet Allah katında çok çirkin, çok kötü, yüz kızartıcı ve büyük günah olan ve azabı ağır olan bir davranıştır. Başkalarının gıybetini eden kimse, çoğu kez söylediklerinin gerçek olduğunu söyleyerek kendisini savunur ve onunla övünür.

Ama bilmez ki, yaptığı büyük bir edepsizlik ve büyük bir günahtır. İnsanlar bazen de laf olsun diye çevresindeki insanlar gıybetten hoşlandığı için ve onları hoş etmek için Gıybet yaparlar. Gıybet edenlere sormak lazım, acaba onlar laf olsun, şaka olsun diye hiç ölmüş insan eti yerler mi? Zira Rabbimiz yüce Allah Gıybet etmeyi ölmüş birinin çiğ etini yemeye benzetiyor ve bu konuda bizleri şöyle uyarıyor: “Ey iman edenler! Zannın çoğundan sakının, çünkü bazı zanlar vardır günahtır. Birbirinizin suçunu araştırmayın! Bazınız bazınızın ayıbını ve kusurunu ortaya koyarak Gıybet etmesin! Sizden biriniz ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? Bak tiksindiniz.

Öyleyse Allah’tan korkun ve Gıybetten uzak durun. Allah affedici ve bağışlayıcıdır.” (Hucurat-12) Bu konuda sevgili peygamberimiz Hz.Muhammed aleyhisselam da bizleri şöyle uyarmaktadır: “Gıybetten sakının! Zîra Gıybet, zinadan daha kötüdür. Zina edenler tevbe ederlerse Allah onları affedebilir. Ama Gıybeti edilen kişi affetmedikçe Allah Gıybet edeni affetmez.”

Gıybetle ilgili bir başka önemli husus da Gıybet eden de Gıybeti dinleyen de Gıybete ortak olmasıdır. İkisi de aynı suça ve aynı günaha ortaktır. Peygamberimiz bu hususta bir hadisinde şöyle buyurur: “Gıybeti dinleyen de Gıybet eden gibidir.” Çünkü gıybeti dinleyen olmasa Gıybetçi gıybet edemez.

Allah’a ve ahiret gününe inanan bir mü’min, çok çirkin bir davranış olan Gıybetten uzak durmalı. Hem gıybet etmemeli, hem de gıybeti dinlememeli. Gıybetten uzak durmanın en güzel yolu da: başkalarının kusurlarını ve ayıbını söyleyeceği veya dinleyeceği zaman insanın kendi kusur ve ayıplarını hatırlaması ve kendisini onun yerine koymasıdır. Sahabelerden İbni Abbas şöyle diyor; “Başkalarının kusurunu dile getirmek istediğin zaman hemen kendi kusurlarını hatırla!” İnsan bilerek de olsa şaka niyetiyle de olsa asla Gıybet yapmamalı. Eğer böyle bir hataya düşmüşse; hemen gidip Gıybetini yaptığı kişiden özür dileyip helalleşmeli. Bu bile o günahın affedilmesi için yeterli olmayabilir.

Ayrıca; işlediği bu günahtan dolayı tevbe istiğfar ederek Allah’tan af dilemeli. Ama en güzeli Gıybete bulaşmamak ve Gıybetten uzak durmaktır. Çünkü o büyük günahtır, toplumsal felakettir. Şunu iyi bilin ki; hiçbir Gıybet gizli kalmaz, bir gün mutlaka açığa çıkar ve gıybet yapanı mahcup eder. Bu dünyada çıkmasa bile ahirette huzuru ilahide karşısına çıkar ve bedelini de çok ağır öder. Bu nedenle mü’min; gıybetten uzak durmalı, dostlarının ve diğer insanların ayıp ve kusurlarını araştıran ve ifşa eden olmamalı. Aksine örten ve bağışlayan olmalı.

Sevgili peygamberimiz bu konuda şöyle buyurur: “Kim bir kardeşinin ayıbını, kusurunu örterse, Allah da kıyamet günü onun bir ayıbını (günahını) örter.” İmanınız kavi, sözünüz güzel, ameliniz sâlih, ömrünüz feyizli ve bereketli olsun!

(muallimosman

Dilan Polat

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Mehmet Bayrak