Reklamı Geç
OZART Yapı Sami Altınöz
Alo Böcek
HM İnşaat Mustafa Karadeniz
Zeno Mobilya
Oğuz Kağan Neşeli

Oğuz Kağan Neşeli

Mail: [email protected]

Hatay Antakya'da Deprem Fırtınası Ne Zaman Bitecek. Depremlere Karşı Yeni Yapılar Nasıl Olacak

 

Hatay Antakya'da Deprem Fırtınası Ne Zaman Bitecek. Depremlere Karşı Yeni Yapılar Nasıl Olacak

 

6 Şubat depremi şiddet olarak Türkiye tarihinde meydana gelen en şiddetli depremdir.

6 Şubat Depreminin büyüklüğü.
6 Şubat depreminde bazı sismoloji merkezleri depremin büyüklüğünü 8.0 olarak açıkladı. Sonra tekrar ölçüm yapıldı depremin büyüklüğü USGS ve EMSC 7.8 olarak açıkladı.1939 Erzincan depreminin büyüklüğü Kandilli Rasathanesine göre Ms ölçeğine göre 7.9 USGS, Mw ölçeğine göre 7.8'dir Ms ölçeği büyük depremleri doğru ölçmüyor Kandilli Rasathanesi de büyük depremlerde Mw ölçeğini kullanıyor.

6 Şubat Kahramanmaraş depremin büyüklüğü 7.8'dir 1939 Erzincan Depremi ile aynı büyüklüktedir 6 Şubat depremi şiddet olarak Türkiye tarihinde meydana gelen en şiddetli depremdir. Depremin büyüklüğü ne kadar önemli olsa da şiddet ölçeği daha önemlidir. 6 Şubat depreminde şiddet ölçeği en üst seviyeye olan 12'nci seviye afetsel seviyesine ulaşmıştır. 6 Şubat depremlerinin yaşandığı bölgede 1 yıl içinde 5 ve üzeri artçı deprem olma olasılığının hesaplandığı bir çalışmaya göre, 4 ilde bu ihtimal daha yüksek.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 6 Şubat depremlerinde Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya ve Elazığ’da 53 bin 537 kişinin hayatı kaybetmiş, 107 bin 213 kişi de yaralanmıştı.
On binlerce bina da yerle bir olmuştu. Sismolojik Araştırma Mektupları (Seismological Research Letters) dergisi mart sayısında 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli 7.7 ile 7.6 büyüklüğünde meydana gelen 2 büyük depreme ilişkin makale yayımlandı.
Makale, Türkiye’de de araştırmalar yapan ABD’li yer bilimci Ross Stein ve Japon Profesör Shinji Toda’nın araştırmasına dayanıyor. 6 Şubat itibarıyla bölgedeki sismik hareketliliği izleyen uzmanlar, buna dayanarak 1 Aralık 2023 itibarıyla 1 yıl içinde 1 ila 3 tane 5 ve üzeri deprem yaşanma olasılığının en yüksek olduğu yerleri saptadı
Çalışmayı yorumlayan jeoloji uzmanı Prof. Dr. Okan Tüysüz, şu bilgileri verdi:

“Deprem bölgesinde artçılar devam ediyor ve bunun süreceğini de biliyoruz. Ancak bu çalışmanın özelliği, hangi bölgede 5 ve üzeri büyüklükte artçı yaşanma ihtimalinin yüksek olduğunu ortaya koyması. Malatya, Adıyaman, Türkoğlu (Kahramanmaraş), Kırıkhan (Hatay) ve Antakya’da bu ihtimalin daha yüksek olduğunu görüyoruz. 

 Bu bölgede ana deprem 7.8 büyüklüğünde yaşandığı için 6.8’e kadar artçı üretme ihtimali var. Çalışmada, beklenen deprem sayısı ise 1 ila 3 olarak hesaplanmış ki Dünya ortalamasına göre beklenenin altında. Artçıların bir yıl daha devam edeceğinden emin olabiliriz ancak ne kadar süreceğini söyleyemiyoruz. Örneğin 2022’de Düzce’de yaşanan 6 büyüklüğündeki deprem de aslında ‘99 depreminin artçısıydı. Artçıların uzun yıllara yayıldığı durumlar da söz konusu olabiliyor.”

Ne yazık ki zemin olarak en büyük sıkıntıyı Hatay bölgesin olarak göze çarpıyor. 6 Şubat depremi Hatay bölgesinde depremin şiddeti zeminden dolayı 9 şiddetinde hissedildi en büyük yıkım Nurdağı Gaziantep İslâhiye, Hasa Kırıkhan ilçelerin den başlayıp Hatay Antakya şiddetli bir şekilde yıkıma yol açtı en büyük yıkım %90 ile Antakya şehir merkezinde yaşandı. Özellikle Hatay Antakya'da geçmiş tarihlere bakıldığı zaman bu tip büyük depremler olduğu biliniyor.

 6 Şubat depreminin üzerinden bir yıl geçti depremden dolayı oluşan enkazlar büyük ölçüde kaldırıldı. Ve depreme dayanıklı konutlar yapılmaya başlandı. Bu yapılan konutları görmek ve incelemek için Geçen hafta Hatay Antakya gittim. Rezerv alanı ilan edilen yerlerde ummalı bir çalışma var. Antakya'da Atatürk Caddesi Cumhuriyet mahallesi Ceprahil mahallesi gibi rezerv alanı içinde olan yerlerde 30 metre derinliğe kadar temel kazıları gördüm. Bu kazılan temelin içine fore kazık tekniği ile kazık betonlar atılıyor. Ve bu temellerin çevresine 12 metre derinliğinde 1 metre genişliğinde beton duvarlar örülüyor.

 Deprem karşı bu şekilde çalışmalar gördükçe insan geleceğe daha güzel ve umutla bakıyor. Antakya'da bir an önce eski haline gelmesi için yeni yapıların birkaç yıl için de bitmesi lazım Antakya'nın. %70 nüfusu hâlen konteyner kentlerde yaşamını sürdürüyor. Ve nüfusun bir kısmında şehir dışında başka illerde ikamet ediyor birçok kişi yapılacak yeni konutları dört gözle bekliyor. 

 

Diva Otel

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Fima Oto Durmuş Yıkar