Reklamı Geç
HM İnşaat Mustafa Karadeniz
Güneyler
Güneyler
Lövinda Butik
İbrahim Karaömer

İbrahim Karaömer

Mail: [email protected]

HATAY HAVA ALANI VE MOLOZLAR

HATAY HAVA ALANI VE MOLOZLAR

Hatay havaalanın inşa edildiği yer belki de Hatay’da en son tercih edilebilecek yerlerden biridir.
Ancak olan oldu giden gitti.

Görünen odur ki Hatay Siyaseti Hatay Havaalanının aynı yerde yeniden hizmete açılması konusunda ısrarcı davranacak. 
Doğruları ile eğrileri ile bu konuda fazla yazmak istemiyorum.

Çünkü yanlış baştan zaten yapılmıştı. 
Kahramanmaraş merkezli 06.02.2023 tarihinde şehrimiz büyük bir yıkım yaşadı.

Bu yıkım nedeniyle Başta Antakya olmak üzere her ilçemizde yıkım işlemleri devam etmektedir. Şehrimiz adeta savaş alanı gibi.

Bir tarafta yıkım, bir tarafta ayrıştırma işlemleri. İnsanlar perişan durumda.
Yıkım işlemlerinden sonra molozlar derhal ayrıştırma merkezlerine gönderilse ve ayrıştırma işlemleri şehirden uzak yerlerde yapılsa insanlarımız daha rahat edecektir. 
İnsanı yaşat ki devlet yaşasın mantığına sahip iktidar bu konuda derhal gerekeni yapmalıdır. 
Şehri gezdiğimizde molozların döküldüğü yerlere baktığımızda ileriye yönelik olarak önümüzde yeni sorunların oluşacağı kaçınılmaz. Moloz döküm yeri yapılan yerler insanların gözlerinin önü, dere yatakları, …vs. Yani ileriye dönük çevre sorununu biz molozları döktüğümüz yerleri tercih ederken kendi ellerimizle oluşturuyoruz. 
Bunun yerine eğer Hatay Havaalanında ısrar edeceksek molozların havaalanı pistine dökülmesi daha doğru olur. 
Molozların havaalanı pistine dökülmesi durumunda Havaalanı pistinin hizmete girme süresi biraz gecikir. Ancak Antakya, Kırıkhan, Kumlu gibi yakın ilçelerin molozlarının piste dökülmesi durumunda pist normal seviyesinden 5-10 metre daha yükselmiş olur. Amik gölünün en çukur yerine yapılan pist bu şekilde 5-10 metre daha yükseleceği gibi şehrin molozları da havaalanın pist zeminini yükseltmede kullanılmış çevre kirliliği oluşması engellenmiş olur ve molozlar da bir işe yaramış olur.    
Samandağ, Arsuz ve İskenderun ilçelerindeki molozlar ise seçilecek bir veya birkaç noktadan denize doğru düzenli olarak ilerlenmek suretiyle dalga kıran, marina yapımı gibi kullanılarak hem şehir molozlardan kurtulur hem çevre düzenlemesi yapılmış olur. 
Rabbim yaşadığımız felaketi kimseye yaşatmasın. (Amin) Yaşadığımız felaketten ders, ibret almayı nasip etsin. Yaşadığımız bu felaketten güzel bir şehir inşa etmeyi nasip etsin. Biraz daha çevreci bir bakış ile güzel bir şehir inşa edilecek inşallah. 
Selam ve dua ile. ..

youtube

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Güneyler