Reklamı Geç
Tunas
Lufian
istanbul oto gaz
Komagene
Ali CEREN

Ali CEREN

Mail: hataybstv@hotmail.com

Hataya Deniz Ticaret Odası ve Deniz OSB yapılmalı 

 

Hataya Deniz Ticaret Odası ve Deniz OSB yapılmalı 

Ülkemizin dört bir yanı denizlerle çevrili olmasına rağmen denizlerimizi etkin şekilde kullandığımızı söyleyemeyiz. Hele Hatay, dünyanın en uzun kesintisiz sahillerinden birine sahip. Uzun sahili ve denize olan yakınlığını avantaja çevirebilmiş değil. HADO deseniz ha bitti, ha bitecek, ancak soru işaretleri de yok değil. Her neyse. Konumuz bu değil. 


Tarım kentiyiz, doğrudur. Tarıma dayalı OSB yapılmalı. Yapılsın da keza. İhracatın artması için de bu şart. Ancak ihracatın en uygun yolu deniz taşımacılığıdır. Yap-işlet-devret modeli ile denizden gelir kapısı oluşturulmalıdır zannımca.


İskenderun’da Denizciler Mahallesi ile Orhantepe Mahallesi arasında devletin yer tahsisi ve ilin iş insanlarının sermayesi ile yapılabilecek bir Deniz Organize Sanayi Bölgesi ile kurulacak tersane bölgeye müthiş bir ivme getirir diye düşünüyorum. Hele ki Cezayir gibi büyük bir ülkenin en büyük limanını yapacak olan Tosyalı firmasının da bulunduğu alanda büyük güç ile Hatay’a yakışır bir OSB ve tersane kurulabilir. Bu tersanenin yanı sıra işlevleri hızlandırmak ve dış ilişkilerin kuvvetlenmesi amacıyla bir Deniz Ticaret Odası kurulabilir. 


Bu yatırımın meyvesi ise kısa zamanda alınır. İlk etapta 10 bin civarında iş potansiyeli oluşturulacaktır söz konusu alanda. Aynı zamanda bölgede bir gemi tersanesinin olmayışı bölgeye giriş yapan 2 bin 500– 3 bin civarındaki geminin, bakım ve onarımını yapamaması anlamını taşıyor. Süveyş Kanalı’ndan bölgemize giriş çıkış yapan gemilerin bakım ve onarım yapabilmeleri için bölgemize hitap eden bir tersane yapılması gerekmektedir. 
Bu dediğim proje 2014 yılında dönemin Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı olan şimdinin DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı olan sayın Sadullah Ergin’in projesiydi. O dönem epey yankı uyandırmıştı. Hassa Tüneli ile birleşecek bu OSB, tüm Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’yu Akdeniz ile birleştirebilecekti. 


Böylelikle ihracatımız katlanarak artacak, Hatay’ın marka kent olması bu yolla sağlanacaktı. Ancak bu proje hayal olmamalıdır. Gerek AK Parti ve Cumhur İttifakı milletvekilleri, gerekse de Hatay sevdalısı muhalefet milletvekilleri bu projeye sahip çıkmalıdırlar. 


On binlerce istihdam, üretim, ihracat ve Hatay’ın bu projenin yıldızı olacağını düşünürsek böyle bir projenin hayata geçmesi kentimizi ihya edecektir. Komşu ülkeler başta olmak üzere diğer uzak ülkelere Türkiye’de üretilen ürünlerin daha hızlı şekilde pazarlanmasının bir başka yolu daha olamaz. Kurulması planlanan OSB’deki tersane İstanbul’da bulunan Tuzla Tersanesi’nden daha kapsamlı olacaktı. 


Kurvaziyer limanı ile 3-4 bin kişilik gemiler, bir günlük veya iki günlük konaklama imkânı bulacak. Bu gemilerin yolcuları İskenderun İlçesi’nde yapacağı alış veriş ile esnafa büyük katkı sunmuş olacak. İskenderun’da yapılacak tersanede gemilerin bakım ve onarımları yapılabilecek. Söküm işlerinin gerçekleştirileceği tersane yapılarak denizcilik sektöründe büyük ilerlemeler kaydedebileceğiz. Bölgeye hitap edebilecek bir tersane ile büyük gelir imkanı ve istihdam imkanı elde edileceğini düşünüyorum. Tersane sayesinde gemi sökümü yapıldıktan sonra elde edilen hurdalar haddehanelerde işlenecek. Bu da haddehaneler için ayrı bir gelir kapısı olacak. On binlerce çalışana ekmek kapısı, Hatay’ın da bölgenin yıldızı olmasını sağlayacak bu projeye sayın yetkililerimizin bir an önce sahip çıkmaları gerekmektedir. 


Hatay’ın kaderi, bu 2 projeye bağlı. Eğer gerçekleşirse herkes Hatay’a imrenir, olmazsa da biz başkalarına imrenmeye devam ederiz. Haydi baylar bayanlar, Hatay için başta siyasiler ve iş dünyası olmak üzere herkesi taşın altına gövdesini koymaya davet ediyorum… 


Kalın SAĞ’lıcakla…!!

youtube

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
istanbul oto gaz