Reklamı Geç
Tunas İnşaat
Lufian
Katık Döner
Samandağ Hastanesi
Ali CEREN

Ali CEREN

Mail: hataybstv@hotmail.com

Hatay'ı Mazlum Uluslar Örnek Almalı

Hatay'ı Mazlum Uluslar Örnek Almalı

Hatay, 82 yıl önce bugün anavatana katıldı. Anadolu yurdu düşman elindeyken sarı saçlı, mavi gözlü bir devin "40 asırlık Türk yurdu düşman elinde esir kalamaz" sözü ile yedi düvele isyan ederek dünyanın pek çok noktasında sömürge imparatorluğu kuran Fransızlara direnerek bağımsızlığını kazandı ve anavatana katıldı. Tayfur Sökmen'ler, Şenköylü Ayşe Fitnat Hanım'lar, Dörtyol'lu Deliğa'ların mücadelesi ile Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatür'ün verdiği isimle Hat-ay, mücadelesinin ödülünü anasına kavuşarak elde etti. 

Bu mücadele boşa değil. Bu mücadele tüm mazlum ulusların örnek alması gereken bir mücadele. Tüm manda yönetimi altında bulunan, kendi geleceğini uzay çağında dahi tayin edemeyen milletler, yüzmilyonlarca nüfusa sahip olmasına rağmen Avrupa'nın yaşlı devletleri tarafından bir tek vali ile yönetilen devletler Hatay'ı örnek almalı. Türk insanının 7 devleti de yıkılsa sekizinciyi kurmak için gösterdiği çabayı, Türkiye'sine katılmak için Hatay'ın Fransızlara direnişini tüm mazlum uluslar örnek almalı. 

Hatay, Türkiye'nin en mağrur kenti. Maraş'ın, Antep'in, Urfa'nın madalyası var, anlı şanlı isimleri var ise bizim de ATA'mızın verdiği ismimiz var. Güneyin incisi olan bu kent, hak ettiği değeri göremiyor. Verdiği vergi karşılığı yatırım alamıyor, gençleri işsizlik yüzünden Kıbrıs'a pizza kuryesi, berber, dönerci çırağı olmaya gidiyor. Hatay'ın bu mücadelesi ile ülkenin gözdeleri arasında yer alması, ayrıca teşviklerle, yatırımlarla şahlanması, siyasi çekişmelerden uzak tutulması lazım. Fransız elinden kurtulduk diyoruz ama yakın döneme kadar hala Fransızlardan kalma altyapıyı kullanıyordu koca şehir. Parkımız Fransız idaresinden kalma. Ağaçlar dahi haç şeklinde dikilmiş. 
Bu kent bunları hak etmiyor. Verilen bu mücadele boşa değil. Bunca şehit, dökülen kanlar, sıkılan kurşunlar, Atatürk'ün hasta yatağında dahi Hatay'ı sayıklaması boşa değil. Kutlu olsun gurur günümüz. Mekanları cennet olsun Hatay için mücadele verenlerin. 

Kalın SAĞ'lıcakla...

Günün Önemli Manşetleri

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Odabaşı PTT