Reklamı Geç
Muhtarın Yeri
Bulut Oto Cam
Dilan Polat
Yönden
Ali CEREN

Ali CEREN

Mail: hataybstv@hotmail.com

Hatay’ın hakkını savunan Güzelmansur’un yanındayım 

 

Hatay’ın hakkını savunan Güzelmansur’un yanındayım 


CHP Hatay Milletvekili Mehmet Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ile bir basın toplantısı düzenledi.

 

Toplantısında önemli verileri paylaştı Güzelmansur. Dinledikçe mecliste verilen çetin mücadeleyi bir kez daha idrak ettim. HBB’nin hizmet alabilmek için kurumlarda nasıl bekletildiğini, kısacası Hatay’ın hakkının nasıl yendiğini detaylı olarak dinledim. Anlattıklarıyla Hatay’ı göz önüne getirdiğinizde hak vermemek elde değil. Ben tüm açıklamalarının altına imza attığım Güzelmansur’un bu davasında sonuna kadar ynındayım. 


Vekil Güzelmansur, yaptığı sunumda; “Hatay vergi tahsilatında 81 il içinde 7’nci sırada yer almaktadır. 17,5 yılda 82,5 milyar lira vergi ödeyen Hatay’a 19 yılda yapılan yatırım 35 milyar lira! Hatay’da tahsil edilen vergi miktarı, Hatay’a yapılan ödemenin tam 30 katı. Yani Hatay’a 408 milyon lira yatırım yapılıyor, Hatay bunun 30 katı vergi ödüyor. 


2002’de iktidara gelen AKP Reyhanlı Barajı’nı tamamlayıp faaliyete geçirme noktasında bir irade göstermemiştir. Tamamlanma yılı her yıl ötelenmiş, projenin maliyeti sürekli artmış, ayrılan ödenek miktarı ise düşmüştür. Reyhanlı Barajı iktidar açısından sadece bir seçim propagandası malzemesi olmuştur. Bölgede tarımsal sulama açısından hayati önemi olan bir projedir. 2008’de yatırım programına alındı. Güya 2013’te bitecekti. Her yıl 2-3 sene ileri atıldı. Şimdi diyorlar ki 2025’de bitecek. 


2012 yılında Sağlık Bakanlığına bağlı 10 hastane bulunmaktaydı, aradan 9 yıl geçmesine rağmen bu sayı bugün 11’dir. Nüfusu bir anda 550 bin artan bir şehirde iktidarın kamu hastanelerinde arttırdığı yatak sayısı ise sadece 1.032’dir. Suriyelilerle birlikte Hatay’daki nüfus artışı 730 bin olmasına rağmen yeni hastane yapılmaması, yatak sayısının sadece bin civarında artırılması Hatay’ın iktidar tarafından nasıl görmezden gelindiğinin en büyük kanıtıdır” gibi pek çok veri paylaştı. 


Yapmış olduğu basın toplantısında rakamlarla konuşan Hatay milletvekili Mehmet Güzelmansur yaparsa AK Parti yapar diyorlar Ak Parti’nin Hatay’a bu yaptıkları çok manidar. Tartışılır elbette. Ancak yapılmayanlar, yapılandan çok olunca dikkat çekiyor haliyle. 


Eğitim ile ilgili şu tespitlere ise katılmamak elde değil. “Türkiye’de 2019 yılında orta öğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 19 iken Hatay’da bu sayı 23’tür. Ortaöğretimde öğretmen başına düşen öğrenci sayısı Türkiye’de 11 iken bu sayı Hatay’da 13’tür. 2019 yılında, derslik başına düşen en fazla öğrenci sıralamasında Hatay 81 il içerisinde 3. sıradadır. Öğretmen başına düşen en fazla öğrenci sıralamasında ise 5. ildir. Hatay’da yeni okulların, dersliklerin açılması gerekmektedir.” 


Kesinlikle üvey evlat olmayı hak etmiyor Hatay. Mehmet Güzelmansur’un da dediği gibi; “Hatay üvey evlat değildir! İktidar, Hatay’ın ihtiyaçlarını belirlerken Suriyeliler yokmuş gibi davranmaktadır. Bu da birçok sorunu beraberinde getirmektedir. Buna rağmen Hatay Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın çalışmaları ile Hatay, ulusal ve uluslararası projeler ile tanınıyor, savaşın gölgesinden çıkmaya, ekonomisini güçlendirmeye çalışıyor. İktidar görmek, duymak ve hatta konuşmak dahi istemiyor. Siyasi rant gözeterek Hatay’a üvey evlat muamelesi yapıyor.”


İhracatından, üretimine, iş gücünden eğitimine, vatandaşından memuruna kadar her konuda açıklamalarda bulundu Vekil. İktidar kanadının bu konulara daha hassas davranması gerekmekte. Aksi taktirde işleri zor.


Kalın SAĞ’lıcakla…

Anasayfaya Dönmek İçin Tıklayın

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
istanbul oto gaz