Reklamı Geç
Abdullah Diril Eylül Ticaret
Lufian
Seral İnşaat
326 Textil Çavuşoğlu
Ali CEREN

Ali CEREN

Mail: hataybstv@hotmail.com

Hataylı Şoför Esnafı Dert Küpü

Hataylı Şoför Esnafı Dert Küpü

Hatay’da sayısı yarım milyonu geçen Suriyeli sayısı ile Suriyeli iş gücü de piyasayı etkisi altına almaya devam ediyor. Çok sayıda sektörde ucuz işgücünün etkisiyle yerli işçi ve esnafın işlerini elinden alan Suriyeliler, son olarak korsan taksiciliğe girerek Hataylı taksicilerin kâbusu oldular. Düzenli olarak denetim geçiren ve vergilerini veren esnafların ekmeklerini elinden alan Suriyeli korsan taksilerin işlerine engel olduğunu belirten şoför esnaflar, durumu yetkililere bildirmelerine rağmen hiçbir çözüm getirilmemesinden şikayet ediyor. Taksi kültürünün nispeten az olduğu illerden olan Hatay’da bir de Suriyeli korsan taksilerin trafiğe katılmasıyla taksicilerin kabusu günden güne büyüyor. 

“BİZ VERGİ VERİRKEN, ONLARIN VERGİSİZ ÇALIŞMASI ZORUMUZA GİDİYOR” 

Hatay’da birçok Suriyelinin şehir içi ve şehirlerarasında korsan taksicilik yaptığını söyleyen şoför esnafları, “Hatay’daki sığınmacıların esnaflık derecesinde yapmadıkları hiçbir meslek dalı yok. Kamyonetçilikten tutun beyaz eşyaya kadar her meslek dalında faaliyet gösteriyorlar. Mülteciler hamamdan tutun fırına kadar her işi yapıyorlar. İş gücü noktasında ise ucuz fiyatlara kendilerini çalıştırmak mümkün olduğundan bu durum maalesef esnafımızın hoşuna gidiyor. Esnafımız 100 liraya bir Türk’ü çalıştırmak yerine 100 liraya 3 Suriyeli’ye iş verebiliyor. İş çığırından çıktı, ekmeğimizi elimizden aldılar. 45 TL’lik yere 25’e TL’ye götürüyorlar. 

“YETKİLİLER HİÇBİR ÇÖZÜM BULMUYOR”

Tabii burada iş müfettişlerine ne iş yaptıklarını sormak gerekiyor. Kısacası korunuyorlar. Elbette misafirlerdir geçinmek için çalışacaklardır ancak bizim esnafımız vergi verirken, onların vergisiz çalışması insanın zoruna gidiyor. Son dönemde üzerinde Arapça yazılı bir taksi kartviziti gördük. Durumu yetkili mercilere bildiriyoruz ‘Ne yapalım onlar da geçinecek’ cevabını alıyoruz. Bu sıkıntı bizi çok mağdur ediyor. Bizler taksimetre ve vergiler yüzünden neredeyse her gün denetim geçiriyoruz. Ama onlara kimse dokunmuyor. Taksici şoför esnafımız vergi verirken, onların vergisiz çalışması insanın zoruna gidiyor” ifadelerini kullandılar. 
Hataylı taksiciler, sorunlarına yetkililerden çözüm bekliyor.
Kalın SAĞ’lıcakla…

Komagene

Yorum Yazın

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar
Yükseliş